jakoremmin uusiminen omatoimisesti

jakoremmigummmi

20 humppanen prutku. siihen ajatuksena vaihtaa jakoremmi. tuumailin asian silleen että turha vaihtaa kiristintä kun tunteja ei ole kuin joku 1000h. remmin vaihdan koska ikää alkaa jo olla. varmuuden vuoksi.

itse työn ajattelin toteuttaa siten että löysään kiristimen sitten kun olen ensiksi lukinnut hammaspyärät niin ettei asento muutu. sitten löysään kiristimen ja irroitan varovasti vanhan remmin ja lyön uuden takas ja kiristin takas kiinni.

menikö suunniltamassa joku vikaan? tärkeintähän on kai se ettei hammaspyörien asennot pääse muuttumaan. kai siellä jotkut reiät on mihin voi jotkut tapit laittaa että pysyvät aloillansa.

8

287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • venhomies

      Hmm! Eipähän siellä mitään kiristintä taida vielä 20 olla.Muovisuoja pois ja sitten vauhtisiivan ympäriltä kaikki kiinnikkeet pois että hihnan saa myös kampiakselin pyörältä pois,joskus joutuu myös irroittamaan vauhtisiivan ennenkuin homma onnistuu.Tussilla tai jollain terävällä piikillä merkit nokka akselin pyörään ja kanteen/lohkoon ja samoin kampiakselin puolelle,vanha hihna irti ja uusi tilalle sitten kasaus.Vaiken homma on tuo vauhtisiivan irroitus,ei millään 3 jalkaisella rimpula ulosvetäjällä vaan vauhtisiivan päältä kunnon kätilöllä,esim jostain palkista tehdystä yleensä vauhtisiivassa reiät johon pultit kierteisiin ja kampiakselin kohdalle palkkiin tehty esim m 16-20 kierre,teroitettu/viistetty pultti kierteelle ja sit irroitus,joskus kovassa,lämmitys ja kopautus esim muovivasaralla voi auttaa.Vaatii jonkun verran ns ammattitaitoa muttei avaruustekniikkaa.

      • kiristäähänse

        on tuolla kiristäjä. silloin ei kai tarvii irroitella siivoja?


      • Argon86

        Tuossa puhutaan vauhtipyörän irroituksesta. Sen joudut itse tutkimaan pitääkö vauhtipyörä irroittaa. Tarkista ensimmäisenä, että merkit ovat jakopäässä selvät ja jos ei ole niin tee omat merkit, sen jälkeen vain hihna pois ja uusi tilalle. Jos koneesta löytyy lukitukselle reiät niin se helpoittaa kummasti.


    • Hytgfredsw

      Vauhtisiiva?

      • Argon86

        Tajusin kyllä mistä puhuttiin, vaikka nimi olikin uusi :D


    • jakomies

      Kerro nyt merkki mihin olet vaihtamassa hihnaa? Kyllä sieltä merkit löytyy ihan varmasti oli merkki mikä tahansa.

    • VarovastiHarkiten

      Kyllä se on uusikin hammashihna parempi laittaa varovasti paikalleen eikä mitenkään
      " lyön uuden takas " meiningillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      141
      7988
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      32
      3170
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      389
      2254
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1780
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      150
      1644
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1481
    7. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1248
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1239
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1162
    10. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      18
      1142
    Aihe