Moi,
Mikä saa suuressa joessa veden liikkumaan? Johtuuko uoman alenevuudesta vai mistä? Mikä saa veden virtaamaan huimaa vauhtia?
mikä voima liikuttaa
what_moves
3
141
Vastaukset
- Ylivoimaaxxx
Painovoima.
- vaelluss
Veden voima saa virtaamisen aikaiseksi, takana oleva vesi työntää edessä olevaa niin tietysti se liikkuu. Joet ovat yleensä tasaisella maalla joten painovoima saa liikettä aikaan vain putouspaikoissa.
- HistoriaHallussa
Ei vettä voi työntää minnekään, kyllä se on Merten imu joka saa joet virtaamaan. Tämän todisti jo Ptolemaios aikoinaan kreikassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703139
- 612487
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562126Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942035- 551952
- 421584
- 401550
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141253EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391158- 61083