Jos välillä kävisi kurlaamassa, niin olisi kiva, ettei kerätyt päivät menisi haaskiin. Onko Lahden seudulla tällaista ryhmää? Olen uskossa oleva nainen ja haluaisin samalla syventää vakaumustani.
.
Siis onko tällaista ryhmää? Matka ei ole esteenä!
.
Siis onko tällaista ryhmää? Matka ei ole esteenä!
Vastaukset 4
Vanhimmat
AA:ssa raittiit päivät nollautuvat. Siellä tunnustetaan juhlittavaksi vain yhtäjaksoisia raittiita päiviä. Kaikkeahan ei tietysti tarvitse heille kertoa, jos esim. pitkä raittius takana ja retkahdus on ollut esim. yhden päivän mittainen. Toisaalta saattaisi olla aika rankkaa kantaa tällaista valhetta mukanaan.
Itse lakkasin antamasta arvoa noille raittiusjuhlille. On mulla itsellänikin lipastonlaatikossa mainittu 1 (vai 5?) vuoden viiri.
Mutta ilman AA:ta ja hyläten kaikki alkoholistituttavat, ym. yhteydet juoppouteen, myös AA:han, olen ollut aa:laisittain "täysraittiina" 11,5 vuotta.
Lopetin kokonaan ajattelemasta alkoholia ja alkoholismia.
No mikä pani tulemaan tälle palstalle kun olet kokonaan lopettanut ajattelemasta alkoholia ja alkoholismia?
Huomasin taannoin tämän palstan ja mietin, voinko kenties muutamalla sanalla auttaa vielä alkoholismista kärsiviä: mahd. sekä itse alkoholisteja, että etenkin alkoholistien uhreja, kuten perheenjäseniä.
Vilkaisen tätä palstaa silloin, tällöin.
Tuu mun raittiusyhmään. Olemme askeleen pidemmällä: ei ole mitä nollata, kätevää!