Anjalan kivinavetan korjaus

Anjalanmaatiksen

6

1868

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gdg32rw

      Eikö 3.2 miljoonaa voisi käyttää johonkin järkevään

    • tämähyväjuuu

      Esitys: Anjalan navetta saa remonttirahansa, vaikka remontin hinta lähes tuplaantui
      Kouvolan kaupunginhallitus esittää Nuorisokeskus Anjalan kivinavetan remontin uuden, 1,35 miljoonalla nousseen kustannusarvion hyväksymistä.

      Lukas Pearsall

      Nuorisokeskus Anjala haluaa vuokrata kaupungilta entisen kivinavetan kokonaan käyttöönsä. Rakennus tarvitsee miljoonien eurojen remontin muuntuakseen ravintola-, vastaanotto- ja toimistotiloiksi.
      Nuorisokeskus Anjala haluaa vuokrata kaupungilta entisen kivinavetan kokonaan käyttöönsä. Rakennus tarvitsee miljoonien eurojen remontin muuntuakseen ravintola-, vastaanotto- ja toimistotiloiksi.
      Kouvolan kaupunginhallitus hyväksyi maanantaina Nuorisokeskus Anjalan kivinavetan remontin hankesuunnitelman. Samalla se esittää kaupunginvaltuustolle, että navetan perusparannuksen uusi, alkuperäisestä lähes kaksinkertaistunut kustannusarvio hyväksytään.

      Navetan korjausinvestoinnin kustannusarvio on vajaat 3,2 miljoonaa euroa. Alun perin kustannukset arvioitiin 1,85 miljoonaksi.

      Hankesuunnitelman tekemisen yhteydessä paljastui, että rakennuksen saaminen turvalliseksi vaatii laajempaa remonttia kuin alun perin oli ajateltu.

      Kaupunginhallitus käsitteli asiaa jo maaliskuun kokouksessaan, mutta jätti asian tuolloin yksimielisesti pöydälle. Hallitus halusi lisätietoa opetus- ja kulttuuriministeriön avustuksesta ja tilojen vuokratasosta remontin jälkeen.

      Jos valtuusto hyväksyy suunnitelman ja kustannusarvion, remontti alkaa loppukesästä. Valmista olisi ensi vuoden maaliskuussa.

      Ministeriön osuus auki
      Kaupunki omistaa navetan, ja sen käyttäjä on Ankkapurhan kulttuurisäätiön pyörittämä Nuorisokeskus Anjala. Sen aikomus on keskittää rakennukseen ravintola-, vastaanotto- ja toimistotilansa.

      Opetus- ja kulttuuriministeriön investointiavustukseksi arvioitiin vanhalla kustannusarviolla 1,05 miljoonaa. Ministeriön enimmäisavustus on 70 prosenttia kustannuksista eli Anjalan tapauksessa 2,2 miljoonaa euroa.

      Ministeriön avustuksen määrä varmistuu alkuvuonna 2019.

      Maaliskuun kokouksessa kaupunginhallituksen puheenjohtaja Harri Helminen (sd.) poistui asian käsittelyn ajaksi, koska hän istui myös Ankkapurhan kulttuurisäätiön hallituksessa.

      Nyt Helminen on jäänyt pois kulttuurisäätiön hallituksesta ja osallistui taas asian käsittelyyn.

      AIHEET
      NUORISOKESKUS ANJALA
      ANKKAPURHAN KULTTUURISÄÄTIÖ

      • lehmätön

        Aivan älytöntä rahan hukkaan heittämistä, jos pystyy niin torpatkaa koko päätös. (:


    • huohmija

      Onhan se sentään navetta eikä havumaja tai lumilinna. Järeä, alaosaltaan kivistä muurattu. Niitä ei enää tehdä.

    • varmistakaaselusta

      Ekaksi sinne on hommattava karjaa. Sonneja ja lehmiä ainakin 60-70 kpl. Ja kanoja ja kukkoja. Sikoja ja kalkkunoita. Sekä lampaita.

      On tärkeä niiden saanti varmistaa, millä maksetaan miljoonat takas.

    • kivinavetakorjataan

      Julkaistu 25.4.2018 7:15
      Valtuusto hyväksyi Nuorisokeskus Anjalan kivinavetan 3,2 miljoonan euron urakan— ”Jos avustusta ei haeta toukokuun loppuun mennessä, joudumme maksamaan jo myönnetyn avustuksen takaisin”
      Kivinavetan kunnostusurakka voidaan aloittaa jo toukokuussa. Nuorisokeskus maksaa investoinnit 20 vuodessa vuokrina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1566
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      92
      1475
    3. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1041
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      196
      935
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      123
      842
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      787
    7. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      750
    8. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      42
      741
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      7
      714
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      60
      693
    Aihe