Alkoholi maistuisi, en pääse irti

Alkoholistiko

Olen elämän karikoissa joutunut välillä lääkitsee itseäni alkoholilla. Erityisesti silloin, kun on tuntunut, ettei Jumala enää kuule rukouksiani, eikä johda elämääni mitenkään. Tällöin olen sortunut sitten lääkitsemään itseäni. Ja olen myös etsinyt onnea tämän maailman huvittelupaikoista, josta en sitä koskaan löytänyt. Yökerhot ja baarielämä ei vain ollut mun juttu. Alkoholi kuitenkin jäi. Tissuttelin sitä monesti suruihin ja murheisiin. Tajusin menettäneeni näin uskon, koska tissuttelu korvasi minulle niin rukoilut, evankeliumin, kuin itse Jeesuksen ja Jumalankin.
Kun pääsin epäuskosta taas jumalanlapsen osaan, pystyin pitkään olla erossa alkoholista. Nykyisin kuitenkin niin helposti yhä tartun pulloon, jos jokin asia ahdistaa. Minulla on aina jemmapullo jossain ja vaikka niistä olisi tarkoitus päästä eroon, ostan silti aina uuden jemmapullon, ennen, kuin aiemmat ovat ehtineet loppua.
Kertokaa vinkkejä, kuinka oikeasti pääsen kokonaan eroon alkoholista. En tarvitsisi sitä yhtään mihinkään!

16

378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kupinkääntäjä

      Ei sinun alkoholista pidä irrottautua vaan siitä jumaladta.

    • Ihmisarmo

      Myönnätkö, että olet addikti? Jos myönnät, se on alku johonkin toiseen. Oletko pohjalla? Jokaisella on oma pohjansa, kaikilla erilaiset.
      Mutta, tiedätkö mitä, tähän asiaan on apu ja sinun täytyy hakeutua avun luo. Se ei tule itsestään luoksesi. Jos oikeasti haluat apua ja lopettaa..
      Epätoivoisia tekoja ei kannata miettiä. Ne ovat kaikkien kannalta huono ratkaisu. Ethän ole mikään luovuttajatyyppi. On niin paljon esimerkkejä, jotka ovat onnistuneet, miksi et sinäkin.
      Menisi vain taas yksi kirjasto hukkaan, mitä tuhlausta.

    • Keveämpiä-unia

      Ei siitä kannata väkisin irrottautua. Koeta kellosääntöä aluksi. Et aloita ennen puoltapäivää ja lopetat ennenkuin vuorokausi vaihtuu.

    • Exjuomari

      Taistelen samasta asiasta ,olen esikoislestadiolais taustainen.Viimeaikoina olen saanu rukousvastauksia ja vähitellen käyttö vähentynyt ja tällä hetkellä ei ole enää mielitekoja.Riippuvuushan on semmonen että kun tulee ahdistusta ym.negatiivista tunnetilaa niin se saa tarttumaan pulloon.Mitä kauemmin pystyy olemaan erossa sen vähemmän tekee mieli tissutella.Suru ja ahdistus täytyy vaan kestää ja uskosta olen saanut voimaa!

    • prinsessa.alkoholi

      Muista olla tarkkana siitä, minkä alkoholin kanssa seurustelet. Metyylialkoholi sokeuttaa ja tappaa ällistyttävän nopeasti. Raskaimmilla alkoholeilla on moniaita muita ikäviä ominaisuuksia. Tästä ei seurapuheissa kyllin saarnata.

      • kysy_vielä_jotain

        "Kertokaa vinkkejä, kuinka oikeasti pääsen kokonaan eroon alkoholista."

        Tuossahan on jo selkeä vastaus: metanolin käyttö erottaa tehokkaasti.


      • kysy_vielä_jotain kirjoitti:

        "Kertokaa vinkkejä, kuinka oikeasti pääsen kokonaan eroon alkoholista."

        Tuossahan on jo selkeä vastaus: metanolin käyttö erottaa tehokkaasti.

        Työssäni olen havinnut sen, että jollei oma tahto riitä, hakeudu hoitoon, mm Minnesotahoito on tuloksetas, raitistuneita lähes 100%.


    • 34vRaittiina

      Soita tohon 09 750200 ma-su 09-21.00. Sieltä löydät avun jos sinulla on päihdeongelma. Kertovat sinulle lähimmän oman paikkakuntasi ryhmän kokoontumispaikan ja ajan.

    • Näinpääseeeroon

      Minä kaadoin lahjaksi saadun viinipullon sisällön viemäriin.

      • Miksi, siinähän meni ehkä 85% vettäkin?


      • Viiniäkukille

        Kukkiako sillä olisi pitänyt kastella?


    • Vedeo

      Ite hörpin silloin tällöin. Asenteet alkoholiin ovat lieventymässä, sillä nykyään on tavallisempaa, että meikäläisetkin (vl:t) saattavat ottaa saunomisen yhteydessä saunakaljan. Julkinen opetus on yhä sitä, ettei alkoholia saisi nauttia, mutta se ei vastaa aina käytäntöä. Onhan joillain meikäläisillä korvakorujakin nykyään.

    • Kannattaa juoda hopeavettä.

    • Siunausta-kaikille

      Auls kirjoitti: 24.6.2005 14:54

      Sanotaan, että aivokuollut ei tunne, ei näe, ei kuule. Aivokäyrä on vain viiva, koska mikään ärsyke ei saa aivoja reakoimaan. Aivot eivät yksinkertaisesti toimi. Kehoa voidaan pitää koneellisesti elossa. Aivokuollut saa happea koneen avulla. Sydän toimii koneellisesti – tiputuksessa tulee ruokaa. Kaikki elintoiminnot ovat vallan erinomaiset, mutta keho ei reagoi. Sielu – ihminen on poistunut kehosta. Sielun mukana meni tunto-, näkö-, kuulo-, maku- ja hajuaistit, sekä aivotoiminta ajatuksineen. Muista rikkaan miehen ja Lasaruksen olotilat kuoleman jälkeen. Sielua ei voi tappaa, eikä tuhota. Muistanet varmasti Jeesuksen sanat: Älkääkä peljätkö niitä, jotka tappavat ruumiin, mutta eivät voi tappaa sielua; vaan ennemmin peljätkää häntä, joka voi sekä sielun että ruumiin hukuttaa helvettiin. Häntä peljätkää. Hesekielin kirjassa on sanat: ”Se sielu, joka syntiä tekee - sen on kuoltava.” Jesajan kirjan jakeissa voimme lukea – sillä meidän rikoksemme seuraavat meitä.
      Kuoleman jälkeen ihminen kokee yllätyksen – juomareilla himo jatkuu ikuisuuden. Janoa vain ei voi enää kuoleman jälkeen sammuttaa koska ruumis puuttuu. Kuoleman jälkeen et voi enää himojasi tyydyttää. Haureuden harjoittajan himon polte jää tyydyttämättä. Sen vuoksi Apostolien teoissa sanotaan; että kaikkien ihmisten kaikkialla on tehtävä parannus. Ja Roomalaiskirjeessä; jos te Hengellä kuoletatte ruumiin teot, niin saatte elää. Oletpa kuka hyvänsä – ilman Jeesusta hukut.

      Sano: Jeesus anna anteeksi pahat tekoni. Herra Jeesus puhdista minut synneistäni. Oi korkein tule elämääni ja muuta se. Anna minun syntyä uudesti ylhäältä juuri nyt. Herra Jeesus, otan sinut vastaan elämäni Herraksi. Auta minua tunnustamaan uskoni sinuun ihmisten edessä, koska sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi ja suun tunnustuksella pelastutaan. Kiitos Jeesus avusta jonka toit elämääni juuri nyt.

    • Myös-tupakasta

      mailis-janatuinen-sanoi-perisynnista-ei-voi vapautua sen kanssa on vain tultava toimeen, 
      On jatkuvasti tunnustettava synnit, 
      lisäksi tulee pysyä kirkon yhteydessä 
      ja käydä ehtoollisella. 
      -Roomalaiskatolilaiset taas opettavat, 
      että tekosynnit tulee tunnustaa ripissä. 
      Kaikki muut on saatu jo anteeksi (vauva) kasteessa. 

      Kun taas esim, hellarit sanovat oikein, 
      Ensin ihmisen on synnyttävä uudesti ylhäältä Pyhässä Hengestä 
      ja kasteen jälkeen liity paikallis Seurakuntaan,
      niin sen jälkeen et enää ole lain alla vaan armon alla. 
      Sillä Jumalan armo on ilmestynyt pelastukseksi kaikille ihmisille  
      ja kasvattaa meitä, 
      että me, 
      hyljäten jumalattomuuden 
      ja maailmalliset himot
      ja eläisimme siveästi 
      ja vanhurskaasti 
      ja jumalisesti nykyisessä maailmanajassa,
      odottaessa autuaallisen toivon täyttymistä 
      ja suuren Jumalan 
      ja Vapahtajamme Kristuksen Jeesuksen kirkkauden ilmestymistä,  
      hänen, 
      joka antoi itsensä meidän edestämme,
      lunastaakseen meidät kaikesta laittomuudesta 
      ja puhdistaakseen itselleen omaisuudeksi kansan, 
      joka hyviä tekoja ahkeroitsee.

      Jumalan armosta olen vapautunut.

    • 0I05

      Harmillisen monet uskovaiset nykyään tirpasee lauantaisin pienet saunakännit. Tämähän ei ole oikein, mutta monien kohdalla jo joka viikonloppuinen ”puhdistautumistraditio”.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      194
      3889
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2762
    3. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      75
      1324
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      17
      1256
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1169
    6. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      954
    7. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      20
      951
    8. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      48
      881
    9. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      214
      839
    10. Väärä pää tutustumiseen

      Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä
      Ikävä
      106
      652
    Aihe