useampaan koneeseen kun ei tule mitään piuhaa taloon. Rahalla saa mutta mikä olisi edullisin tapa? Monta mokkulaa vai?
Miten yhteydet
8
287
Vastaukset
- juusee
Yksi Wlan/Wifi mokkulakin riittää, ehkä.
- markkinanArmoilla
Ny on iänikuinen mokkula ja tarttis saada yhteys kahdelle koneelle jotka toimisivat yhtaikaa. Ajattelin kysäistä asiaa täältä kun on noi verkko ja wi-fi asiat hiukan vieraita. koneet on samassa paikkaa aina ja langattomia kotiverkkoja ei ole eikä tule. Kaikki operaattoreiden mastot saatavilla, mutta mites järkevasti pc/läppäriltä sinne mastoon ja vielä kustannustehokkaasti?
Täkavuosina luin hepusta joka oli räystään alle vetänyt piuhan ja sieltä vanhalla "älykännykällä" virittänyt nettiyhteyden sisälle koneeseensa. Ihan tää ei ole ny mielessä, paitsi jos tulee helvetin hyvät ja testatut ohjeet. - ööhnotota
markkinanArmoilla kirjoitti:
Ny on iänikuinen mokkula ja tarttis saada yhteys kahdelle koneelle jotka toimisivat yhtaikaa. Ajattelin kysäistä asiaa täältä kun on noi verkko ja wi-fi asiat hiukan vieraita. koneet on samassa paikkaa aina ja langattomia kotiverkkoja ei ole eikä tule. Kaikki operaattoreiden mastot saatavilla, mutta mites järkevasti pc/läppäriltä sinne mastoon ja vielä kustannustehokkaasti?
Täkavuosina luin hepusta joka oli räystään alle vetänyt piuhan ja sieltä vanhalla "älykännykällä" virittänyt nettiyhteyden sisälle koneeseensa. Ihan tää ei ole ny mielessä, paitsi jos tulee helvetin hyvät ja testatut ohjeet.Reititin. Sellaisiakin kai on, johon saa sen mokkulan kiinni, tai sitten sellainen, jossa on 4G/LTE sisäänrakennettuna, jolloin siihen ei sitä mokkulaa tarvita vaan ihan vaan SIM kortti. Ilman mokkulaa toimiva malli voi olla siinä mielessä parempi, että sellaisiin saa yleensä lisäantennin, jos kuuluvuus ei muuten ole riittävän hyvä. Toisaalta, jos mokkulakin toimii, niin toimii sitten reititinkin ilman lisäantennia.
Yleensähän kai on tapana jakaa yhteys reitittimeltä koneille langattomasti Wifillä, mutta jos se on ehdoton no-no, niin on niissä yleensä muutama ethernet-liitäntäkin, että voi laittaa koneet kiinni kaapeleilla.
- digikuihtumista
Oot kuitenkin jo päässyt tänne jollain yhteydellä .. DNA kiskasi ainakin viikolla hinnat pilviin, tuli kuukausimaksuun 7 euroo lisää kerta heitolla ja siihen välii hiukka hitaampi nettivaihtoehto. Elisa ei oo toiminut kovin hyvin koskaan ja sonera ei tuu betonista läpi aivan väärässä suunnassa. Lisäksi DNA poistattaa kupareitaan sähköverkkojen siirtyessä pylväistä maahan, sitä oo kiinnostanut koskaan kuin voitot sijoittajille pörssiyhtiönä. Sitten hölmöläläiset ostaa mokkuloita mutta junnaa valokuitujen kanssa, kunnanvaltuuustostakin tuli ihan invalidi yhen pormestarin suojatyöpaikan ympärillä..
- sgsdgsdg
Jos koti sijaitsee hyvällä 4G kuuluvuusalueella, niin ehkä mobiililaajakaista on nykyään se halvin vaihtoehto. Tosin alussa verottaa myös kunnollisen WLAN reitittimen hankinta (LTE tuella), enkä tarkoita tällä myös mitään operaattorien markkinoimaa verkkopääte paskaa.
Älypuhelimet mitkä kykenee esim. yli 300Mbit nopeuksiin, niin ne toimii yleensä tavallista paremmin myös 4G modeemeina riittävän laadukkaan WLAN routterin nokassa.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_devices_with_LTE_Advanced - jdhjsgahf
Hanki reititin, joka sisältää myös wlanin modeemin perään, saat 4 konetta kaapelin päähän ja mallista riippuen 8< konetta langattomasti.
- rikki_on_ja_toimii
Itsellä on tällainen kuin Huawei E5186s-22a 4G modeemi, sellainen iso ikkunalaudalle laitettava siis, jossa paikka micro-SIMmille. Äsken pistin toimimaan. Aivan hyvä. Helposti saa yli 40 Mbps jäniksenkorva-antenneilla.
Tähän päivään asti oli Huawei E392 4G mokkula kahdella lätyskäantennilla kiinni 4G reitittimessä. Sekin toimi ihan hyvin.
Nuo molemmat mokkulat on alunperin Telian liittymillä myyty jollekulle, mutta minulla on ollut vain DNA:ta vuosikaudet.
Mokkulat ostettu purkupaikasta, eikä muistaakseni kumpikaan maksanut kuin euron kappale. Ei ole joku poloinen osannut käyttää, kantanut "rikkinäiset" pois... - Bersel
Osta sellainen wifi-reititin, mihin saa SIM-kortin asennettua suoraan. Mitään mokkula-usb-wifi-reitittimeen -virityksiä ei kannata tehdä. Ne usb-mokkulat ovat järjesteään huonoja.
Esimerkiksi TeleWellillä on järeähkö malli, johon saa SIM-kortin sisälle ja yhteyden voi sitten jakaa wifin kautta kaikille laitteilleen.
https://www.telewell.fi/fi/tuote/internet-kotona/adsl-vdsl-wifi/tw_eav510ac_lte_cat4/tw-eav510-aclte-wlan-tukiasema-ja-reititin-cat-4
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2764712Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343050Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit452914Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k362892Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771826Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061684Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 611448
- 971322
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271222