Koirat hyökkäilevät

kuonokopatPakolliseksi

3

119

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koiratpidettäväkiinni

      Täällä pääkaupunkiseudulla koiria (niin isoja kuin pieniä) pidetään melko yleisesti vapaana vaarantamassa tai aiheuttamassa pelkoa meitä muita ihmisiä kohtaan , ei siis yksin muita koiria kohtaan.
      Mikäli huomauttaa vapaana olevasta tai kiinni olevasta, mutta ei hallinnassa olevasta koirasta niin me saamme kuulla kunniamme.
      Sanovat aina koiran olevan kiltti, mutta kukaan ei todellisuudessa tiedä koirasta miten käyttäytyy kuten edellä oleva juttukin kertoo. Vain osa jutuista tulee julkisuuten eli todellisuudessa enemmän, koska kaikki eivät välttämättä tee rikosilmoitusta tai tuo asiaa esille netissä.
      Koirat eivät saa olla vapaana kuin koirapuistossa ja omalla pihalla.

      • Tsot-tsot

        "Täällä pääkaupunkiseudulla koiria (niin isoja kuin pieniä) pidetään melko yleisesti vapaana vaarantamassa tai aiheuttamassa pelkoa meitä muita ihmisiä kohtaan , ei siis yksin muita koiria kohtaan."

        - Äläpäs puhu paskaa tai jos puhutkin, niin älä yleistä sitä koskemaan koko seutua. Täällä meilläpäin ei ole nimittäin yhden yhtään koiraa ollut vapaana moneen vuoteen. Viimeinenkin sitkeä sissi oppi kun koira jäi bussin alle. Kiltti koira, onneksi selvisi, mutta omistaja olisi tietysti voinut ajatella asiaa hiukan ennen ikävyyksiä.


    • eielukoitakaikille

      Ihmisten joilla on tarkoitus ottaa koira pitää opiskella "koirakuri", ja pitää koiriaan lakien mukaan.Koira on pidettävä aina kytkettynä, paitsi omalla maalla/maanomistajan luvalla luvallisena aikana, tai koirapuistossa.Vihaista koiraa ei tietenkään pidetä koskaan missään irti.Ja sellaisen pitoa ei voi muutenkaan pitää turvallisena.
      Jos ei pysty noudattamaan lakeja,eikä koira pysy hallinnassa hihnassakaan, luopuu sitten koirista.Muita ei pidä osaamattomien ja kykenemättöminen vuoksi vaarantaa.

      Sama kissojen kanssa.Jos ei osaa huolehtia lakien mukaan, ei ota kissaa ollenkaan.Kissaa ei saa hyljätä, eikä jättää heitteille.Silti niitä näkee jatkuvasti heitteillä.Se kertoo vastuuttomista omistajista, joiden ei kannata ottaa yhtään mitään eläintä.

      Jos ihminen pitää lemmikkejään lakien vastaisesti, häneltä pitäisi ottaa lemmikit pois.Sakottaa, ja antaa eläimenpitokieltoa, vajavaisten eläimenpitotaitojen vuoksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      75
      1247
    2. 72
      1164
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      74
      999
    4. 95
      879
    5. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      805
    6. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      49
      757
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      27
      705
    8. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      55
      673
    9. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      72
      659
    10. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      600
    Aihe