Motonetissä myytävänä olevaa alkuperäistä öljyä. Mikä on tuotteen valmistaja? 15tkm vaihtovälillä tdi 2.0 cr ei ole kuluttanut yhtään Castrol Edge Fst 5w30 öljyä. Kiinnostaisi tietää minkälaisia kokemuksia on tuosta Vag:n omasta öljystä. Hinta näyttäisi olevan 5L kannulle 54,90.
Castrol 5l on tällä hetkellä Puuilossa 40e.
VAG Longlife III 5W30 moottoriöljy
6
2856
Vastaukset
- VW507.00
"15tkm vaihtovälillä tdi 2.0 cr"
Minulla on ollut 2,0 TDI CR:n öljynvaihtovälit olleet n. 30000km, eikä öljyä ole tarvinnut lisätä kertaakaan tähän mennessä. Nyt on mittarissa 207000km.
Öljyn merkillä ei liene suurta merkitystä, kunhan on laatuvaatimukset täyttävää. - entinetojo
En tiedä mikä alkuperäisvalmistaja on. Jos laatumerkkejä castrol,teboil,mobil yms. Käyttää niiin toimii ihan varmasti!
- Paleleeprkl
Joskus tilasin saksasta 5l vag purkin ja valmistusmaana luki Sveitsi. Kuka siellä niitä tekee, ei mitään käsitystä. Asiaa sivuten, kun katsoo Fordin omien öljyjen ja Castrolin öljyjen Englannin asiakaspalvelu tietoja purkista niin molemmissa on sama BP, näin ollen mutkia suoriksi vetäen voisi päätellä Fordin öljyjen purkittajaksi Castrolia.
- Mersulla_mennään
Käytän omassa autossani tuota Fordin öljyä ja ihan hyvältä se tuntuu eikä maksa paljoa.
- Juupajokinen
Ennen kuin käytätte tuota Fordin 5w30 öljyä tarkastakaa että se käy teidän autoon se on A5/B5 luokan öljy.
A5/B5: Pienikitkaisia ja matalaviskositeettisiä öljyjä pidennetyille vaihtoväleille. Niiden käyttö ei ole sallittu kaikissa ajoneuvoissa. Soveltuvuus on tarkistettava ajoneuvon huoltokirjasta.
Tässä hiukan avausta:
A1/B1: Kevyen kaluston bensiini- ja dieselmoottoreihin suunniteltuja pienikitkaisia ja matalaviskositeettisiä ns. polttoaineensäästö-öljyjä. A1/B1 -luokan öljyjen käyttö ei ole sallittu kaikissa ajoneuvoissa. Soveltuvuus on tarkistettava ajoneuvon huoltokirjasta
A2/B2: Suunniteltu normaalikäyttöön ja normaaleille öljynvaihtoväleille. Luokitus esiintyy lähinnä vanhemmissa ajoneuvoissa. Voidaan korvata A3/B3 -luokan öljyillä.
A3/B3: Kevyen kaluston bensiini- ja dieselmoottoreihin suunniteltuja öljyjä moottorivalmistajien pidennetyille öljynvaihtoväleille.
A3/B4: A3/B3 -luokkaa vastaavia, mutta lisätty vaatimuksia suoraruiskutusdieselmoottoreille. Voidaan käyttää ajoneuvoissa, joissa vaatimus A3/B3.
volokkarin romuihin voi hakea Toyota huollosta jäteöljyt, tuntuvat volkkarit, skodat ja audit kuluttavan niin hurjasti öljyä ettei tarvitse edes vaihtaa, öljyt vaihtuu 10tkm ajolla niin monta kertaa että suodattimen vaihto riittää. kyllähän siellä sylintereissä on syvät kulumis naarmut mutta se ei haittaa pappa skodailijoita, 2000km vuoteen tulee kauppamatkoilla ajettua niin sama se mitä siellä koneessa on, ruostehhan skodan korit tuntuu vievän nopeasti.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site515876Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714605Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464362SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564141SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt923746Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään623293SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502453Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352359Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422089En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131219