voi osallistua taipumuskokeeseen?
Mun vanhempi koiruus on 12 vuotias enkä enään muista sen nuoruudesta oliko se jotain 8-10kk vai
vanhempana kun voi osallistuu.
Ens syksynä edessä nuoremman kanssa.
Olisin kiitollinen jos joku vastaisi koska en löydä vastausta labbi kerhon sivuilta enkä snj:kään sivuilta.
Mun vanhempi koiruus on 12 vuotias enkä enään muista sen nuoruudesta oliko se jotain 8-10kk vai
vanhempana kun voi osallistuu.
Ens syksynä edessä nuoremman kanssa.
Olisin kiitollinen jos joku vastaisi koska en löydä vastausta labbi kerhon sivuilta enkä snj:kään sivuilta.
Vastaukset 6
Vanhimmat
on läpi päässyt 10kk ikäisiä koiria.Mielestäni kuitenkin pitäisi mennä kun itsestä tuntuu että homma alkaa toimia,taippareihin kun on kovasti tunkua nykyään.Ja kun katsoo viimevuoden listoja niin NOU 0 eli hylättyjä on tullut melkoinen määrä,joissain taippareissa peräti 75-85%,joten on saattanut käydä että joitakin valmiimpia koirakoita on jäänyt pois,siis ei ole mahtunut mukaan.Itselläni nyt nuorin koira 10kk,en kevään ensimmäisiin yritä ,vesityöskentelyä kun ei kauhean paljon ole vielä plakkarissa,samoin vielä välillä tuppaa ruudussa piehtaroimaan variksen päällä,kesemmällä sitten.Tuntuu siltä että taippareihin lähdetään koittamaan kepillä jäätä,ilman että on edes "riistaan"kunnolla tutustuttu,tämä on nyt vain mun mielipiteeni asiasta mutta kyllä hylsyjen määräkin kertoo jotain,tosin kyllä valmiillakin koiralla voi mennä pieleen.Taippareita vois vähän parannellakin esim viikonlopputaippareissa vois launtai olla urosten päivä ja sunnuntai narttujen,meinaan vaan että moni nuori uros on mennyt vähän sekaisin tuoksuista,kun likat on samana päivänä mukana.Täytyyhän sitä oppia olemaan NOME kisoissa ja metsällä narttujen kanssa mutta tartteeko se opetella lisäasiana taippareissa.Kyllä meitä miehiä sitten nykymaailmassa sorsitaan heko heko.Mielestäni kuitenkin vois olla ideaa kokeilla näinkinpäin.
vähän isot prosenttiluvut,koskivat vain erästä tiettyä päivää,todellisuudessa menee silti yli 50 kympin.
Taipumuskokeeseen voi osallistua 8kk:n ikäinen rekisteröity noutaja, jolla on perusasiat kunnossa. Koira ei saa olla sairas, ym. eikä juoksussa ja Kennelliiton sääntöjen mukaisesti rokotettu ja tunnistusmerkitty.
Taipumuskokeeseen osallistuu nartut ja urokset sekaisin jo ihan sääntöjenkin vuoksi (pitää olla tietty %määrä molempia ryhmää kohden). Lisätietoja taippareista löytyy SNJ:n sivuilta: http://www.noutajat.com ja sieltä harrastukset.
Siis koiran täytyy olla Kennelliiton sääntöjen mukaisesti rokotettu ja tunnistusmerkitty. Tuli ajatusvirhe edellisessä viestissä.
Oma noutajani oli 8kk 1pv, kun läpäistiin taipparit, joten harjoittelemaan ja rohkeasti kokeeseen!
sitä mä just tarkotin kun tuodaan tuoksuvia tyttösiä taippareihin,että muutettais sääntöjä;ukot ja akat omissa erissä,kun toi sääntöjen noudattaminen on niin vaikeaa immeisille.Sais sitte pojat keskittyä muuhun kun,pissojen nuuhkimiseen että näin.
Jos koiralla on taipumukset kunnossa, niin se ei jouda paljon nuuskimaan ylimääräisiä tuoksuja tehdessään töitä. Sosiaalisessa osuudessa, jossa kaikki on yhtä aikaa paikallaan, voi urokset käydä kuumana narttujen ja toisten urosten takia ja siinä viimeistään paljastuu juoksuiset nartut. Eikä kukaan ole niin tyhmä, että tuo juoksuisen koiran kokeeseen tai edes treeneihin.. Toivottavasti..