Onko syöpähoidot kalliita?

Yksimeistä

En vielä tiedä, onko itselläni kyse syövästä, mutta mietin tuota, kuinka paljon kaikki tutkimukset, leikkaukset, sädehoidot ja muu maksaa.

5

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hxhxhxhx

      Siis yksityisellä puolella vai?

    • ota.rauhallisesti

      Älä murehdi hintaa. Kunnallisella puolella menee vain sairaalapäivämaksu.
      Laskujen maksamisesta voi neuvotella sairaalan taloustoimiston kanssa.
      Maksuaikaa varmasti saa. Sairaudet tulevat yllättäen.
      Ei niihin kukkarollaan aina pysty varautumaan.
      Älä murehdi muutenkaan, eihän sinulla vielä ole todettu sairautta.
      Miksi ylipäätänsä aloit epäillä että sinulla olisi syöpä ?
      Onko jotain tutkimuksia aloitettu vai luuletko vain ?

    • kerranhoidettusyöpä

      kyllä ovat kalliita,mutta ei potilaalle.

    • 700maksoi

      Syöpähoito tuli minun kohdalla maksamaan julkisella puolella n. 700 euroa. Siihen kuului tutkimukset, hoidot, lääkkeet ja viisi päivää sairaalassa oloa. Lisäksi tulee jälkikäteen poliklinikkamaksut kontrollikäynneistä, ensimmäisenä vuonna kahdesti ja sen jälkeen kerran vuodessa viiden vuoden ajan.

      Eri ihmisillä on erilaisia syöpiä, joihin on eilaisia hoitoja ja eri paikkakunnilla voi olla vähän eroja hinnoissakin, joten maksut voivat olla jonkin verran erilaisia. Luulisin, että tuo 700 on kuitenkin aika lähellä keskiarvoa.

      HUS:in sairaalapäivämaksu on 48,90 euroa ja poliklinikkamaksu on 37,20 euroa. Maksukatto vuodessa on 680 euroa, jonka jälkeen sairaalapäivämaksu on 17,90 euroa mutta mistään muusta hoidosta ei mene maksuja. Kotona syötävistä lääkkeistä voi tulla lisäksi apteekkikuluja.

    • Cancerr

      Aika moni kirjoittaa täällä kuitenkin julkisesta sairaalahoidosta. Kovempia hoitoja ei kuitenkaan julkiselta saa, eikä kaikki syöpiä leikata lainkaan. Helsingistä esim. löytyy yksityinen syöpäklinikka ja sitten kyllä homma alkaa maksamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      69
      3804
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      88
      3189
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      100
      2441
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      15
      1659
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      70
      1428
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      98
      1300
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      50
      1246
    8. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      51
      1043
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      56
      1040
    10. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1031
    Aihe