Meillä on Lg 7kg suoravetoinen 1400 rmp pyykinpesu kone .Tänään kiinnitin huomiota rummussa olevaan 1-2mm välykseen muttei kahise.
Onko rummun akseli llla todella väljä ,ja alkaa olla tienssä päässä?
Onko rummun akseli llla todella väljä ,ja alkaa olla tienssä päässä?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kuulostaa rummun laakerien väljentymiseltä (muutaman Youtube-videon ohjeiden perusteella), mutta jos rumpu yhä pyörii suuremmitta meteleittä ja vesi pysyy sisällä, onko välyksestä olennaista haittaa?
Meillä on 20-vuotias päältätäytettävä (ts. laakerit tietysti kummallakin puolen rumpua) kotimainen laite, eikä rummun ja altaan välillä tunnu klappia lainkaan. Edestä täytettävissä laakerit joutuvat vipuvoimien vuoksi luonnollisesti paljon suuremmalle rasitukselle ja kulunevat yleensä nopeammin.
Osta seuraavaksi kunnon kone jossa on SKF laakerit niin kestää kone pitempään kuin sen 5 vuotta. Niin ja pesualtaan on oltava rosteria, eihän kukaan muovista pesukonetta osta, eihän?
Miten on.... kestääkö laakerit paremmin päältätäytettävässä koneessa vs. edestätäytettävässä.
Eikös päältätäytettävässä ole molemmissa päissä laakerit kun taas edestätäytettävässä vain toisessa päässä.