Lohkomiseen liittyvä puiden kaataminen

Metsäkäs

Hei,

Ostimme määräalan suuremmasta kiinteistöstä, ja myyjällä oli kova hinku "hoitaa lohkominen kustannuksineen". Kauppakirjaan siis merkittiin, että hän hoitaa lohkomisen kustannukset. Emme jääneet asiaa sen tarkemmin miettimään, mutta nyt on herännyt epäilys, että motivaattorina on kaataa itse puut rajoilta vähän "laveammalla kädellä" ja pitää ne itsellään, alan yrittäjä kun on. Raja-alueilla on kuitenkin kauniita isoja puita, jotka haluaisin säästää, jos suinkin mahdollista.

Kaupat tehtiin karttaa käyttäen, ja kyse on maastoltaan hyvin haasteellisesta, metsäisestä ja kallioisesta (useiden metrien pystynousuja, pienehköjä "rotkoja" jne.) maapalasta. Rajojen paikkoja on siis aika hankala "kuvitella" maastoon, ja tarkkojen kulmien löytäminenkin on epävarmaa.

Miten suosittelisitte etenemään asiassa?

Haluaisin kovasti löytää kulmien tarkat paikat, jotta voisin viritellä tuonne jotkut nauhat osviitaksi siitä, missä rajat suunnilleen kulkevat, lohkomistoimitusta edeltävää "rajojen aukaisua" viitoittamaan, ettei kaadeta ihan silmittömästi puuta "varmuuden vuoksi". GPS-käsikapulassa joka minulla on, ei kuitenkaan riitä tarkkuus moiseen.

Lohkomista odotellessa, että saa rajapyykit sinne metikköön. Tuo puiden kaataminen tulee vaan tehdä ensin..

11

531

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piiri-insinööri

      Suosittelemme harkitsemaan kahdesti tällaisten turhien aloitusten tekemisen kanssa

    • Opastajaksi

      Maanmittausinsinööri kyllä mittaa vekottimellaan sentin tarkkuudella rajojen kulmakohdat ja pystyttää tarvittavat rajamerkit. Tässä vaiheessa siellä pöpelikössä on yleensä myyjä, ostaja, rajanaapurit ja se insinööri. Missään ei ole niin tiuhaan puita, etteikö niitä rajoja pystyisi puita kaatamatta merkitsemään. Eiköhän ole paras ratkaisu, että soitat sille myyjälle ja sanot ettet halua että puun puuta kaadetaan, ennen kuin on ne rajat merkitty.

      • Metsäkäs

        No tämähän olisi paras vaihtoehto. Rajojen merkitseminen ilman hakkuita siis. Olen vaan jäänyt siihen käsitykseen, että rajalinja tulee "avata" ennen kuin herrat tulevat mittaamaan ja rajapyykkejä asentamaan?


    • onko.vaikee

      Jos puu on rajalinjalla niin se kaadetaan. Linjan pitää olla auki rajapyykiltä seuraavalle.

    • raa-ka

      Puiden oksat ja juuret poikki rajalinjalta tämmösen kaverin kanssa. Siinähän säilyttelee arvokkaita puitaan.

    • BauHerr

      Suomi 24:n aloitusepertti asialla kun ei tänne aloituksia muuten tule!

    • opastaja2

      Aloittajalle
      Se menee just kuten kolmas vastaus opastajaksi kirjoittaa
      Itse ei rajapyykkejä laiteta

      • näin-on

        Höpöjä selität, kyllä ostaja ja myyjä voi merkata pyykit palstalle.

        Maanmittari käy sitten merkkaamassa karttaan pyykkien paikat ja asia selvä.

        Kauppakirjaan vain lause; "ostaja ja myyjä merkinneet erotettavan palstan maastoon".


      • Titnot
        näin-on kirjoitti:

        Höpöjä selität, kyllä ostaja ja myyjä voi merkata pyykit palstalle.

        Maanmittari käy sitten merkkaamassa karttaan pyykkien paikat ja asia selvä.

        Kauppakirjaan vain lause; "ostaja ja myyjä merkinneet erotettavan palstan maastoon".

        "Höpöjä selität, kyllä ostaja ja myyjä voi merkata pyykit palstalle.

        Maanmittari käy sitten merkkaamassa karttaan pyykkien paikat ja asia selvä.

        Kauppakirjaan vain lause; "ostaja ja myyjä merkinneet erotettavan palstan maastoon".


        >>> Juuri näin! Ostaja ja myyjä päättävät mihin rajat tulee, ei maanmittari!

        MUTTA: Jos kauppakirja on jo tullut lainvoimaiseksi (usein esim. omistusoikeuden siirtyminen ehdollinen) niin maanmittarilla ei ole muuta vaihtoehtoa kuin lohkoa kauppakirjan liitekartan mukaisesti. Määräalan kaupoissa noudatetaan aina kaupan kohdetta tarkoittavassa lausekkeeessa "NOIN" -pinta-alaa mikä tarkoittaa että rajoja ja pinta-aloja voidaan vähän soveltaa vielä maastossa. Ei kuitenkaan siten että koko aluerajaus menee ihan mullin mallin! Silloin pitää tehdä uusi kauppakirja tai vanhan kauppakirjan korjaus.


    • Titnot

      Vanha ketju, mutta yli 20 vuoden maanmittarikokemuksella ja paljon lohkomisten maastomittauksia tehneenä voin kertoa, että kyllä niitä puita vaan joskus joudutaan sieltä rajanmittausten tähden kaatamaan! Takymetrimittauksissa lähtökohtaisesti mitataan suoraan pisteestä A pisteesen B, mutta jonkin verran voidaan käyttää sovimittaakin. Jos on pitkä ja polveileva raja, pitää puita kaataa rajalinjalta jos ne osuvat suoraan linjalle sillä takymetrin valonsäde ei läpäise puuta. Gps (Gnss) -laitteilla taas ei voi mitata tarkasti jos on oikein sakeaa kuusikkoa niiin ettei satelliitit näy.

      MUTTA: Takymetrimittaus ei vaadi 2m leveää mittausaukkoa, vaan ihan 5-10 cm:kin riittää joten vain suoraan linjalla olevia puita tavallisesti kaadellaan ja siellä en ole vielä koskaan nähnyt että olisi motoilla tai muilla metsäkoneilla reuhatta vaan mukana on myyjä ja osataja, mittari mittaa ja asianosaiset käyttelevät moottorisahaa jos on tarve. Usein ei ole, mutta toisinaan on.

      • Titnot

        "sovimittaakin" = sivumittaakin, tai sivusta mittaamista. (kaksi eri asiaa)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1210
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1137
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      855
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      800
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      688
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      646
    Aihe