Jämsän Kuorevedellä oleva Patria.
Jämsän suurin suojatyöpaikka
Sisäsiittoinenpaikka
12706
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kylläkait suurimat löytyy Jämsänjoen ylä ja alajuoksulta?
Kuorevedellä tehdään sentään lentokoneita. Jokilaakson tehtaissa tehdään vain paperia. (ja mäntässä). Länkipohjassa on rekkatehdas, partalassa huopatehtaat ja vekkulassa tislaamot. Palkasta en tiedä mutta teollisuutta on vaikka joku laajentais myllymäkeen uudelle tontille.
Hallissa ei ole vuosikausiin tehty lentokoneita,vaan peruskorjattu ja huollettu niitä.
No, onhan se vähän sellasta kun minä päätän naapurini palkan ja minun naapuri päättää minun vaimoni palkan. Molemmilla on kyllä kieltämättä hyvät palkat. Meidän firmahan ei ole tuottanut voittoa oikeastaan ikinä mutta se ei ole tärkeätä. Se että tullaan töihin joka päivä ja palkka juoksee on tärkeätä. Paperitehtaalla kuitenkin pitää tehdä voittoa ja tehdä töitä kun on tarvis. On se sillai vähän haastavampaa.
Ainahan meillä on pidetty työt omassa porukassa. Tiedän muutaman pomon meillä jotka eivät suoraan sanottuna osaa tehdä mitään mutta paikka on saatu perintönä. Meille ei päästetä ketään töihin joka voisi sekoittaa tätä pakkaa.
Ilmankos se yksi räpeltämällä kasattu hävittäjä tipahti sinne Juupajoen metsään, kun on tumpelot olleet kahdesta romusta tekemässä yhtä romua.
Siihen kallion syrjään, mihin Hallissa kalliisti ja huonosti korjattu Hornet tipahti, jäi semmoinen jälki, mikä näkyy siinä vielä tänäkin päivänä. Kun Hallin laiskojen remonttimiesten huonosti korjaama romu tipahti tammikuussa, niin huhtikuussa kun routa alkoi sulaa, oli iso kuoppa maassa siinä kallion vieressä putoamiskohdassa täynnä keltaista kerosiinia. Armeijan möllisköt meni tapansa mukaan yli siitä, mistä aita on matalin ja antoivat kerosiinin imeytyä maahan. Repaleiset kannot ja kaikki puusto putoamispaikalta sahattiin poikki. Kerosiinimonttu täytettiin muualta tuodulla savella ja koko räjähdyksessä tuhoutunut maaston kohta istutettiin uudelle kuusen taimikolle. Hyvin kasvaa kuusen taimi siinä savipaakussakin, millä kerosiinimonttu on täytetty. Se musta epäterveellinen saasta, mikä levisi hangen päälle ja mistä yleisöäkin niin kovasti varoiteltiin, kynnettiin vieressä olevaan peltoon sisään vähin äänin.
Miten onkin päässyt näin nolosti käymään, että n. 800 henkeä työllistävän Patrian kadehtiminen huomattiin aloittaa vasta nyt. Paperitehtaan työläisiä on sentään kadehdittu tämän palstan avaamisesta lähtien.
Huvittavinta asiassa on, että kadehtijat ovat viimein joutuneet itsekin työelämän kanssa jonkinlaisiin tekemisiin, kun maan toimeksi saava hallitus on alkanut savustaa laiskoja palstoilla roikkujia esiin koloistaan.
Minut valittiin vuonna 1973 Halliin Drakenia tekemään. Lupasivat maksaa 10,60 mk tunnilta. Kysyin vielä kuitenkin ennen Hallin kitufirmaan menoa töitä Kaipolan paperitehtaalta. Kaipolasta maksoivat silloin 12,85 mk tunnilta. Menin Kaipolaan.
Älä jauha sontaa! Kaipolassa ei siihen aikaan maksettu tunnilta 12,85. Tiedän sen varmasti. Ei pidä liioitella. Eikä muuten Valmetkaan maksanut 10,60 :ntä.
Suomen ilmavoimissa ei ole mitään muuta kunnollista, kuin amerikkalaiset hävittäjät. Lentosotamiehetkin on ilmavoimissa pelkkiä bensatynnyrien vartijoita. Eihän niistä nössöistä ole oikeisiin sotahommiin ollenkaan.
Jämsän Rautian palvelutiskin vanhat jyyrät ovat todellakin suojatyöpaikassa. Ihme juttu, et yrittäjä ei ole antanut jo kenkää niille vanhoille jyyrille. Antaa todellakin negatiivisen vaikutelman koko puulaakin toiminnasta.