Nyt. Tai siis 3 min päästä.
Lähden ulkoiluttamaan hiirtä
Okei5minvoimennä
10278
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mikä hiiren nimi on?
haisee pissalle. Gerbiilit on kivempia. Vai mitä stalkkeri:) mulla on ollut niitäkin.
Laita villasta ylle.
koirat tarvii yllättävän paljon liikuntaa. Ne jaksaa kyllä liikkua. 🐩
Kyllä, koira voi liikkua loputtomiin. Tiesitkö, että koiria liikutetaan niiden energia tason ja yksilöllisen että rodun tarpeen mukaan ?
Energiatasoja on kolme kappaletta.
Tiesitkö että koiran voi "sressata" liialla lenkkeilyllä, aktivoinnilla ja ulkoilulla ?
Tämän takia koiraa lenkitetään energiatason mukaan.
Koiran tarve täytetään, energia puretaan tarpeen mukaisedti.
Tiesitkö, että pienet koirat tarvitsevat enemmän liikuntaa ja aktiviteettejä, kuin isot koirat ? Tiesitkö, että tästä syystä pienillä koirilla esiintyy enemmän ongelmakäytöstä.
Tiesitkö että hyper aktiivisella energiatasolla olevalla koiralla voi kilahtaa nupissa 2 päivässä jos sen energiaa ei pureta. Tällainen koira voi muuttua redzone koiraksi. Muista aina koiraa tai pentua ottaessa arvioida pennun energiataso omaasi/arkesi alle/vastaavaksi. Näin saat täydellisen mätsin, ilman ongelmia parhaiten.
Tiesitkö että pieni koira tarvitsee 140kcal kiloa kohti, kuin taas ison koiran energian tarve on 70kcal kiloa kohden.
Tiesitkö että koira koiran tunnistaa, ja ei koira karvoistaan pääse.
Tiesitkö myös, että ei tulisi olla tyhmä, kuin koira joka palaa oksennukselleen :).
Tiesitkö, että jos olisi olemassa koirani kaltainen mies, kosisin sitä :).
Tiesitkö että koiran eleistä, pystyy lukemaan vastaantulijan mielentilaa :)
Tiesitkö että se kertoo eleillään, ja energiallaan välittömästi, onko ihminen tasapainossa vai epätasapainossa.
Tiesitkö että koira lukee ihmisestä ja eläimestä aina ensimmäisenä energian mitä se välittää, ja sitten vasta eleet ? Täten myös,
Tiesitkö että tasapainoinen koira on erittäin herkkä vaistoamaan myös omistajansa mielentilan, ja voi reagoida siihen sekunnin murto osissa.
Koirat voi kuntouttaa myös ihmisen psyykkisiä oireita.
Tiesitkö, että ongelmakoiran ongelma, on yleensä omistaja jonka psyykettä koira peilaa :). Ehhehee. Aistin tuolla puolen aistissa. En ole maistissa. Vielä.
Lähden nyt tiskaamaan siinä menee 10min.
Ajoin partani ja siihen meni hermot ja kolme olutta.
Urpot
Tulin jo takaisin. Urpå.