Tuollainen moottori nappaa joskus isojakin virtoja esim. 50A. Normikäytössä tietty huomattavasti vähemmän. Mitä mieltä raati on akkutyypistä? Pitääkö olla noita huippuvirtoja varten normi starttiakku vai laittaako tuollaiseen pienemmän kuorman hupiakun? Esimerkiksi tuo Motonetin geeliakku voisi olla sopiva jos noista voi ottaa satunnaisesti tuon huippuvirran. http://www.motonet.fi/fi/tuote/900102/Sznajder-Marine-100Ah-veneakku-P350xL175xK190--
Sähkö keula-/perämoottorin akku
6
406
Vastaukset
- Tyrnäväntorpedo
keula- ja peräpotkurien käyttöaika on yleensä lyhyt eikä virran loppuminen ole oman kokemuksen mukaan ollut ongelma. Sen sijaan akun kyky luovuttaa virtaa nopeasti voi tulla vastaan.
En valitsisi vapaa-ajan akkua tuohon käyttöön koska virrantarve on tyystin erilainen kuin mihin akut on tarkoitettu.
Jos tilaa on, niin käynnistysakku mahdollisimman lähelle potkuria antaa paremman tuloksen kuin isompi hupiakku keskelle venettä. - Akutta
En siis ole suunnittelemassa mitään thrusteria vaan ihan tavis sähkömoottoria. Tuossa otsikossa on keula-vaihtoehto koska noille kalamiehille on fiksuja kääntyviä, nousevia/laskevia koneita olemassa. Sellaisen ohjaaminen etänä tai jalkapolkimella voisi olla ihan jees juttu. Todennäköisin oma laitteeni tulee olemaan kaivossa oleva sähköperämoottori jota ohjailen sitloorassa istuen ihan kahvasta käsipelillä. Tuo edellisen viestin lainaus hupiakuista on nimenomaan tämän suunnittelemani koneen valmistajan sivulta lainattu. Mietintä johtuu siitä, että nuo koneet on suunniteltu vissiin pidempiä matkoja varten siten, että kaasun asento on jotain ihan muuta kuin 100%. Omani on siis satamasta lähtöön ja satamaan ajamiseen suunniteltu. Tottakai joskus tulee sitten se täysi bläkä ja pitää ajaa Eestistä kotiin jotta pääsee maanataina töihin. Matkaa tietty ajetaan 60-80% tehoilla mutta satamamanoveereissä joskus voi olla se 100% tarve jotta sinne tuulessa edes pääsee. Juuri tuo satunnainen 100% on se huoli, että saako vaikka sarjaan kytketyistä 2*12V 100Ah hupiakuista sen irti?
- Tyrnäväntorpedo
Juu, siis väärinkäsitys. Olet tietenkin oikeassa.
- Tyrnäväntorpedo
Ja kyllä sen hetkellisen saa ulos, mutta silloinkin voisi miettiä pientä nopeasti virtaa antavaa rinnalle.
- olympiamitali
No aivan helpostihan tuota akkua voi kuormittaa vaikka 100 A virralla. Taitaa olla kuitenkin alle 50 A noissa virrankulutus. Ehkä tunnin pituiseen ajoon tuo akku riittää 50 A virralla? 24-volttiseenhan noita tarvitaan 2 kpl, kuten taisit rivien välissä sanoakin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3874373Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483759KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1032715Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92431Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei152259Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1521930Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181858- 1201826
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241419Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit141347