Töihin haetaan vain insinööritason nettiguruja ja viestintäpäällikösuunnittelijoita, entä kaikki kuva- ja media-assarit? Onko mitään toivoa? Muuta kuin olemalla kaveri nettigurun kanssa? Tuntuu, että täytyy olla vähintään yliopisto käytynä jotta pääsisi Puolangan sanomiin tekemään synnyin/kuolinilmoituksia.
Onko graaf.suunnittelijoille mitään käyttöä?
5
207
Vastaukset
- JunaMeniJo
Juu. aika on ajanut ohitse näiden perusassareiden. Niitä on tosin tarjolla tuhansittain työttömyyskortistossa.
- aassaarii
Eiköhän se edelleen ole se portfolio ja osaaminen mikä loppupeleissä ratkaisee. Puolestaan sillä oletko opiskellut perustutkinnon vai maisterin paperit ei ole merkitystä.
- Perusdune
Palkkaako mainostoimistot näitä "perus" graafikoita? Vai täytyykö siellä kaikkien olla moniosaajia, jotka vuorotellen johtaa firmaa. Tuntuu, ettei sinne haluta ilmaiseksikaan perusduunareita tekemään perushommiaan.
- suunnittelija
"Perusgraafikoille" on useinkin tarvetta. Meillä ainakin välillä tuntuu ettei edes löydy graafikkoa! Sanotaan aina, että media-assarieita on liikaa, mutta niin pieni määrä päätyy oikeasti alalle ja tekee töitä sen oman vakipaikan eteen. Mielestäni media-ala ei sillä tavalla ole lainkaan "ylikoulutettu". Jos niin voi sanoa.
- suunnittelija
Minusta varsinaisesti "media-assaria" ei oikeen hae kukaan, ellei joku oikeasti hae harkkaria tekemään pikkutyöt tai jonkin sortin assaria. Enemmänkin tuotanto-ad:ta, graafista suunnittelija jne. voi olla tarvetta. Jos on osamaamista oikeasti eikä vaan koulututkintoa joka loppupeleissä ei paina mitään, niin niille graafikoille saattaa sinnikkydellä löytyä töitä. Kyllä lahjakkaat tyypit huomataan. Liian usein vaan ajatellaan että media-assarin koulutuksen omaava pääsee alalle, mutta media-ala ei ole kun moni muu ala jossa koulupaperit tai koulusta saatu osaaminen riittää. Voit olla koulusi keskeyttänyt "outsideri" mutta hemmetin hyvä itseoppinut koodaaja, ja silloin töitä voi saada. Tai itseoppinut suunnittelija. Luovuus ratkaisee aina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol4931869Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3801576Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641368Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H181357- 113962
- 51929
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran19916Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti15771Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?66763Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka10751