Protektionismi on yhtä kuin reviiripuolustus!

US presidentti Donald Trump nostattelee tulleja [1 tuottaakseen työpaikkoja, joita lupasi - ”Make America Great Again”. Teräs ja alumiini ovat korkeajalosteiden raaka-aineita, ja näiden hinnan noustessa amerikkalaisten oma tuotekehitys/ jatkojalostus – autot yms. nousevat hinnoiltaan – siis menettävät hintakilpailukykyään. Miten Trump kääntää reviiripuolustuksensa uusiksi työpaikoiksi?

[1 ~ https://www.hs.fi/talous/art-2000005601448.html -


Tulli on aina ollut suoja – siis oman reviirin puolustamista

Yhteiskunnat ovat osanneet myös neuvotella keskenään ja tarkasti omia etuja valvoen ollaan saavutettu vapaakauppaa ja sille kattojärjestö – WTO, jonne EU-komissaari Jyrki Katainen suunnittelee valituksia [2 – väärin asetetuista US-rankaisutulleista – juuri EU' lle. Ei puuttunut kuin se, että Katainen olisi vihjaissut, että kaiken ”pahan ilman lintu” on kaukana idässä – Kiinassa, polkumyynteineen.

[2 ... Kataisen lausunto on hätiköity ja täyttä tietoa vailla oleva, jopa kohtalokas - kyse on laajemmasta protektionismin aallosta, johon EU' kin on aiemmin syyllistynyt. Kiina, kummittelee lopulta maailman suurimpana vientimaana taustalla ~ https://yle.fi/uutiset/3-10112076 -



EKSTRA – vuodelta 2013
” … Vapaakaupan vastakohta on protektionismi 3], jolla suojataan oman valtion ja yhteiskunnan omia tuotantojärjestelmiä ja kansalaisten työtä. Täydellisimmillään protektionismi edellyttää omavaraisuutta vähintään kaikista välttämättömyystavaroista, -hyödykkeistä ja käyttöenergiasta. Protektionismi on tyypillistä reviiripuolustusta 4].

Kiina on rikastunut nimenomaan viennillä ja vientitavaroidensa ylivoimaisen alhaisilla hinnoilla, koska työvoima kaikkinensa on ollut paljon halvempaa kuin esimerkiksi meillä Suomessa. Kiinalainen T-paita tuottaa valtiollemme enemmän arvonlisäveroa kuin mitä saa sen valmistanut tehdas kokonaishintana!


Kiinassa on niin halpa, tai oikeastaan oli halpa työvoima –

palkat ne nousevat sielläkin ja vieläpä paljon kiihkeämmin kuin meillä. Palkkakehitys siis tasaantuu ja onkin jo alkanut halvempien toverimaiden etsintä – Bangladesh, Laos, Kamputsea jne --- läntiset tehtaatkin siirtyvät kustannuksien aleneman ja markkinoiden imuvoimaisuuden myötä paikasta toiseen ja voitothan tilitetään muodikkaasti veroparatiiseihin … ” … jatkuu ~ http://ilkkaluoma.blogspot.fi/2013/12/vapaakaupasta-reviiripuolustukseen.html -

...

Kiina on maailman suurin talous ja suurin vientimaa

Kiinassa ovat myös maailman suurimmat sisämarkkinat, laajin työvoima – ahkerina tovereina, joiden palkka on kymmenessä vuodessa kolminkertaistunut [5 – ollen keskimäärin edelleen vain 398 euroa kuukaudessa per henkilö – kaupungeissa, ja maalla 147 euroa, vastaavasti.

[5 ~ https://www.bofit.fi/fi/seuranta/tilastot/kiina-tilastot/ -

Kiina ei ole enää halvin tuotantomaa esimerkiksi massavaatteille. Tuotanto on siirtynyt Vietnamiin, Bangladeshiin [6, Intiaan ja kohta Afrikkaan, kunhan saadaan työmentaliteettiasiat kuntoon, jotta voidaan arvata T-paita tehtaasta tulevat T-paitoja -hirtehisesti ilmaistuna.

Kiina ostaa Afrikan omakseen – ei kolonialismina, vaan kaupankäynnillä ja tuoden jotain hyvääkin alkuperä-afrikkalaisille, eikä vieden vasemman puolen käsiä. Kiina on maailman suurin raaka-aineiden imuri, koska se on myös maailman suurin tuotantokone.


EKSTRA vuodelta 2005
” … Euroopan Unioni harjoittaa torjuntaa suojellakseen omiensa työmahdollisuuksia

[2005] Fanfaarit soivat muutama vuosi sitten Kiinassa, kun WTO jäsenyys astui voimaan. Nyt EU on huolissaan kuluttajiemme vapaasti päätöksestä ostaa edullisia vaatteita Kiinasta.

Yhtälö on mielenkiintoinen; veronmaksajamme säästävät rahaa muuhun kulutukseensa ja suorittavat samalla ostovoimansiirtoa kiinalaisille. Osa siirtämästämme rahasta palautuu osinkoina takaisin omistamiemme yhtiöiden kautta tai sitten jää Kiinaan länsimaisina investointeina.

ORIG LINK ~ http://ilkkaluoma.blogspot.fi/2005/05/osa-eusta-haluaa-est-vapaata.html - [BLOG/il]

Kiina käy massiivista ulkomaankauppaa mm. USA:n kanssa saavuttaen suuremman vientiylijäämän kuin koko Suomen bruttokansantuote vuodessa. Tuon USA ylijäämän Kiina sijoittaa takaisin USA:han täyttäen näin Yhdysvaltojen liittovaltion ammottavat alijäämät. Ilmaiseksihan mitään ei saada, vaan Kiina osaltansa rahoittaa amerikkalaisten kulutusta.
… ” -vuoden 2005 kirjoitus päättyy tähän.



Jatkuu

21

597

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jatkuuko tämä? Nyt eletään jo vuotta 2022!

    • Anonyymi

      Aloittaako USA kauppasodan EU: ta vastaan?

    • Anonyymi

      EU:lle kohtaloksi kävivät Venäjän vastaiset pakotteet, mutta jotain hyvääkin, meidän on pakko vähentää kulutustamme ja näin yhtä maailman suurinta ympäristönhaittajälkeä.

    • Anonyymi

      Jokainen haluaa puolustaa oman reviirinsä. Se on evoluution käsky numero 1.

    • Anonyymi

      mikään maa ei ole pärjännyt pitkään lisäämällä vajakkien määrää yhteiskunnassa

    • Anonyymi

      Jos USAn tekemiset (tai muidenkin maiden tekemiset) pysyisivät vain kyseisen maan rajojen sisällä, niin en välittäisi tippaakaan. Esim. ilmasto on kuitenkin yhteinen, eivätkä saasteet pysy maan rajojen sisäpuolella. Saasteita leviää myös vesistöjen kautta. Jos "make great again" merkitsee ympäristölle ja muille maille haittaa, niin sellaiset tekemiset ovat asennevammaista toimintaa.

    • Anonyymi

      https://www.hs.fi/talous/art-2000009357280.html

      "Japani ja Hollanti liittyivät mikro­siruissa Yhdys­valtojen rintamaan Kiinaa vastaan
      Yhdysvallat pyrkii estämään Kiinaa kehittämästä puolijohdeteollisuutta, joka palvelisi sen aseteollisuutta."

    • Anonyymi

      Kapitalismin piti olla niin kilpailua mutta trumpin oman maan tukeminen on sosialismiä.
      Toivottavasti amerikkalainen köyhä ja tyhmä ymmärtää edes ettei tuota äänestä.

      • Anonyymi

        Rumppi toiselle kaudelle!


    • Anonyymi

      USA käyttää eniten päämääriensä toteuttamiseen pakottelua, kiristelyä ja protektionismia.

    • Anonyymi

      Perussuomalaiset ovat reviirinsä puolustajia!

      • Anonyymi

        Isänmaa suomalaisille?


    • Anonyymi

      Miksi USA turvautuu pakotteisiin, kiristykseen ja uhkailuun myös kaupallisuuden saralla?

    • Anonyymi

      Miksi USA harjoittaa niin voimakasta uhkailua, kiristystä ja pakottamista kauppansa suhteen?

    • Anonyymi

      Pelkääkö länsi Kiinan voimaa - kiristellessään hampaita lähes joka välissä?

    • Anonyymi

      Entä tuo länsimaiden kaupan rajoitteet - kiristelyinä, pakotteluina, takavarikointeina ja vientikieltoina?

    • Anonyymi

      Maailma napaistuu vauhdilla. Länsi hoitaa oman osuutensa 1/6-osan kanssa ihmiskunnasta, kun taas Kiina yhdessä Venäjän kanssa operoi 5/6-osan kanssa.

    • Anonyymi

      Persut ovat reviiripuolustajia!

    • Anonyymi

      Jussi Halla-aho on reviristi.

    • Anonyymi

      Avauksen loppulause on häkellyttävä!

    • Anonyymi

      `Jenkit harrastaa protektionismia ja taloudella kiristämistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      39
      2155
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      202
      1774
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      98
      1455
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      142
      1245
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1167
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      135
      1072
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1038
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      970
    9. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      930
    10. Mukavaa keskipäivää

      Hyvää huomentakin 😊💛❤🔆2️⃣0️⃣2️⃣5️⃣
      Ikävä
      250
      886
    Aihe