Kokoomus alennettu RKP:n apupuolueeksi!

HerääKokoomus

RKP-säätiöt maksoivat kokoomuksen jättivelan noin 10 vuotta sitten ja sen jälkeen puolue on ollut etuilupuolueen käskyläinen. Katainen, Stubb ja nyt Orpo ottivat käskyt vastaan suoraan RKP:n puoluetoimistosta.

Kokoomushan oli perinteinen sinivalkoisin ja suomenmielisin puolue eduskunnassa. Nykyään se on sinikeltaisin ja ruotsinmielisin puolue! Tosin SDP kilpailee sen kanssa tuosta "kunniasta."

Olisiko aika lempata ulos puoluetta johtava svekoklikki ja palauttaa Kokoomus takaisin isänmaalliseksi, sinivalkoiseksi ja suomenmieliseksi vaihtoehdoksi?

7

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HejaSverige

      Suorastaan surkuhupaisa on tuo kansallinen-nimi Kokoomuksen edessä. ;-)

      Nyky-Kokoomus on toki kansallismielinen, MUTTA ruotsalaisuuden suhteen!

    • svekobimbot

      Kokoomuslaiset opetus- eli pakkoruotsitusministerit Virkkunen ja Grahn-Laaksonen valittiin toimeensa VAIN yhtä tarkoitusta varten. Eli pitämään huolta, että pakkoruotsi pysyy ja sitä vain lisätään. Kuvottavaa...

    • Kokoomus on aina vetänyt johdonmukaisesti ''köyhät kyykkyyb'' -linjaa, toki myös RKP - Keskusta on puolestaan Kokoomuksen apupuolue, ja uuvatit näiden molempien apupuolue.. Yllättäen myös Suomen vasemmisto on täysin kapitalisti-globalistien linjoilla.

    • Perusnuori

      Niinistön ja Vapaavuoren vaalikampanjat maksettiin säätiöiden kassasta.
      Toki Sale kirjasi Seinäjoelle vaatimuksen opiskella ruotsia. Jätte kiva!

      • TietoaTyypeistä

        Viime eduskuntavaalien alla eräs Petteri orpo sai ENITEN RKP-säätiön eli svekofondin tukea kaikista ehdokkaista. Siis enne valintaansa puheenjohtajaksi eli taas osattiin ennakoida.

        Sauli Niinistö taasen oli ensimmäisenä eduskuntakautenaan selvästi pakkoruotsia vastaan ja oli valmis äänestämään sen poistamisen puolesta. Mutta Sauli "ihmeellisesti" valaistui pakkoruotsituksen eduista noustessaan puolueen hierarkiassa!?

        Näin toimi svekokorruptio svekokratiassamme ja Ruotsin alusmaassa!


    • SvekokratiaKäytännössä

      RKP-johtaja Stefan Wallin KARJUI Kataisen korvaan, kun kuuli, että puoluekokous oli hyväksynyt pakkoruotsin vastaisen päätöksen!!??

      Jyrki-parka joutui pitämään kännykkäänsä 10 sentin päästä korvasta ja moni kuulu Stefanin huudon. ;-)

      Ja yllätys, yllätys puoluekokouksen päätös jätettiin täysin noteeraamatta puoluejohdossa, vaikka puoluekokous on tai pitäisi olla YLIN päättävä elin!!!

      • svekokratia-

        Svekokratia ei ole demokratiaa jossa puoluekokouksen enemmistöpäätöksillä olisi mitään merkitystä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      188
      22442
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      84
      9659
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      47
      7627
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      88
      6418
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      189
      6133
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      49
      5122
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      118
      4776
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4489
    9. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      32
      2669
    10. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      101
      2229
    Aihe