Työvoimatoimistossa asiointi.

Mukavia ja ystävällisiä naisia, vaan ei se paljon lohduta.
Työpaikkoja, kun ei Hämeenlinnassa ole tarjolla.
Liiketilat autioina, samoin kaikki kaupat jotka koittavat vielä sitkutella.
Ei täyty aktiivisuus, vaikka kolmelle kurssille hain. Ei vaikka kolmea työpaikkaa autuaasti anelin.
Tulkin hommia tosin, olis avoinna joka etelänmaan kielelle ja se sai minut mietteliäälle mielelle.
4144
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Rikos kannattaa aina.

Äänestä

Mitä osaat ja haluat tehdä tai haluaisit oppia tekemään? Meidän on kyettävä luomaan paikkakunnalla konkreettisten asioiden tuotantoa ja pienteollisia hankkeita, mikä ei olekaan helppo tehtävä kun tuotannon juna on mennyt kovaa vauhtia jo vuosikymmeniä sitten muualle.

Paikkakunnalla on yhä edelleen "sitkeitä sissejä", jotka eivät epäaitoja trendejä kumartele.

Äänestä

Kaupungin pitäisi panostaa paikkakunnan ykkösbrändiin HPK:n sata miljoonaa. Näin saataisiin tunnettavuutta Amerikassa asti. Sieltä kun muuttaa muutaman suuryrityksen pääkonttori tänne, niin rahahuolet on ohi. Ihanan aidosti ja oikeasti.

Äänestä

Aktiivimalli on lisännyt ainakin itsellä hyvin pimeää työtä. Olen tehnyt ns, tuntityötä vaaditut tunnit ja työnantaja on tarvinnut enemmän. Summasummarum molempien ehdotus oli pimeä työ. Nyt jos tarkastus tulee, olen tekemässä niitä aktiivitunteja, mutta oikeasti vetelen pimeesti. Kaikkien osapuolten etu tälläinen paikallinen sopiminen. Rahahuolet on ohi. Töitä teen lähinnä kun mulle sopii ja ansiosidonnat päälle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vanhakaupunni kirjoitti:

Mukavia ja ystävällisiä naisia, vaan ei se paljon lohduta.
Työpaikkoja, kun ei Hämeenlinnassa ole tarjolla.
Liiketilat autioina, samoin kaikki kaupat jotka koittavat vielä sitkutella.
Ei täyty aktiivisuus, vaikka kolmelle kurssille hain. Ei vaikka kolmea työpaikkaa autuaasti anelin.
Tulkin hommia tosin, olis avoinna joka etelänmaan kielelle ja se sai minut mietteliäälle mielelle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu