Miten yhteydet

markkinanArmoilla

useampaan koneeseen kun ei tule mitään piuhaa taloon. Rahalla saa mutta mikä olisi edullisin tapa? Monta mokkulaa vai?

8

252

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juusee

      Yksi Wlan/Wifi mokkulakin riittää, ehkä.

      • markkinanArmoilla

        Ny on iänikuinen mokkula ja tarttis saada yhteys kahdelle koneelle jotka toimisivat yhtaikaa. Ajattelin kysäistä asiaa täältä kun on noi verkko ja wi-fi asiat hiukan vieraita. koneet on samassa paikkaa aina ja langattomia kotiverkkoja ei ole eikä tule. Kaikki operaattoreiden mastot saatavilla, mutta mites järkevasti pc/läppäriltä sinne mastoon ja vielä kustannustehokkaasti?

        Täkavuosina luin hepusta joka oli räystään alle vetänyt piuhan ja sieltä vanhalla "älykännykällä" virittänyt nettiyhteyden sisälle koneeseensa. Ihan tää ei ole ny mielessä, paitsi jos tulee helvetin hyvät ja testatut ohjeet.


      • ööhnotota
        markkinanArmoilla kirjoitti:

        Ny on iänikuinen mokkula ja tarttis saada yhteys kahdelle koneelle jotka toimisivat yhtaikaa. Ajattelin kysäistä asiaa täältä kun on noi verkko ja wi-fi asiat hiukan vieraita. koneet on samassa paikkaa aina ja langattomia kotiverkkoja ei ole eikä tule. Kaikki operaattoreiden mastot saatavilla, mutta mites järkevasti pc/läppäriltä sinne mastoon ja vielä kustannustehokkaasti?

        Täkavuosina luin hepusta joka oli räystään alle vetänyt piuhan ja sieltä vanhalla "älykännykällä" virittänyt nettiyhteyden sisälle koneeseensa. Ihan tää ei ole ny mielessä, paitsi jos tulee helvetin hyvät ja testatut ohjeet.

        Reititin. Sellaisiakin kai on, johon saa sen mokkulan kiinni, tai sitten sellainen, jossa on 4G/LTE sisäänrakennettuna, jolloin siihen ei sitä mokkulaa tarvita vaan ihan vaan SIM kortti. Ilman mokkulaa toimiva malli voi olla siinä mielessä parempi, että sellaisiin saa yleensä lisäantennin, jos kuuluvuus ei muuten ole riittävän hyvä. Toisaalta, jos mokkulakin toimii, niin toimii sitten reititinkin ilman lisäantennia.

        Yleensähän kai on tapana jakaa yhteys reitittimeltä koneille langattomasti Wifillä, mutta jos se on ehdoton no-no, niin on niissä yleensä muutama ethernet-liitäntäkin, että voi laittaa koneet kiinni kaapeleilla.


    • digikuihtumista

      Oot kuitenkin jo päässyt tänne jollain yhteydellä .. DNA kiskasi ainakin viikolla hinnat pilviin, tuli kuukausimaksuun 7 euroo lisää kerta heitolla ja siihen välii hiukka hitaampi nettivaihtoehto. Elisa ei oo toiminut kovin hyvin koskaan ja sonera ei tuu betonista läpi aivan väärässä suunnassa. Lisäksi DNA poistattaa kupareitaan sähköverkkojen siirtyessä pylväistä maahan, sitä oo kiinnostanut koskaan kuin voitot sijoittajille pörssiyhtiönä. Sitten hölmöläläiset ostaa mokkuloita mutta junnaa valokuitujen kanssa, kunnanvaltuuustostakin tuli ihan invalidi yhen pormestarin suojatyöpaikan ympärillä..

    • sgsdgsdg

      Jos koti sijaitsee hyvällä 4G kuuluvuusalueella, niin ehkä mobiililaajakaista on nykyään se halvin vaihtoehto. Tosin alussa verottaa myös kunnollisen WLAN reitittimen hankinta (LTE tuella), enkä tarkoita tällä myös mitään operaattorien markkinoimaa verkkopääte paskaa.

      Älypuhelimet mitkä kykenee esim. yli 300Mbit nopeuksiin, niin ne toimii yleensä tavallista paremmin myös 4G modeemeina riittävän laadukkaan WLAN routterin nokassa.

      https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_devices_with_LTE_Advanced

    • jdhjsgahf

      Hanki reititin, joka sisältää myös wlanin modeemin perään, saat 4 konetta kaapelin päähän ja mallista riippuen 8< konetta langattomasti.

    • rikki_on_ja_toimii

      Itsellä on tällainen kuin Huawei E5186s-22a 4G modeemi, sellainen iso ikkunalaudalle laitettava siis, jossa paikka micro-SIMmille. Äsken pistin toimimaan. Aivan hyvä. Helposti saa yli 40 Mbps jäniksenkorva-antenneilla.

      Tähän päivään asti oli Huawei E392 4G mokkula kahdella lätyskäantennilla kiinni 4G reitittimessä. Sekin toimi ihan hyvin.

      Nuo molemmat mokkulat on alunperin Telian liittymillä myyty jollekulle, mutta minulla on ollut vain DNA:ta vuosikaudet.

      Mokkulat ostettu purkupaikasta, eikä muistaakseni kumpikaan maksanut kuin euron kappale. Ei ole joku poloinen osannut käyttää, kantanut "rikkinäiset" pois...

    • Bersel

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      99
      2055
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      288
      1866
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      325
      1688
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      1555
    5. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      31
      1177
    6. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      90
      1134
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1103
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1047
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      65
      1042
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1028
    Aihe