Maakuntauudistus

Raminex

Unohtakaa maakuntauudistus!
Nyt ollaan luomassa organisaatiota, joka nykytilanteessa ja tulevaisuudessa on tarpeeton. Jos maakunnat syntyvät, on seuraava askel verotusoikeuden myöntäminen niille. Tämän jälkeen tavallista kansalaista verottaa neljä tahoa: valtio, maakunta, kunta ja kirkko. Seurauksena on veroruuvin kiristyminen. Sote ja maakunnat ovat kaksi eri asiaa. Ymmärrän, että 18 maakuntaa tarjoavat monta hyvää työpaikkaa maakuntien alueella vaikuttaville erään puolueen politiikoille ja saman puolueen vaikutusvallan kasvua maakunnissa. Muuta järkevää perustelua en näe maakunnille. Jos maakunnat nyt perustetaan, on niistä erittäin vaikeaa päästä eroon. Ne jäävät elämään vuosikymmeniksi ehkä vuosisadoiksi. Onko tämä tarkoitus? Aika on jo ajanut maakuntamallin ohi.

2

502

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hankepysäytettävä

      Maakuntauudistus pitäisi torpata kiireisesti. Siinä ei ole mitään järkeä. Lisätään vain yksi suuri hallinnonala lisää kustannuksineen ja vieläpä vaaleineen. Ja jos vielä tulee eri verotuskin, niin mitä kunnilla enää on sen jälkeen virkaa. Sitäpaitsi kun maakunnat päättävät sotepalveluista, se ei tule olemaan kaikelle kansalle yhdenvertaista. Aivan älytöntä toimintaa hallituksella.

    • herätkääihmiset

      Keskusta haluaa lakkauttaa kunnat ja yhdistää ne maakunniksi. Eihän tämä maakuntauudistus . voi tarkoittaa mitään muuta. Olisihan muuten ihan älytöntä luoda uusi hallintohimmeli entisen lisäksi vaaleineen kaikkineen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      263
      7226
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      40
      3776
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3298
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      66
      3091
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      107
      2768
    6. Tämä on persut

      Persut kannattavat koko Suomen alueiden luovuttamista Venäjälle. Kannattavat myöskin väestönvaihtoa suomalaisten ja ven
      Maailman menoa
      13
      2678
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      43
      2414
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      52
      2196
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      66
      1934
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      96
      1811
    Aihe