Hei! Täällä yksi ihminen jota kiinnostaisi tietää kaikki chinchilloista! Kuinka helppohoitoinen, haiseeko, kokemuksia yms yms! Kiinnostaisi tietää myös hoidosta, mitä täytyy tehdä päivittäin! Sopiiko chinchilla lapsiperheeseen, tarvitseeko paljoa seuraa ja kakkiikko ympäri ämpäriinsä? Mikä on nuorin ikä pitämään chinchilla elossa!
Paljon kysymyksiä, toivottavasti joku vastaa, olisin hyvin kiitollinen! Kiitän jo valmiiksi!
Kaikki chinchilloista esiin!
1
286
Vastaukset
- Chinchilla
Kannattaa vierailla Suomen Lemmikkichinchillat ry:n sivuilla www.chinchilla.fi, hoito-ohjeet löytyvät osoitteesta http://www.chinchilla.fi/hoito-ohje/.
Chinchillat ovat periaatteessa melko helppohoitoisia eläimiä. Niille ei saa syöttää oikeastaan mitään ylimääräistä (pääruokana heinä ja pelletti), ne eivät haise ja ovat yleensä melko seurallisia. Toki yksilöiden välillä on eroja.
Päivittäin vaihdetaan vesipulloon puhdas vesi ja annetaan lisää heinää, jota saa olla jatkuvasti tarjolla, samoin pelletin kanssa. Chinchilloja päästetään häkistä juoksemaan useita kertoja viikossa, varmasti mielellään juoksevat joka ilta. Hiekkakylpyyn chinchillat on hyvä päästää eläimestä riippuen joitain kertoja viikossa.
Chinchillat ovat yöeläimiä, joten päivät ne nukkuvat ja heräilevät sitten illalla. Tämän takia ne eivät ole pienten lasten lemmikeiksi kovin hyviä. Seurallisuus on hyvin yksilöllistä, harvat chinchillat kuitenkaan viihtyvät sylissä. Toiset tykkäävät rapsutuksista, toiset eivät. Mutta vapaana ollessaan yleensä tulevat mielellään moikkaamaan ihmisiä, hyppii päällä ja jatkaa taas matkaansa. Papanoita tulee jatkuvasti, eli niitä on joka puolella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390