jpegin avaus RAW-ikkunaan Bridge CS6

outojuttu

Kun uuteen tietokoneeseeni asennettiin kaikki Adobe CS6 ohjelmat, ei Bridgessä ole toiminut Camera RAW toiminto kuin RAW (NEF) kuvillani. Aluksi niitäkään ei saanut avattua, mutta asensin erikseen Camera RAW 9.1.1 version.
Myös jpeg-kuvan (tai esim. TIFF.jä ) pystyi säätämään avaamalla se Bridgestä RAW-ikkunaan. Vaikka olen asentanut Camera RAW version, Bridge ei avaa jpeg.jä RAW-ikkunaan. Kun yritän tehdä sitä, ohjelma ilmoittaa virheeksi seuraavaa:

Bridge’s parent applications is not active.
Bridge requires that a qualifying product has been launched at least once to enable this feature.

in finnish

Bridgen ylätason sovellus ei ole käytössä.
Bridge vaatii, että vaatimukset täyttävä tuote on käynnistetty ainakin kerran, ennen kuin tämän ominaisuuden voi ottaa kaäyttöön.

Mitä tämä tarkoittaa??? Mitä minun tulisi tehdä, jotta ko. avaus onnistuisi?

Kamerani jota käytän on Nikon D800, jonka vaadittu Camera Raw-laajennuksen vähimmäisversio on 7.1.

5

351

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ldkjsakfhj

      Eihän RAW-convertteria tarvita jpg-tiedostoihin.
      CS6:ssa, kuten muissakin ohjelmissa täytyy löytyä perustyökalut.
      Sinun pitää päivittää kaikki osat.

      • outojuttu

        Ei tarvitakaan, mutta oletko koskaan kokeillut miten saat esimerkiksi puhelimen kuvista enemmän irti kun avaat ne RAW-ikkunassa ja voit käsitellä ne siellä kunnolla.
        Ennen Bridgessäni tämä onnistui, nyt ei.
        Mikäli tarkoitat kaikkien osien päivittämisellä sitä, että asennan ko. ohjelman uudelleen, niin se ehkä onnistuisi.


      • outojuttu

        Silti haluaisin todellisen vastauksen alkuperäiseen kysymykseeni? Mitä Bridge ohjelman virheilmoitus oikeastaan tarkoittaa ja mitä sille voisi tehdä?


    • KooYyHoo

      Ainoa keino, jolla itse olen saanut tuon pelittämään, on seuraava:
      1. Photoshopissa: Muokkaa | Oletusasetukset | Tiedoston käsittely.
      2. Ko. ruudulta klikkaa "Camera Raw -oletusarvot..."
      3. Siellä: JPEG- ja Tiff-tiedostojen käsittely aseta JPEG arvoon "Avaa automaattisesti kaikki tuetut JPEG-tiedostot. Klik OK ja asetuksissa vielä OK.
      4. Photoshopissa: Tiedosto | Selaa Bridgessä.
      5. Selaa haluamaasi kuvaan ja avaa se kaksoisklikkaamalla. (Ei valinnalla "Avaa Camera RAW -muodossa..." tällöin Bridge kaatuu (Ainakin minulla).

      Siis: Bridge pitää käynnistää Photoshopin tiedostovalikosta. Jos käynnistää Bridgen ensiksi, se kaatuu JPEG-tiedostoja avattaessa, jos Photoshopissa on valittuna em. Camera Raw asetus.

      • KooYyHoo

        p.s. Photoshopissa voi muutenkin avata Jpeg-tiedoston RAW-ikkunaan valinnalla "Avaa muodossa" ja sieltä valinta "Avaa muodssa" camera Raw.
        Mutta edelle esittämäni muutos oletusasetuksiin avaa joka tapauksessa Jpeg-kuvan Canera Raw ikkunaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2462
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1642
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      653
      1066
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      972
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      926
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      885
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      83
      760
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      33
      736
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      71
      728
    Aihe