Jäsenmaksu perintäfirmalle?

MäOlenSuuttunut

Lapsilla harrastukset vaihtuvat joka kolmas vuosi. Muutama vuosi sitten he päättivät aloittaa ratsastuksen ja jättivät urheiluseuran harkoissa käynnin pois, muistaakseni lokakuussa 2016. En maksanut jäsenmaksua vuodelle 2017.

Nyt, 2018, tuli työläisten urheiluseuralta karhulasku 13 euroa/lapsi vuoden 1017 jäsenmaksuista. Kirjeessä uhattin siirtää jäsenmaksu perintäfirman perittäväksi.

Yleensähän yhdistuksen hallitus erottaa maksamattomat jäsenet ja homma on sillä selvä, mutta onkohan tässä yhdistyksessä hallitus ryypännyt lasten varat kun tallaisia laskuja lähettelevät... Tässä on v..tutuskäyrä korkealla, ko yhdistyksessä tuli tehtyä talkootöitä kymmeniä päiviä, järjestettyä arpajaisia ym ym. Ja tässä uhataan nyt perintätoimistolla, n 10-vuotiaiden lasten jäsenmaksuista, vaikka palveluja, leirejä, valmennuksia tai vuoroja ei ole käytetty lainkaan. Ja hallitus tietää tämän.

4

3992

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • höpsiskukkuu

      Eipähän nuo maksut mihinkään lakiin/asetuksiin perustu
      Tietääkseni vapaa-ehtoisia, eli ei ulosottokelpoisia/perintään oikeuttavia
      Jäärät kokeilee saisiko ilmaista rahaa hillotolpan juurelle.
      Laita vaikka sähköpostia häirinnästä kyseiselle seuralle.

    • yhdistystouhuja

      Muistelen tapausta 1990-luvulta. Änkyräyhdistyksen änkyräjäsen (ja nyt ei ollut kysymys pian 40 v tapelleista radioamatööreistä) jätti maksamatta ja karhu tuli. Hyvän tavan mukaan normaalikerhoista erotetaan jos ei maksa, mutta mahdollisuus perintään ainakin oli tuolloin. Ymmärtääkseni jonkin kikkakolmosen kautta mahdollisuus perintään olisi edelleenkin.

      Jos ei nyt sadoista euroista ole kysymys, lienee helpompi maksaa ja erota samantien. Toisaalta jos ratsastuskipinä sattuu syttymään uudelleen, niin pääseekö takaisin jäseneksi?

    • Entinen_seuran_rahis

      Riippuu yhdistyksen säännöistä. Jos siellä sanotaan, että irtisanominen pitää esim. tehdä kirjallisesti niin silloin olette jäseniä kunnes jäsenyys on irtisanottu asianmukaisesti. Luulisi seuran tietty ymmärtävän, että jos ei käy treeneissä tai missään, niin ei halua olla myöskään jäsen, mutta aina näin ei ole. Ja jäsenmaksulaskutus on voitu jotenkin ulkoistaa tai automatisoida, varsinkin jos on iso seura kyseessä. Eivät ne samat tyypit välttämättä lähetä laskuja jotka vetävät treenejä... Eli eivät välttämättä tiedä, onko jäsen enää mukana. Ja voihan joku maksaa jäsenmaksua ihan vaan kannatuksen vuoksikin.

      Minkä tahansa tavallisen laskun voi laittaa perintätoimiston perittäväksi, siitä tulee vain perintäkuluja ja ehkä korkoa. Ne säästää, kun maksaa karhulaskulla suoraan seuralle eikä anna mennä perintään. Ulosottoon ne eivät kuitenkaan mene ilman velkomustuomiota, jota haetaan käräjäoikeudesta. Siitä tulee aina tieto kotiin ja siinäkin vaiheessa voi laskun maksaa pois, toki sitten siihen tulee ne käräjäoikeuden kulutkin eli joku 13 euron lasku voi siinä vaiheessa olla jo 200 eur... Eli ajallaan maksuun ja irtisanoutuminen seurasta, niin pääsee kaikista vähimmällä.

    • jokuvaanjoku

      Jäsenmaksu jäsenmaksu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      108
      6937
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4441
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      49
      3885
    4. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3538
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3522
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      190
      3479
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2979
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2684
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      48
      2532
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1924
    Aihe