Onko tämä Fiskars retkisaha käypänen peli? https://youtu.be/Xja7lqSsNBc
Mikä on paras retkisaha vaellukselle?
9
4975
Vastaukset
- pukkovaan
mitä sillä sahalla tekee??? ei juuri mitään, kunnon puukolla pärjää..
- Gumpe
Harvoin vaelluksella sahaa tarvitsee. Ehkä kotareissulla talvella. Pitää olla maanomistajan lupa puiden ottoon. MH:n mailla itä- ja pohjois-suomessa saa tulet tehdä irtonaisista maapuista, mutta niissä ei sahaa tarvitse ja talvella ne on lumen alla. Paras saha on pieni kaarisa, joka menee hyvin ahkion pohjalla. Kaikenlaiset viritykset, kuten narusahat on käytännössä turhia leluja. Kirveestä on enemmän hyötyä, sillä voi paloitella tervasjuurakkoa, tehdä vesireikä puron jäähän, veistellä sytykkeitä ym...
- Metsäkairanmies
Tavallinen kaarisaha vahvalla metalli kaarella, terän pituus 50 cm on erittäin hyvä varuste metsäseuduilla, niin kesällä kuin myös talvella. Nykyisin näkee myytävän sahoja, joissa on muovisia rystys-suojia, tälläiset tekeleet ovat turhia ja haitallisia, kuvastavat tämän ajan turhamaisuutta ja pakoa todellisuudesta, suunittelijoiden realiteetti tajun heikkoa laatua. "Lenksu" kiristys terälle, ei siipimutteri kiristystä.
Pieni oikeanlainen kaarisaha säästää voimia ja on kätevä puiden katkonnassa, mm. maakiiloja on helppo ja kätevä tehdä sahalla.
Mielestäni monenlaiset retkisahat ovat tarpeettomia, pyörä on jo keksitty, sitä ei enää uudestaan tarvitse keksiä, tämä pätee myös kaarisahaan.
Paras varusteyhdistelmä vaativaan metsäelämään on vanhanmallin metalli kaarisaha eli poka terä 50 cm. Pieni kirves, ei liian pieni, saa olla isompikin, keskikokoinen. Itselläni nykyisin Husqvarna kirveitä kaksi kpl. isompi ja pienempi, joista jompi kumpi mukana maastossa. Hyvä hamara näissä, ei lipsu kuten Fiskarssilla lyödessä kiiloja maahan tai nauloja.
Kaksi puukkoa on mukanani nykyisin, jos useamman päivän on maastossa, hyvä Mora ja ken ties vaikka Peltosen tukeva Sissipuukko.
Nämä edellä mainitut teräneuvot kun on matkassa ja viettää tarpeeksi aikaa metsässä, niin luonto opettaa silloin kaiken mahdollisen lopun, mitä ihmisen tarvitsee ja tulisi tietää, mutta ennenkaikkea ymmärtää. - sdgn
Ääni myös sopivan kokoiselle kaarisahalle. Kaikki koottavat lelut ovat mitä ovat.
- Metsäkairanmies
Pieni korjaus, tarkennus. Pokasaha oli kaarisahan edeltäjä eli ne ovat rakenteeltaan erilaisia sahoja, toki puustakin voi tehdä kaaren, johon terä kiinitetään, mutta varsinainen poka ei siis ole kaarisaha.
- kunnoneräilyjortte
Kuka tarvitsee kahta puukkoa retkellä? Kaupunkilaisretkeilijä varmaan?
- Eki.Inarista
"Kuka tarvitsee kahta puukkoa retkellä?"
Tuppi oli pounikossa kävellessä jotenkin kaatunut ja sinne se puukko jäi jonnekin Hammastunturin kairaan. Onneksi oli pieni Leatherman repussa. Sillä sitten nykertelin 4 vuorokautta. Perkasin myös kalat sillä.
Minä olisin tarvinnut. En ole kaupunkilainen.
- 050418
On ihan pätevä peli.
Ei paina paljoa,menee pieneen tilaan ja ennen kaikkea toimii.
Mielestäni saha on kesä-syksyreissuilla kirvestä parempi vaihtoehto.
Sen puukoon kanssa tietysti. - minäpäteenasiat
Itse kannan metsään vaikka sohvan jos niikseen tulee. Saa siinä sitten nilliuttelijät pillittää tuskissansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2102793
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1252659En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.771743Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2331305Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va631288- 471098
- 991001
- 108841
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6823- 46823