Jonkun kannattaisi tehdä lakialoite kohdunvuokrauksen sallimiseksi.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi
Kansalaisaloitteella voi vaikuttaa lainsäädäntöön
Äänioikeutettu Suomen kansalainen voi tehdä kansalaisaloitteen. Kansalaisaloitteella
ehdotetaan uutta lakia
muutosta olemassaolevaan lakiin tai
olemassaolevan kumoamista
Kansalaisaloite etenee eduskunnan käsiteltäväksi, jos se on kerännyt vähintään 50 000 kannatusilmoitusta kuuden kuukauden kuluessa.
Oikeusministeriön ylläpitämässä kansalaisaloite.fi-verkkopalvelussa voit tehdä kansalaisaloitteen sekä kannattaa palvelussa avoinna olevia aloitteita. Palvelun käyttö on maksutonta.
Lakialoite kohdunvuokrauksen sallimiseksi
5
1584
Vastaukset
- Uuteliassta
Eikös perheen sisäinen adoptio tai yksinhuoltajuus aja samaa asiaa? Google haun perusteella moni on hakenut lisätietoa, varsinkin perheen sisäisestä adoptiosta.
- 1säpappa
Ei se nyt ole lähellekään sama asia. minäkun olen sinkkumies, niin kumpikaan mainitsemistasia ei onnistu.
Kohdunvuokraus on kyllä monella tavalla ongelmallinen juttu.
Olisinkin toivonut, että aloittaja olisi edes jollain tavalla ilmaissut miettineensä asiaa, eikä vain ilmoittanut että jonkun MUUN pitäis tehdä aloite.
- Jokuroti
Ei missään nimessä pitäisi.
Kohdunvuokrauksen salliminen voi aiheuttaa oikeudellisia ongelmia sekä äidille että lapselle.- Suvaitsematonta
Oletko uskovainen? Aika jyrkkä suvaisematon kanta ilman rationaalisia perusteluja. Eikö tässä juuri ehdoteta sitä, että asia hoidettaisiin lain avulla? Eihän mitään ongelmia tule, kun laissa lukisi, kuka lapsen vanhempi on eli tietenkin munasolujen tai siittiösolujen luovuttaja tai kohdun vuokraaja. Muissa maissa tämä toimii, joten miksi ei toimisi Suomessakin. Mitä ongelmia lapselle voisi tulla? Käytetäänhän lainasoluja jo nytkin hoidoissa ihan tavanomaisesti.
Vai etkö sallisi kohduttomille lapsia? Jumala luonut heidät lapsettomiksi -asenteella. Aika julma maailmankuva. Kun kohtaat itse kärsimyksiä, niin opit hieman empatiaa. Elämä opettaa.
- Thexo
Valitettavasti pitää lähteä ulkomaille esim. Intiaan jos haluaa vuokrata kohdun. Sielläkin on havaittu halvan vuokran tuoneen ongelmina mm. orvot lapset joita ei sitten olekaan haluttu syntymän jälkeen.
Aina voi luovuttaa omia sukusolujaan tai tarjoutua netissä luovuttajaksi/sopimus vanhemmaksi (suomi24 tai iskuri)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial341982Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1771934Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3921822Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2161258- 921133
Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip34990Unohdettu parannuksen kaste
Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?693935- 95775
Kiantama oy
Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.15708- 32694