Onko AA-ryhmää jossa raittiit päivät ei nollaudu?

JoskusJanottaa

Jos välillä kävisi kurlaamassa, niin olisi kiva, ettei kerätyt päivät menisi haaskiin. Onko Lahden seudulla tällaista ryhmää? Olen uskossa oleva nainen ja haluaisin samalla syventää vakaumustani.
.
Siis onko tällaista ryhmää? Matka ei ole esteenä!

4

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Raitis.ilman.AAta

      AA:ssa raittiit päivät nollautuvat. Siellä tunnustetaan juhlittavaksi vain yhtäjaksoisia raittiita päiviä. Kaikkeahan ei tietysti tarvitse heille kertoa, jos esim. pitkä raittius takana ja retkahdus on ollut esim. yhden päivän mittainen. Toisaalta saattaisi olla aika rankkaa kantaa tällaista valhetta mukanaan.

      Itse lakkasin antamasta arvoa noille raittiusjuhlille. On mulla itsellänikin lipastonlaatikossa mainittu 1 (vai 5?) vuoden viiri.

      Mutta ilman AA:ta ja hyläten kaikki alkoholistituttavat, ym. yhteydet juoppouteen, myös AA:han, olen ollut aa:laisittain "täysraittiina" 11,5 vuotta.

      Lopetin kokonaan ajattelemasta alkoholia ja alkoholismia.

      • ei.ikinä.uskois

        No mikä pani tulemaan tälle palstalle kun olet kokonaan lopettanut ajattelemasta alkoholia ja alkoholismia?


      • Jo.pitkään.raitis
        ei.ikinä.uskois kirjoitti:

        No mikä pani tulemaan tälle palstalle kun olet kokonaan lopettanut ajattelemasta alkoholia ja alkoholismia?

        Huomasin taannoin tämän palstan ja mietin, voinko kenties muutamalla sanalla auttaa vielä alkoholismista kärsiviä: mahd. sekä itse alkoholisteja, että etenkin alkoholistien uhreja, kuten perheenjäseniä.

        Vilkaisen tätä palstaa silloin, tällöin.


    • asdfh7354

      Tuu mun raittiusyhmään. Olemme askeleen pidemmällä: ei ole mitä nollata, kätevää!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      172
      4980
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1585
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1583
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1441
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1233
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      93
      1046
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      46
      1010
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      932
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      178
      889
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      757
    Aihe