20 humppanen prutku. siihen ajatuksena vaihtaa jakoremmi. tuumailin asian silleen että turha vaihtaa kiristintä kun tunteja ei ole kuin joku 1000h. remmin vaihdan koska ikää alkaa jo olla. varmuuden vuoksi.
itse työn ajattelin toteuttaa siten että löysään kiristimen sitten kun olen ensiksi lukinnut hammaspyärät niin ettei asento muutu. sitten löysään kiristimen ja irroitan varovasti vanhan remmin ja lyön uuden takas ja kiristin takas kiinni.
menikö suunniltamassa joku vikaan? tärkeintähän on kai se ettei hammaspyörien asennot pääse muuttumaan. kai siellä jotkut reiät on mihin voi jotkut tapit laittaa että pysyvät aloillansa.
jakoremmin uusiminen omatoimisesti
8
302
Vastaukset
- venhomies
Hmm! Eipähän siellä mitään kiristintä taida vielä 20 olla.Muovisuoja pois ja sitten vauhtisiivan ympäriltä kaikki kiinnikkeet pois että hihnan saa myös kampiakselin pyörältä pois,joskus joutuu myös irroittamaan vauhtisiivan ennenkuin homma onnistuu.Tussilla tai jollain terävällä piikillä merkit nokka akselin pyörään ja kanteen/lohkoon ja samoin kampiakselin puolelle,vanha hihna irti ja uusi tilalle sitten kasaus.Vaiken homma on tuo vauhtisiivan irroitus,ei millään 3 jalkaisella rimpula ulosvetäjällä vaan vauhtisiivan päältä kunnon kätilöllä,esim jostain palkista tehdystä yleensä vauhtisiivassa reiät johon pultit kierteisiin ja kampiakselin kohdalle palkkiin tehty esim m 16-20 kierre,teroitettu/viistetty pultti kierteelle ja sit irroitus,joskus kovassa,lämmitys ja kopautus esim muovivasaralla voi auttaa.Vaatii jonkun verran ns ammattitaitoa muttei avaruustekniikkaa.
- kiristäähänse
on tuolla kiristäjä. silloin ei kai tarvii irroitella siivoja?
- Argon86
Tuossa puhutaan vauhtipyörän irroituksesta. Sen joudut itse tutkimaan pitääkö vauhtipyörä irroittaa. Tarkista ensimmäisenä, että merkit ovat jakopäässä selvät ja jos ei ole niin tee omat merkit, sen jälkeen vain hihna pois ja uusi tilalle. Jos koneesta löytyy lukitukselle reiät niin se helpoittaa kummasti.
- Hytgfredsw
Vauhtisiiva?
- Argon86
Tajusin kyllä mistä puhuttiin, vaikka nimi olikin uusi :D
- jakomies
Kerro nyt merkki mihin olet vaihtamassa hihnaa? Kyllä sieltä merkit löytyy ihan varmasti oli merkki mikä tahansa.
Hyvä video aiheesta:
https://www.youtube.com/watch?v=o9tau2K3ej8- VarovastiHarkiten
Kyllä se on uusikin hammashihna parempi laittaa varovasti paikalleen eikä mitenkään
" lyön uuden takas " meiningillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847142Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277089Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176225Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845328Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635235Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274615Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193565Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003410