Tecfidera ja koko ajan vähän limaa kurkussa

limaakurkussa

Käytän MS-tautiin Tecfideraa. Olen käyttänyt 2 vuotta. Tänä aikana olen huomannut, että minulla on jatkuva tarve selvittää kurkkua, kun siellä on koko ajan vähän limaa. Liittyykö Tecfideraan? Ei ole kurkkukipua eikä muutakaan flunssaoiretta tms., mutta vain tämä, että täytyy koko ajan selvittää kurkkua kun limaa on.

3

1951

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Limaa

      tulee mullekin, mutta tiedä sitä sitten, että johtuuko pelkästään tecfiderasta vai esim. maidon juomisesta tai muusta arkisesta, mihin ei sillä lailla kiinnitä huomiota. Itse oon käyttänyt myös noin 2 vuotta.

    • Mäsynyt

      Moi! sama pilleri, mutta lopetin n,3 viikkoa sitten omasta aloitteesta vaikka ei ois saanutkaan.
      Kävi niin että työni suuntautui ulkomaille yllättäen ja kuinkas ollakkaan laukussa pari pilleriä.. ja pari viikkoa pois.Suomesta (en saanut tilattua)
      Minulla oli suuria ongelmia lääkkeen kanssa: yöllä paita märkänä huonojen unien jälkeen, myös kylläkin pienempi vaiva mitä voi olla edessä?

      Myös jatkuva nuha, tippa aina nenässä ja myös YLLÄRI punastumiset sillon kun ei ois todellakaan toivonut....... ja hiki haisi järkyttävältä.Taas viikko töissä ja Neurolle pitäis ilmoittaa että ilman lääkitystä monta viikkoa myöskään en TOHTINUT aloittaa omiin nimiin tällä vahvemmalla lääkkeellä , saa vielä jonkin "hepulin"

    • Teci

      Minä aloitin Tecfideran 01/2016. Huomasin kesällä 2016, että limaa nousee kurkkuun ja pitää kakosella kurkku auki. Erilaisia tutkimuksia tehty ja mitään syytä liman nousemiseen kurkkuun ei ole löytynyt. Itsekin olen yhdistänyt liman Tecfidera lääkkeeseen. Harmi kun lääke muuten on sopiva ja sivuvaikutuksia ei ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      122
      5585
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      95
      4831
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4784
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      368
      2235
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      122
      2136
    6. 108
      1827
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1587
    8. 373
      1328
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      59
      1161
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      224
      1160
    Aihe