Luekelin noita vanhoja juttuja ja luin että jotkut puhuivat kalanmaksaöljyn vaikutuksesta finneihin... Onko teillä millasia kokemuksia? Voiko se parantaa iho-ongelmia? Kertokaa kokemuksista!
Kalanmaksaöljy
utelias
103101
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kyllähän kalanmaksaöljy terveyttä edistää niinkuin omega-3 rasvahapot yleensä, mutta akneen ruokavaliolla ei juuri ole merkitystä. Ainoastaan epäsuoria vaikutuksia. Eli jos rokavaliota muuttamalla saa aikaan positiivisen "draivin" elämään, niin näkyy kyllä ihollakin. Kyllä se, mitä ihmisellä pääkopassa liikkuu ja sitäkautta hormonitoiminta on aknen alku ja juuri. Siihen ei valitettavasti ole mitään fysiologista hoitokeinoa. Nimimerkillä -Roaccutan, paikallishoitotuotteet, vähähiilihydraattinen ruokavalio, ei maitotuotteita, ei tärkkelystä, kalanmaksaöljyä kyllä, ihon kosteutus, jne jne...-
Ei niinkään kalanmaksa öljy vaan kalaöljy. Kyllä suosittelen, minulla on auttanut. Kalaöljy auttaa hormonitoimintaa ja hormoneistahan suurin osa finneistä johtuu.
auttaa kuin krapularyyppy - oireet kuten alkoholistin käsien vapina hetkeksi helpottavat vaan tauti pahenee
D vitamiini auttaa oireisiin mutta taudin aiheuttajat vahvistuvat ja lisääntyvät jolloin myöhemmin oireet ovat kahta pahemmat
nämä pöpöt tarvitsevat nimenomaan D vitamiiniä ja myös tuottavat itse sitä niin että sitä yleensä on liikaa, lääkäri voi mittauttaa nämä arvot!
Kaikissa kalanmaksaöljyvalmisteissa ei D-vitamiinia ole. Sitävastoin kaikissa on omega-3 rasvahappoja, mitkä ei ainakaan ole pahaksi iholle... E-vitaa kaikissa öljyissä on aika reippaasti mutta D-vitaa ei automaattisesti ole!!
merkintöihin D-vitamiinin osalta ei voi luottaa, rasvaliukoisena D-vitamiinia on aina mukana kala-, maito- ja eläinrasvoissa!
Eniten omega kolmosta on Camelina öljyssä ja siinä kasvisrasvana ei pitäisi olla D-vitamiiniä!
voipi olla että acne vulgariksessa D-vitamiini eli 1.25D-hormoniarvot ovat koholla ja D-myrkytys päällä jo valmiiksi kun Th1 tulehdus viittaapi siihen. Eli silloin kaikki missä on D-vitamiiniä on pahasta! D-arvot(25D ja 1.25D voi mittauttaa) ja jos 1.25D on yli 105 pl/mmol ollaan D-hypervitaminoosin puolella ja jos D-ratio eli 1.25D/25D on yli 1.25 plus minus 0.5 ollaan Th1-tulehdustilassa!
Aikanaan kärsin pahasta "peruna-pelto"-ihosta, ja testasin kalanmaksaöljyä suurina annoksina, eipä ollut minulle mitään apua. Sain Roaccutan kuurin ja n. 6 kk niin akne lähti, tosin seurauksena jäi syviä arpia.
olen syönyt jonkun aikaa kalaöljykapseleita,ja naamavärkkiin on alkanut tulemaan ympäriinsä näppyjä.tiedä sit onko se kalaöljyn vika?!
Mulla tuli kans paljon uusia näppyjä kun aloin syömään helokkiöljykapseleita ja kosmetologi sanoi että se kapseleiden kuori saattaa tukkia huokosia ja että kannattaa ottaa pelkästään nestemäisessä muodossa eli kalaöljyä ilman kapseliosaa..
Kuulostaapa kamalalta... Ei hirveesti siis hyviä kokemuksia. Aattelin itse alkaa syömään noita omega-3 kapseleita, koska mä en syö muutenkaan kalaa ja aattelin et jos niist ois viel jotain hyviä vaikutuksia ihoon, mut mut... Oon meinaa jostain lukenu et sen pitäis parantaa ihoa. No voihan sitä varmaan ainakin kokeilla et miten se sopii. Kiitos vastauksista!