rukousnauha

rukoilemaan

mistä saisi Suomessa hankittua muslimi-rukousnauhan? kiitos asiallisista vastauksistanne.

10

330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miksikö

      eikö ilman naruja voi rukoillakaan?

    • ujyhyhoiuy

      askartele paskartele....

    • ostakee

      Esimerkiksi Valamon ja Lintulan luostareista voi tilata rukousnauhoja tai käydä paikan päällä ostamassa. Eivätkö ne käy, vai pitääkö olla nimenomaan muslimi-nauha?

      • miksikö

        Mihin kristitty tarvitsee rukousnaruja?


      • miksikö kirjoitti:

        Mihin kristitty tarvitsee rukousnaruja?

        Kristitty ei tarvitse rukousnauhoja. En ole koskaan käyttänyt mitään apuvälinettä rukoillessani. Tiedän, että Jumala kuulee rukoukseni aina.


      • Yksi_usko kirjoitti:

        Kristitty ei tarvitse rukousnauhoja. En ole koskaan käyttänyt mitään apuvälinettä rukoillessani. Tiedän, että Jumala kuulee rukoukseni aina.

        Sekä katolilaiset että ortodoksit käyttävät rukousnauhoja, ja perinne on vanha ja vahva. Katolilaiset rukoilevat ns. ruusukkorukousta, jonka kaavaa en tunne. Ortodoksit käyttävägt rukousnauhaa toistaessaan Jeesuksen rukousta, joka kuuluu "Herra Jeesus Kristus, (Jumalan Poika), armahda minua (syntistä)".


    • Villasukkaliini

      Netistä voi ainakin tilata monesta paikkaa kun vaan googlettaa. En tosin tiedä löytyykö suomalaisia nettikauppoja mutta kuitenkin :)

    • Eikö Allah kuule ilman rukousnauhaa?

      • Muslimien rukousnauhoissa on 33, 66 tai 99 helmeä ja niillä helpotetaan laskemista, kun luetellaan mielessä Allahin 99:ää kaunista nimeä tai sitten sanotaan 33 kertaa arabiaksi "Ylistys Jumalalle", 33 kertaa "Jumala on suuri" ja 33 kertaa "Jumala on kaikkien virheiden ja puutteiden yläpuolella".

        Eli sillä nauhalla ei ole Allahin, eikä rukouksen kannalta merkitystä tai painoarvoa, vaan sillä on tämmöinen käytännöllinen tarkoitus.


    • Ainakin tuolta voi tilata: https://www.arabianimport.fi/category/19/rukoustarvikkeet

      Jos asut lähelläkään Helsinkiä, niin Itäkeskuksessa on ainakin ollut joku mukava muslimiputiikki, jossa saattaisi olla tai jossa saatettaisiin tietää, mistä semmoisia saa, sen sijaintia tai nimeä en muista, mutta ehkä ne löytyy jostain...

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      75
      5614
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      274
      4900
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      45
      3224
    4. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      105
      2663
    5. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      5
      2372
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      4
      1605
    7. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      15
      1565
    8. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      29
      1418
    9. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1300
    10. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      127
      875
    Aihe