Autossa Fiat 500X syttyi moottorin varoitusvalo. Soitto Fiatin tiepalveluun toi hinausauton paikalle ja sijaisauton pihalle. HYvä niin. Autoni jäi 6 vuorakautta Vaunulan pihaan odottamaan korjausta, oli kuulemma ruuhkaa. Sen jälkeen odotettiin viikko lisää varaosaa. Kuitenkin Fiatin tiepalvelu ei antanut sijaisautoa kuin 6 påivää. Se 3 vuoden takuusta. Autoni on 1,5 vuotta vanha.
Kaikki todella autoa tarvitsevat muistakaa että varaosia löytyy huonosti Fiateihin maassamme ja tiepalvelu ei toimi moitteettomasti. Googlesta en löydä edes maahantuojaa.
Fiat tiepalvelu
3
403
Vastaukset
- 500Xharkitseva
Mulla Grande Puntossa mitä sillä yli 100 tkm ajoin, niin kerran kovalla pakkasella taisi vikavalo palaa, mutta hävisi pian itsestään. Seuraavassa huollossa tarkistivat, ei ollu jäänyt mitään vikamuistiin.
Nyt ajelen käytettynä ostetulla Bravolla, yli 90 tkm ajettu, meillä tullut siitä yli 60 tkm. Vikavalo ei ole kertaakaan palanut.
Millähän moottorilla sinun 500X on? - idioottiVAUNULA
Aikamoista saamattomuutta Vaunulalta - vika ei ole siis merkissä. Mitään vikaa ei varmaan autossa ollut vaan normaaleita fiatin ominaisuuksia? Miksi et vaatinut Vaunulalta sijaisautoa? Jokainen täysjärkinen ymmärtää että uuden auton vikakoodi pitää lukea heti ja tilata varaosa, jonka vaihtoon olisi sitten jonossa aikaa.
- 500Xharkitseva
Jos se keltainen vikavalo palaa ja muuten toimii, olisit ajanut vaan. Minä sillä Grandella ajoin paukkupalkasilla ja parin päivän kuluttua valo sammui. Soitin kyllä merkkihuoltoon ja sanoivat että voi ajaa. Tyhjäkäynti oli aluksi hieman korkea ja arvelivat että pakkasilla normaali ominaisuus.
Eipä siitä mitään jäänyt vikamuistiin.
Olisit vaan ajanut sillä, kyllä se vikavalo sieltä ajallaan sammuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 12110332
- 525040
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422221Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052068- 261924
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131601Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411412Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta271050Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v311011Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54977