Alkoholi maistuisi, en pääse irti

Alkoholistiko

Olen elämän karikoissa joutunut välillä lääkitsee itseäni alkoholilla. Erityisesti silloin, kun on tuntunut, ettei Jumala enää kuule rukouksiani, eikä johda elämääni mitenkään. Tällöin olen sortunut sitten lääkitsemään itseäni. Ja olen myös etsinyt onnea tämän maailman huvittelupaikoista, josta en sitä koskaan löytänyt. Yökerhot ja baarielämä ei vain ollut mun juttu. Alkoholi kuitenkin jäi. Tissuttelin sitä monesti suruihin ja murheisiin. Tajusin menettäneeni näin uskon, koska tissuttelu korvasi minulle niin rukoilut, evankeliumin, kuin itse Jeesuksen ja Jumalankin.
Kun pääsin epäuskosta taas jumalanlapsen osaan, pystyin pitkään olla erossa alkoholista. Nykyisin kuitenkin niin helposti yhä tartun pulloon, jos jokin asia ahdistaa. Minulla on aina jemmapullo jossain ja vaikka niistä olisi tarkoitus päästä eroon, ostan silti aina uuden jemmapullon, ennen, kuin aiemmat ovat ehtineet loppua.
Kertokaa vinkkejä, kuinka oikeasti pääsen kokonaan eroon alkoholista. En tarvitsisi sitä yhtään mihinkään!

16

374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kupinkääntäjä

      Ei sinun alkoholista pidä irrottautua vaan siitä jumaladta.

    • Ihmisarmo

      Myönnätkö, että olet addikti? Jos myönnät, se on alku johonkin toiseen. Oletko pohjalla? Jokaisella on oma pohjansa, kaikilla erilaiset.
      Mutta, tiedätkö mitä, tähän asiaan on apu ja sinun täytyy hakeutua avun luo. Se ei tule itsestään luoksesi. Jos oikeasti haluat apua ja lopettaa..
      Epätoivoisia tekoja ei kannata miettiä. Ne ovat kaikkien kannalta huono ratkaisu. Ethän ole mikään luovuttajatyyppi. On niin paljon esimerkkejä, jotka ovat onnistuneet, miksi et sinäkin.
      Menisi vain taas yksi kirjasto hukkaan, mitä tuhlausta.

    • Keveämpiä-unia

      Ei siitä kannata väkisin irrottautua. Koeta kellosääntöä aluksi. Et aloita ennen puoltapäivää ja lopetat ennenkuin vuorokausi vaihtuu.

    • Exjuomari

      Taistelen samasta asiasta ,olen esikoislestadiolais taustainen.Viimeaikoina olen saanu rukousvastauksia ja vähitellen käyttö vähentynyt ja tällä hetkellä ei ole enää mielitekoja.Riippuvuushan on semmonen että kun tulee ahdistusta ym.negatiivista tunnetilaa niin se saa tarttumaan pulloon.Mitä kauemmin pystyy olemaan erossa sen vähemmän tekee mieli tissutella.Suru ja ahdistus täytyy vaan kestää ja uskosta olen saanut voimaa!

    • prinsessa.alkoholi

      Muista olla tarkkana siitä, minkä alkoholin kanssa seurustelet. Metyylialkoholi sokeuttaa ja tappaa ällistyttävän nopeasti. Raskaimmilla alkoholeilla on moniaita muita ikäviä ominaisuuksia. Tästä ei seurapuheissa kyllin saarnata.

      • kysy_vielä_jotain

        "Kertokaa vinkkejä, kuinka oikeasti pääsen kokonaan eroon alkoholista."

        Tuossahan on jo selkeä vastaus: metanolin käyttö erottaa tehokkaasti.


      • kysy_vielä_jotain kirjoitti:

        "Kertokaa vinkkejä, kuinka oikeasti pääsen kokonaan eroon alkoholista."

        Tuossahan on jo selkeä vastaus: metanolin käyttö erottaa tehokkaasti.

        Työssäni olen havinnut sen, että jollei oma tahto riitä, hakeudu hoitoon, mm Minnesotahoito on tuloksetas, raitistuneita lähes 100%.


    • 34vRaittiina

      Soita tohon 09 750200 ma-su 09-21.00. Sieltä löydät avun jos sinulla on päihdeongelma. Kertovat sinulle lähimmän oman paikkakuntasi ryhmän kokoontumispaikan ja ajan.

    • Näinpääseeeroon

      Minä kaadoin lahjaksi saadun viinipullon sisällön viemäriin.

      • Miksi, siinähän meni ehkä 85% vettäkin?


      • Viiniäkukille

        Kukkiako sillä olisi pitänyt kastella?


    • Vedeo

      Ite hörpin silloin tällöin. Asenteet alkoholiin ovat lieventymässä, sillä nykyään on tavallisempaa, että meikäläisetkin (vl:t) saattavat ottaa saunomisen yhteydessä saunakaljan. Julkinen opetus on yhä sitä, ettei alkoholia saisi nauttia, mutta se ei vastaa aina käytäntöä. Onhan joillain meikäläisillä korvakorujakin nykyään.

    • Kannattaa juoda hopeavettä.

    • Siunausta-kaikille

      Auls kirjoitti: 24.6.2005 14:54

      Sanotaan, että aivokuollut ei tunne, ei näe, ei kuule. Aivokäyrä on vain viiva, koska mikään ärsyke ei saa aivoja reakoimaan. Aivot eivät yksinkertaisesti toimi. Kehoa voidaan pitää koneellisesti elossa. Aivokuollut saa happea koneen avulla. Sydän toimii koneellisesti – tiputuksessa tulee ruokaa. Kaikki elintoiminnot ovat vallan erinomaiset, mutta keho ei reagoi. Sielu – ihminen on poistunut kehosta. Sielun mukana meni tunto-, näkö-, kuulo-, maku- ja hajuaistit, sekä aivotoiminta ajatuksineen. Muista rikkaan miehen ja Lasaruksen olotilat kuoleman jälkeen. Sielua ei voi tappaa, eikä tuhota. Muistanet varmasti Jeesuksen sanat: Älkääkä peljätkö niitä, jotka tappavat ruumiin, mutta eivät voi tappaa sielua; vaan ennemmin peljätkää häntä, joka voi sekä sielun että ruumiin hukuttaa helvettiin. Häntä peljätkää. Hesekielin kirjassa on sanat: ”Se sielu, joka syntiä tekee - sen on kuoltava.” Jesajan kirjan jakeissa voimme lukea – sillä meidän rikoksemme seuraavat meitä.
      Kuoleman jälkeen ihminen kokee yllätyksen – juomareilla himo jatkuu ikuisuuden. Janoa vain ei voi enää kuoleman jälkeen sammuttaa koska ruumis puuttuu. Kuoleman jälkeen et voi enää himojasi tyydyttää. Haureuden harjoittajan himon polte jää tyydyttämättä. Sen vuoksi Apostolien teoissa sanotaan; että kaikkien ihmisten kaikkialla on tehtävä parannus. Ja Roomalaiskirjeessä; jos te Hengellä kuoletatte ruumiin teot, niin saatte elää. Oletpa kuka hyvänsä – ilman Jeesusta hukut.

      Sano: Jeesus anna anteeksi pahat tekoni. Herra Jeesus puhdista minut synneistäni. Oi korkein tule elämääni ja muuta se. Anna minun syntyä uudesti ylhäältä juuri nyt. Herra Jeesus, otan sinut vastaan elämäni Herraksi. Auta minua tunnustamaan uskoni sinuun ihmisten edessä, koska sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi ja suun tunnustuksella pelastutaan. Kiitos Jeesus avusta jonka toit elämääni juuri nyt.

    • Myös-tupakasta

      mailis-janatuinen-sanoi-perisynnista-ei-voi vapautua sen kanssa on vain tultava toimeen, 
      On jatkuvasti tunnustettava synnit, 
      lisäksi tulee pysyä kirkon yhteydessä 
      ja käydä ehtoollisella. 
      -Roomalaiskatolilaiset taas opettavat, 
      että tekosynnit tulee tunnustaa ripissä. 
      Kaikki muut on saatu jo anteeksi (vauva) kasteessa. 

      Kun taas esim, hellarit sanovat oikein, 
      Ensin ihmisen on synnyttävä uudesti ylhäältä Pyhässä Hengestä 
      ja kasteen jälkeen liity paikallis Seurakuntaan,
      niin sen jälkeen et enää ole lain alla vaan armon alla. 
      Sillä Jumalan armo on ilmestynyt pelastukseksi kaikille ihmisille  
      ja kasvattaa meitä, 
      että me, 
      hyljäten jumalattomuuden 
      ja maailmalliset himot
      ja eläisimme siveästi 
      ja vanhurskaasti 
      ja jumalisesti nykyisessä maailmanajassa,
      odottaessa autuaallisen toivon täyttymistä 
      ja suuren Jumalan 
      ja Vapahtajamme Kristuksen Jeesuksen kirkkauden ilmestymistä,  
      hänen, 
      joka antoi itsensä meidän edestämme,
      lunastaakseen meidät kaikesta laittomuudesta 
      ja puhdistaakseen itselleen omaisuudeksi kansan, 
      joka hyviä tekoja ahkeroitsee.

      Jumalan armosta olen vapautunut.

    • 0I05

      Harmillisen monet uskovaiset nykyään tirpasee lauantaisin pienet saunakännit. Tämähän ei ole oikein, mutta monien kohdalla jo joka viikonloppuinen ”puhdistautumistraditio”.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      158
      20131
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      43
      8400
    3. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      54
      6127
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      176
      5752
    5. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      28
      4785
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      312
      4467
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      75
      4383
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      76
      4171
    9. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      115
      3740
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      107
      1603
    Aihe