Normaalistihan osakeasumisessa saunan lauteet kuuluvat osakkaalle.
Minulla on tällainen tilanne: kylpyhuoneessa oli paha kosteusvaurio, jota lähdettiin korjaamaan. Sen vieressä oleva sauna purettiin myös. Kosteuskartoituksessa ei mainittu saunan purkamisesta mitään. Se on ainoa dokumentti jonka osakkaana koko asiasta sain.
Tulin paikalle ja havaitsin, että saunakin on purettu johtuen jostain vesieristetyöstä. Taloyhtiö puratutti saunan paneelit ja lauteet ja irrotti kiukaan. Remppafirma puhui uusista lauteista minulle. Ensin myönnyin että joo täytyyhän saunassa lauteet olla ja minä maksan ne.
Parin päivän mietinnän jälkeen tulin tulokseen, että koska minä en edes saanut tietoa saunan purkamisesta, en myöskään ole velvollinen ja vastuussa puretuista ja kaatopaikalle viedyistä ihan normikunnossa olevista lauteista. Taloyhtiö siis antoi saunan purkamismääräyksen remppafirmalle tiedottamatta minua mitenkään asiasta, vaikka olin edellyttänyt tietoa tapahtumien kulusta.
Nyt taloyhtiö on sitä mieltä, että asia on loppuunkäsitelty ja minä maksan lauteet. Kysyin maksanko myös kiukaan takaisinkiinnityksen. Eikö taloyhtiö ole tuolloin vastuussa sekä kiukaasta (vanha) ja uusista lauteista, koska he purkupäätöksen tekivät. Lapsikin kai tietää, että paneeleita ei voi purkaa poistamatta lauteita. Asunto ostettiin saunoineen ja lauteineen. Nytkö taloyhtiön ei tarvitse palauttaa saunaa alkuperäiseen tai sitä vastaavaan kuntoon?
Taloyhtiö menee nyt sen taakse, että eräässä toisessa asunnossa, jonka tilanteesta en tiedä enkä välitäkään tietää, osakas maksoi paneelit ja lauteet aikoinaan kun vastaava tapaus tapahtui. Minusta tämä ei kuulu tähän asiaan. En tiedä tiedotettiinko osakasta tilanteesta vai halusiko hän itse uudistaa saunan märkätilan remontin yhteydessä. Siihen kuitenkin nyt viitataan.
Oma tilanteeni vain on se, että olen pitkäaikaistyötön eikä minulla ole varaa laittaa 500 euroa lauteisiin ja niiden kiinnittämiseen.
Olen ilmoittanut, että asia ei ole loppuunkäsitelty. Kysyin onko niin, että jos minä vaurioitan taloyhtiön omaisuutta joko tahallaan tai ymmärtämättömyyttäni tai tietämättäni, olen korvausvastuussa, mutta kun homma menee toisinpäin, taloyhtiöllä ei ole vastuuta? Ja se voi mennä viittaamaan johonkin aiempaan tapaukseen, joka ei varmaankaan ole yhtäpitävä omani kanssa. Onko siis taloyhtiö vastuussa päätöksistään ja velvollinen palauttamaan saunan lauteet omalla kustannuksellaan, koska se antoi purkupäätöksen ja ohjeisti remppafirman. Minä sain katsella vierestä (kamat oli jo kaatopaikalla siinä vaiheessa) ja ryhtyä maksajaksi. Ilmoitin nyt, että sinne voidaan minun puolestani kiinnittää ne vanhat lauteet, jos ne jostain löytyvät. En ole saanut vastausta. Oma vakuutusyhtiöni oli sitä mieltä, etteivät he korvaa minulle mitään. Ja lausuivat, että se ei poista taloyhtiön vastuuta.
Mikä tässä tilanteessa nyt auttaisi?
Kenen vastuulla on saunan lauteiden uusinta?
Pattitilanteessako
0
273
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait873492Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso41584Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani51382- 261236
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es47866Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 70852Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t35822Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä47790Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60764Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4747