Ainakin Acer Aspire 555G on teknisesti väärin suunniteltu. Se käy puhdistuksesta huolimatta idlenä 81 asteisena ja rasituksessa korkeammissa lämpötiloissa. Sen neljä kumijalkaa ovat liian matalat, vaikka alustana on tasainen puinen tai lasinen pinta. Toisaalta tämä ei ole ihme, koska jos työntää käden alhaalla olevan ilmanottoaukon kohdalle läppäriä nopeasti kallistettaessa taaksepäin, niin pöytä on sen kohdalta niin kuuma, että kättä ei siinä voi pitää. TuuletusIlma on siis jo lähtökohtaisesti niin kuumaa tuosta sisäänottoaukosta otettaessa, että se ei jäähdytä. Kun prosessori kuumenee liikaa, tapahtuu outoja asioita, kun signaali ei etene normaalilla tavalla prosessorissa
Kun asetin 1,4 cm paksut tulitikkuaskit kumijalkojen alle, niin idle oli 51 astetta ja äärimmäisessäkin rasituksessa vain 72 astetta. 30 asteen pudotus oli radikaali ja osoittaa läppärin olevan väärin suunniteltu tai ainakaan käyttöohjeissa ei puhuta mitään tällaisesta.
Miksi valmistajat eivät kerro suunnitteluvirheestä eli riittämättömästä jäähdytyksestä?
Nyt se toimii loistavasti ja se on sinänsä hyvä peli. Rakennan paremmalla ajalla ohuista rimoista ilmaa rimojen läpi päästävän kehikon, jonka päällä se voi olla. Toki kotikoneena on tehokas PC ja läppäriä käytetään vain reissuilla. En olisi ostettaessa tiennyt, että läppärin tulee olla tulitikkuaskin verran pöydän pintaa korkeammalla. Siis tästä lähtien kehikko tai tulitikkuaskit mukaan reissuun! Tekisi tämän takia mieli purkaa koko kauppa, mutta siihen ei varmasti suostuttaisi jollakin verukkeella.
Kun asetin 1,4 cm paksut tulitikkuaskit kumijalkojen alle, niin idle oli 51 astetta ja äärimmäisessäkin rasituksessa vain 72 astetta. 30 asteen pudotus oli radikaali ja osoittaa läppärin olevan väärin suunniteltu tai ainakaan käyttöohjeissa ei puhuta mitään tällaisesta.
Miksi valmistajat eivät kerro suunnitteluvirheestä eli riittämättömästä jäähdytyksestä?
Nyt se toimii loistavasti ja se on sinänsä hyvä peli. Rakennan paremmalla ajalla ohuista rimoista ilmaa rimojen läpi päästävän kehikon, jonka päällä se voi olla. Toki kotikoneena on tehokas PC ja läppäriä käytetään vain reissuilla. En olisi ostettaessa tiennyt, että läppärin tulee olla tulitikkuaskin verran pöydän pintaa korkeammalla. Siis tästä lähtien kehikko tai tulitikkuaskit mukaan reissuun! Tekisi tämän takia mieli purkaa koko kauppa, mutta siihen ei varmasti suostuttaisi jollakin verukkeella.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Korkeat lämmöt lyhentävät läppärin kestävyyttä, todennäköisesti hajoaa heti kun takuuaika päättyy. Hanki jäähdyttävä alusta niitä saa parilla kympillä.
No tulitikkuaskit eivät maksaneet juuri mitään.
Kokeilisin miten se käyttäytyy ja lämmöt ilman akkua.
Nämä+testit+tehtiin+nimenomaisesti+ilman+akkua+seinätöpselistä+ja+virranhallinnasta+olivat+kaikki+"paras+suorituskyky"-vaihtoehdon+mukaiset+yksityiskohtaisemmat+tilpehöörit+täysillä+(esim.+prosessorin+suorituskyky+100%+kaikissa+kohdissa).+
Akulla+en+ole+kokeillut+em.+testiä+johtuen+osittain+siitä,+että+se+seinäpiuha+on+kiitettävän+pitkä+jotakin+3½+metriä+ja+muuntaja+puolessa+välissä.+Siitä+plussaa+Acer+Aspirelle,+kun+sen+johdon+pituuden+vuoksi+sen+reissussa+saa+useimmiten+seinään+kiinni+paikassa+kuin+paikassa.+Akku+on+vähäisen+käytön+jälkeen+tosin+hyvässä+kunnossa.+Melkein+2+tuntia+se+toimii+medium+virransäästöllä+ja+suurimmalla+virtapihiasetuksella+hieman+kauemmin.
Suoritin+AMD:n+4x+Core+N930+(2GHz)+ja+näyttis+AMD+Radeon+HD6560,+riittävä+peruskäyttöön.+Vanha+(ostettu+2013),+mutta+sai+kovasti+potkua+lisää,+kun+vaihdoin+500GB+SATA3+levyn+500GB+Samsung+Evo+SSD+(6GB/s).+Mikäs+tässä,+käytetään+niin+kauan+kuin+leviää.+Toistaiseksi+W+10:ä+prossa+ilman+ongelmia+viuhuaa+reipasta+vauhtia+kun+on+ajanut+turhat+ohjelmat+hiiten+ja+optimoinut+käynnistettävät+ohjelmat,+niin+Windows+esimerkiksi+käynnistyy+kertakaikkiaan+ällistyttävällä+nopeudella,+vaikka+kone+prosessorin+osalta+saa+muistaakseni+vaan+jotakin+2400+passmarkkia.+Riittävän+nopea+kuitenkin+äärimmilleen+optimoituna+peruskäyttöön+ja+vähän+vaativampaankin.
Sanoisin mielummin, väärin kasattu, koska siinä on AMD:n prossu. Läppäriä ei kannata ostaa AMD :n prosessorilla, juuri lämmöntuoton takia. Vaikka se on vain päällä, eikä tee koneella mitään.
Ei ikinä enään minulle AMD:tä. Taitaa olla joku louhia rakennettu sisälle?
No tämä on kyllä totta, mutta minä en sitä kasannut ja täytyy nyt vaan leikkiä tulitikkuleikkejä. On se vähän noloa, mutta erittäin hyvin toimivaa kannettavaa (ominaisuuksia lisätty: 500GB SATA3 > 500GB SSD ja 4GB 1333MHz RAM > 8GB) ei kehtaisi heittää "tulitikkupakon" takia pois.
Toisaalta on mullistavaa, kun tehoonsa nähden uudet Ryzenit pöytäkoneissa tuottavat tehoonsa suhteutettuna huomattavasti vähemmän lämpöä, kuin edellinen FX-sukupolvi, joka varsinkin ylikellotettuna oli varsinainen kiuas. AMD on siis tehnyt perusteellisen prosessorin arkkitehtuurimuutoksen ja kuulemma raaassa laskutehoissa (en ole asiantuntija) intelin Kabylake-sukupolvi on saanut Ryzenistä kunnon vastuksen.
Ootko varma että näytönohjain toimii oikein? Itse tuskailin läppärin kanssa joka oli päivitetty windows 10 ja ihmettelin miksi kuumenee niin paljon mutta selvisi että toisen näytönohjaimen ajuri ei toiminut win10. Vaihdoin takaisin win7 ja lämmöt putosi 20c.
Ajattelin vaan varmistaa.
Itse tilasin tommoset yhteen kannettavaan puoli ilmaiseksi ebaystä ettei tarvis tulitikuilla leikkiä:
https://www.ebay.com/itm/4pcs-Notebook-Accessory-Laptop-Heat-Reduction-Pad-Cooling-Feet-Holder-Stand-Leg/182239277887?epid=1791268256&hash=item2a6e4eb33f:g:fgkAAOSw9NdXrFUM
Tuo on yllättävä vaihtoehto. Kyllä siinä toimii näytönohjaimen ajuri. Jos ei toimisi, niin piirisarjan (?) oma ajuri olisi äärettömän hidas ja käsittääkseni se ei välttämättä pystyisi optimaaliseen pikselitilaan. Laitehallinnassa lukee myös: "Näyttösovittimet" > "AMD Radeon HD6650". Jos siellä noin lukee, niin kai silloin näytönohjaimen on toimittava? Tyydyttävän nopeasti se ainakin toimii nyt.
Tuo on kuitenkin hyvä huomio. Olen kuullut, että viimeisin suuri päivitys on tehnyt kaikenlaista hallaa joillekin emolevyn laitteille, esimerkiksi joillakin erillinen tai integroitu verkkokortti on lakannut toimimasta (nettiyhteys poikki) ja kuten tässä "olenrobotti" kertoo, näytönohjain lakkasi toimimasta. Nämä saattavat olla niin ikäviä juttuja, että on pakko palata W 7:ään.
En tiedä tarkemmin tuon koneen näytönohjaimesta/ohjaimista mutta itsellä ollut muutamakin kannettava jossa on kaksi näytönohjainta ja win10 asennuksen jälkeen toiminut vain toisella. Käytössä sitä ei ole muuten huomannut kun kuumenemisessa. Voi myös syödä akkua enemmän. Kuulostaa niin oudolta että noin paljon kuumenee kun ei ole edes tuuletin tukossa niin ajattelin että voisi olla tästä kyse.