Hei, toivon saavani apua täältä lähetteen pyytämiseeni yleislääkäriltä johonkin osaavammalle.
Tiivistän tarinani. Vajaa 10 v on ollut kipuja isoissa nivelissä, alkoi alaselästä ja kantapäistä jolloin luulin vain käyttäväni vääränlaisia kenkiä.. Tämän jälkeen kipu alkoi liikkua ja itse epäilin ensin borrelioosia ja verikoe näyttikin kohonneita arvoja. Ei kuulemma aihetta hätään sanoi lääkäri, tälläkin kertaa.
Kipu liikkuu , vaihtaa niveliä ja aaltoilee voimakkuudessaan. Kaikki veritestit ovat aina ok, lääkäreiden kanta on että olen terve ja vahva kuin ammattihiihtäjä konsanaan. Liikun säännöllisesti luonnossa.
Kolmisen vuotta sitten kunto romahti täydellisesti, väsyin valtavasti ja kivut melkein lamaannuttivat. En ensin mennyt lääkäriin koska en aikaisemminkaan ole saanut apua näihin kipuihin muuta kun arkoksiaa viikoksi. Kun mieheni lopuksi ”pakotti” kävin näyttäytymässä ja diagnoosiksi sain fibromyalgian ja masennuslääkettä jota väsymyksen lisäyksestä en voinut käyttää. Pari kolme kertaa olen tämän jälkeen käynyt arvuuttamassa tilannettani ja pari kertaa saanut jopa reumalääkärille lähetteet jotka aina on käännytetty takaisin ”ei syytä huoleen”- lausunnoilla. Kutenkin tiedän ettei tämä kipu ole tavallista, polvet, kyynärpäät, yläselkä, lonkat mm nyt semmoisen kivun vallassa että itkettää ettei kukaan osaava ota vastaan. Vai onko niin että kaikilla ihmisillä on kipuja niveliss a ja vain toiset saavat apua???
Nivelsporia epäilen, kuivia läikkiä oli kyynärpäissä vuosia sitten nyt poissa sekä ajoittain yksi varvas ”turpoaa” ja punoittaa. Varvaskynsissä on muutoksia.
Lisäyksenä että hormooneja syön ja kuukautiset olleet poissa n pari v.uotta ja tasapaino vahvistettu gynellä että ok.
Miten saada apua, pyydän neuvojanne? Mistä etenen, miten saada apua kun terkkarin lääkäri vaihtuu joka tapaamisessa? Valitettavasti ei ole varaa yksityiseen lääkärihoitoon, eikä ole vakuutustakaan. Kokemuksia anyone, onko tämä viimeinen oljenkorteni?
Apua lähetteen pyytämiseen ja kokemuksia vähät väl
1
106
Vastaukset
- YKSITYISELLE
Ei oikein ole muuta vaihtoehtoa kuin yksityisen puoleen mennä lähete pyytämään ja eri kokeisiin jos näkee tarvetta. OLEN ITSEKIN TYMPÄÄNTYNYT KEHON JATKUVAAN KIPUILUIHIN ja jäykkyyteen josta sanotaan että fibromyalgiaa. On lukuisia muitakin eri alatyyppejä reumasairauksia joita on ja niihin on lääkehoitokin tehonnut. Itselläni suvussa reumatauteja ja sidekudossairauksia vahvana perintänä mutta mulla tosiaan ei tk lääkäri suostu koskaan mihinkään lähetettä laittamaan kuten esim neurolle,fysiatrille,reumatologille joka on enemmän lukenut. Teinä lääntyisin yksityisen yleislääkärin puoleen ja saat ehken lähetteen ja kerrot koko oireiston ja on edullisempi kuin erikoistuneet lääkärit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2712350En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831031Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581021- 108990
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi81941- 44861
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa21848Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67756- 33697
Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä299694