Vinkkejä Montenegrossa matkustamiseen

Hei.Ajattelin kesäkuussa lentää kohteeseen Dubrovik.Sieltä jatkaa Montenegron puolelle julkisilla kulkuneuvoilla,ilmeisesti bussi toimivin? Pääseekö siellä maassa miten helposti näillä liikkumaan.Lisäksi miten yöpyminen? Löytyykö hakemalla vaikkapa kävellen kaupungeissa vai oletteko suosineet netin kautta varaamista wifi yhteydellä paikan päältä.(Huomioiden turvallisuus wifin käytössä?) Entäpä auton varaaminen? Onko kokemuksia ja suositteletko sitä ja hintataso? Kiitokset etukäteen vastauksista jos sinulla olisi näihin hiukan aikaa.Jarmo,Heinola

10

4007

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • a-antti

      Moro Jarmo,
      Viime kesänä tehtiin reissu vuokra-autolla; DBV(-Montenegro)-Albania-Makedonia-Montenegro-DBV. Itse en ole lähtenyt vuosiin liikkeelle ilman vuokra-autoa sielläpäin. Suosittelen, jos uskallat ajaa esim Tamperella!

      Vuokratessa on suuret syyt mainita, että menee toiseen maahan ja suosittelen myös lautalleviennin mainitsemista vuokratessa. Niistä menee vuokraamolle lisämaksu, mutta vahingon sattuessa et jää heti yksin. Kotorinlahtea ei lauttamaksusäästöjen takia kannata lähteä kiertämään (tietää nimim. "kierretty on"). Rajan ylitykseen tarvitset joka tapauksessa vuokraamosta vakuutuskortin ("vihreä kortti"). Vuokraus kannattaa tehdä jo Suomesta, voit saada paremman auton, kuin mistä maksoit. Älä osta "upgradea", jota tarjotaan noutaessa, jos sillä hetkellä on antaa vain kalliimpia, saat sen paremman kuitenkin (maksamaasi hintaan).

      DBV-Montenegro välille on hyvälaatuinen tie, hieman oikaiseva (kohti Kotorinlahtea), mutta ruuhka-aikoina kannattaa mennä läinnä rantaa kulkevaa tietä, jos haluaa välttää tunnin - toista rajanylitystä. Rantatiellä on kuulemma pienemmät odotusajat.

      Montenegrossa yövyimme trivagon ja ehkä (en muista enään) interhome.fi kautta. Paikan päällä vuokraamista emme ole harrastaneet. Hyvä etukäteissuunnittelu vapauttaa aikaa perillä olennaiseen.

      Montenegro on edullinen.

      • Hei.Kiitos paljon vinkeistä.Otan nämä huomioon mahdollisessa reissussani sinne Montenegroon.Jarmo


    • CrnaGora

      Dubrovnikin lentokentälle voi tilata Montenegron puolelta taksin, joka heittää Herceg-Noviin. Siitä on kätevä jatkaa bussilla (edullinen) muualle = Kotor, Budva.

    • kätevää

      Dubrovnikin lentokentältä pääsee bussilla Montenegroon. Ei tarvitse odotella rajalla.

    • Syksymmällä

      Kuinka usein päivässä noita busseja liikkuu Dubrnovikin lentokentältä Montenegroon?

      • jos.osaat

        Mitähän jos katsoisit Googlesta vaikka "bussilla Dubrovnikista Montenegroon"!


    • josymmärrätmitätarkoitan

      Ai niin..täällähän ei passaa kysellä...

    • saa.kysellä

      Kysy seuraavaksi paljonko kello on nyt.

    • Balkan

      Me ollaan netin kautta varattu taksi etukäteen. Lentokentältä Herceg-Noviin ja siitä menty eteenpäin bussilla, taksi suuntaansa 35 euroa. Mikäli tarvitsee edestakaisen kyydin, kannattaa se sopia etukäteen koska on näin halvempi, kuin tilaamalla kumpaankin suuntaa erikseen.
      Bussin aikataulu ei ollut meille toimiva (lento Finnair). Bussi olisi ollut muutenkin hankala koska, ensi olisi pitänyt mennä Dubrovnikiin joka on päin vastaisessa suunnassa, kuin Montenegro. Kentältä matkustaa Herceg Noviin lyhyemmässä ajassa kuin Dubrovnikiin, bussi Montenegroon ei pysähdy lentokentällä.

      Jos on ensimäistä kertaa Montenegrossa, kannattaa Kotorinlahti ehdottomasti kiertää. Maisemat ovat upeat, rannikolla muutama mielenkiintoinen kaupunki. Kotorin kaupunki on erittäin kaunis ja viehättävä, siellä kannattaa olla muutama päivä. Kororin serpentiinitie on unohtumaton.

      Viime vuonna matkustimme Herceg Novista Ulcjiniin ja siitä taksilla Albaniaan. Takaisin tultiin Podgorica kautta, josta vuokratiin auto, ajettiin Tara-joelle ja Durmitorin kansallispuiston kautta takaisin Herge Noviin jonne jätimme auton

      Edellisenä vuonna mentiin Kotorista kimppakyydillä (Kotor Oud Town hostel järjesti) vuorten yli Mostariin jossa muutama päivä ja sieltä edelleen bussilla Dubrovnikiin jossa myös muutama päivä.

      Molemmat matka oli ihania, maisemat kauniita ja ihmiset mukavia. Myös Bubvassa tuli käytyä mutta, se ei meitä vakuuttanut, paikka on täynnä venäläisiä ja siellä rakennetaan paljon.

      Majoitukset olemme aina varanneet etukäteen netistä. Meille tärkeää että, huoneista on hyvät näköalat, kävelymatkan päässä olevat ruokapaikat ja nähtävyydet. Esim. Kotorissa meillä suora näkymä lahdelle ja linnoitukselle. Oli mukava istua iltaa parvekkeella ja katselle juhlavalaistuksessa ohi lipuvia välimerenristeilijöitä ja katsella valaistua linnoitusta.

      Tarkoitus vielä lähteä uudestaan Balkanille mutta, nyt Kosovoon ja Serbiaa.

      • Kiitokset hienoista vinkeistä.Jarmo Ps.Lähtöni siirtyi hiukan,nyt matka autoineen varattu 24.9-1.10.2018 Terv:Jarmo


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      318
      2923
    2. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      56
      2655
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      120
      1712
    4. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      118
      1440
    5. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      146
      1390
    6. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      30
      1293
    7. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      149
      1238
    8. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      69
      1090
    9. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1089
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      1030
    Aihe