Kaupan penkillä istujat

Kyllä on aiheuttanu kaupan penkeillä istujat päänvaivaa paikkakunnan ihmisille. Paikallislehessä ja facepookissa asti mietittään mitä näihen kanssa pitäs tehä! Liekkö syöneet jonkun murot vai mikä mättää!
28810
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Hahaaaaaaahahaaa! Kyllä on aihe pahoittanut mieliä paljon. Sosiaalinen media sekaisin kauppakyttääjistä!

Äänestä

Tämä se on vakava aihe. Niin ne kylän ukot kuulemma kyttää s-marketin penkillä mitä kukakin ostaa. Jotkut asiakkat jo kauppaa vaihtamassa. Liekkö ollaan niin salaisilla ostoksilla kun sitä kaljaa kannetaan ulos eihän ne kylän ukot niitä kaljoja tule käsistä repimään. Vielä penkit pitäs pihalle kantaa. Jo on aikoihin eletty kun ei saa enää penkillä istuu.

Äänestä

Katikorjala halusi pissaltakassia ja sai sitä.

Äänestä

Kaikessa asiallisuudessa joutaisi tuo penkki hevon vittuun. Menen ruokakauppaan ruokaa ostamaan enkä paikallisia puleja katsomaan.

Äänestä

ottaa koteloon nää kyttäukot. oon jo vaihtanu kauppaa. kerran eräs tunnettu sokkarin kyttääjä tuli kupparin pankki automaatille kyyläämään olan taa, lähin osuuspankin otolle.

Äänestä

mitä tarkoittaa ketin hanke. vastuullista proteiinia lautaselle. onko keksitty uusi keisarin uudet vaatteet, tai hiiri kissalle räätälinä.
sensuuri ei hyväksyny uutta keskustelua ketin hankkeista

Äänestä

Niinpä. Siinä se taas tulee todistetuksi minkalaisia idiootteja on osa kiteeläisistä, sillä kovin monella paikkakunnalla ei tuollaisesta asiasta varmastikaan meteliä nostettasi. Vaan kiteeläiset on kiteeläisiä eikä niiltä voi mitään vaatia kun mitään ei ole annettukaan.
Antaa siis ukkojen istua jos istuttaa, sillä suurimmalla osalla niistä ei varmastikaan ole muuta ajankulua kun kävellä ensin aamulla ABC:lle, sieltä sitten Kupiaiseen ja S-markettiin. Sen jälkeen matka jatkuu vastapäivään. Joku reippaimmista saattaa pistäytyä jopa Teboililla asti. Voittehan asiasta ränkyttäjät koota kolehdin ja hankkia ukoille tv:t sekä tietokoneet nettiliittymineen, niin ovat sitten niiden seurassa eikä kaupan käytävillä teidän kiusananne kun käytte viemässä kauppoihin sosiaalihuollon ja Kelan rahoja.

Äänestä
  • Samaa mieltä. Täyttä asiaa. Jos jotain häiritsee tämä niin ajakaa viereiseen kaupunkiin ostamaan ruokanne. Hienoa että eläkeläisillä on virikettä vaikka sitten istua kauppojen penkeillä. Harmittomia tapauksia kaupassa asioiville, mutta istuville iso sosiaalinen kanssa käyminen. Pieni pipoiset painakaa kaasua ja jatkakaa matkaa.

    Äänestä

  • Istumisenoikeus kirjoitti:

    Samaa mieltä. Täyttä asiaa. Jos jotain häiritsee tämä niin ajakaa viereiseen kaupunkiin ostamaan ruokanne. Hienoa että eläkeläisillä on virikettä vaikka sitten istua kauppojen penkeillä. Harmittomia tapauksia kaupassa asioiville, mutta istuville iso sosiaalinen kanssa käyminen. Pieni pipoiset painakaa kaasua ja jatkakaa matkaa.

    Eläkeläisiä? Suurinosa istujista ihan työkelpoista porukkaa, taitaa vaan viina maistua. Miksi kaupan tulisi kustantaa jotkut istumapaikat? Kävisivät sutkin krouvissa istumassa, sieltä saisi kaljaakin.

    Äänestä

  • kauppaonkauppaeikapakka kirjoitti:

    Eläkeläisiä? Suurinosa istujista ihan työkelpoista porukkaa, taitaa vaan viina maistua. Miksi kaupan tulisi kustantaa jotkut istumapaikat? Kävisivät sutkin krouvissa istumassa, sieltä saisi kaljaakin.

    Ihanko totta, että ihan työkelpoista.
    Periaatteessa voi ollakin, mutta ettei vain olisi pöntöeläkeläisiä tai muun vamman takia töihin kelpaamattomia.
    Sinulla on varmaan myös osoittaa jokaiselle penkkiläiselle työpaikka, kuten kaikille muillekin työttömille. Erilaiset toimistot kun ei siihen kykene, mutta Suoli24 palstoillahan elääkin elämäänsä yleisnerot joilla on ratkaisu kaikkiin kuviteltavissa oleviin ongelmiin.

    Äänestä

  • Kun kuuntelee noiden istujien jutustelua niin ei se kovin mieltäylentävää ole. Siinä kaikki ohikulkijat saavat arvostelunsa. Nuoret naiset ns. "riisutaan" mennentullen arvaillen minkalaiset tissit tai hilloviiva on puhumattakaan jos tuota kehon runsautta sattuu olemaan enemmän ja kävely klenkkaa johonkin suuntaan. Hyvin tiedetään myös tirskuen tiedottaa minkalaista parisuhdehistoriaa kelläkin on ja muut maalliset ja taivaalliset "hairahdukset". Ehkä tämä kaikki on heille hyvin sosiaalista tapahtumaa, ainakin se tuntuu tuijotuksineen hauskaa heistä olevan. Eikä tämä "sosiaalisuus" vaivaa ainoastaan Kiteellä. Kyllä joutaisi Rääkkylänkin S-marketin aulasta nämä "sosiaaliaset penkit"pois. Juorutkoot ulkona, ehkä pakkanen kuumimpia juttuja viilentäisi.

    Äänestä

  • TämäNähty kirjoitti:

    Ihanko totta, että ihan työkelpoista.
    Periaatteessa voi ollakin, mutta ettei vain olisi pöntöeläkeläisiä tai muun vamman takia töihin kelpaamattomia.
    Sinulla on varmaan myös osoittaa jokaiselle penkkiläiselle työpaikka, kuten kaikille muillekin työttömille. Erilaiset toimistot kun ei siihen kykene, mutta Suoli24 palstoillahan elääkin elämäänsä yleisnerot joilla on ratkaisu kaikkiin kuviteltavissa oleviin ongelmiin.

    Lapiot käteen ja lunta siivoamaan saatujen vastikkeettomien tukien edestä. Siinä yksi työtehtävä, johon luulisi jokaisen kysenevän kerran on osattu aamulla herätä ja kävellä vakiopaikalle aikaa tappamaan.
    Monia muitakin työtehtäviä riittäisi, jolla saataisiin kaupunkia viihtyisämmäksi.

    Sinäkin varmasti ymmärsit mitä tarkoitin muttet halua sitä myöntää.

    Äänestä

Joo-o!
Varmaan olisi aiheellista tuoda paikalle hoitohenkilöstöä sekä pikalaturi -piuhat päähän ja varpaisiin- että "OSTOPAIKAN MUUTTOA SUNNITTELEVA PERHE" saataisiin palautettua todellisuuteen hämärän rajan tuolta puolen vainoharhaisuuden maailmasta.
Melkoisella varmuudella kyseessä on yksinäinen "persoona" eikä perhe, mutta ilmeisesti hän kuvittelee kirjoituksensa saavan vakuuttavuutta ja painoarvoa enemmän tuolla lailla esiintymällä. Onhan toki periaatteessa mahdollista että kokonainen perhe on samojen harhojen vallassa, mutta siihen en oikein usko.

Äänestä
  • Vittu mitä paskaa koko kirjoittelu..en jaksanu lukee kommentteja, mutta ei haittaa S-marketin istujat hevonpaskanvertaa niinkauan kun antavat olla rauhassa. Enemmän vituttaa nää koiranpaskalle ja kissankuselle haisevat peräkammarin juntit abc:llä..eivät vissiin tiedä mikä on suihku tai pyykinpesukone.. ja siellä kuitenkin jotkut yrittää syödä tai kahvilla käydä..SAATANA mitä vajaita

    Äänestä

Se on henkistä hyvinvointia, kun seurustelee ja juttelee toisten kanssa, penkillä, tai penkin takana, vois valittajatkin joskus kokeilla, ei varmaan tekisi pahaa.

Äänestä
  • Seurustella voi paikallisessa kahvilassa tai baarissa, jossa ideana on OSTAA jotain kyseisestä paikasta eikä vastikkeettomasti istua RUOKAKAUPASSA päivästä toiseen ja jutustella tunteja toisten kanssa penkillä istuskellen.

    Äänestä

  • mietippäloppuunasti kirjoitti:

    Seurustella voi paikallisessa kahvilassa tai baarissa, jossa ideana on OSTAA jotain kyseisestä paikasta eikä vastikkeettomasti istua RUOKAKAUPASSA päivästä toiseen ja jutustella tunteja toisten kanssa penkillä istuskellen.

    Jos K-kauppa haluaisi sen joutoväen lähtemään veks mummoja ärsyttämästä, niin voisihan se kauppias poistaa ne penkit tiloistaan.

    Äänestä

Esitin juuri lieksalaisille seuraavanlaisen kysymyksen, mutta kukapa estää kiteeläisiäkään asiaan vihkiytyneitä siihen vastaamasta.

Sekö on lieksalainen latvalaho levinnyt Kiteelle, vaiko kiteeläinen latvalaho Lieksaan?
Ilmeisestikään eräillä "persoonilla" ei ole elämässään mitään suurempia ongelmia joita itkeä, kuin kauppojen penkeillä istujat! Voi hyvänen aika sentään.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/15227762/parkkikytat

Äänestä
  • Koita rauhoittua, kysymys ei ole kovinkaan vakavasta asiasta.

    Äänestä

eipä tunnu mukavalta, kun utelias tura ukko tulee kupiaisen pankki automaatilla olan taakse kyyläämään. piti lähtee pakkasella, toiselle automaatille. ei jären valo loista tuollasella kyylällä yhtään. tämä turjake kyylää aina päivät pitkät sokkarin aulkassa, kesät talvet.

Äänestä
  • Jaa... mie oisin antanut turpaan semmoiselle kuka seläntakaa tulisi kyyläämään kun olen pankkiautomaatilla. Loppuisi kyyläily.

    Äänestä

  • Jotkutymmärtäävainvoimaa kirjoitti:

    Jaa... mie oisin antanut turpaan semmoiselle kuka seläntakaa tulisi kyyläämään kun olen pankkiautomaatilla. Loppuisi kyyläily.

    Eipäs, vaan sinä tunnettuna hoppelina olisit antanyt k y r p ä ä, eikä turpaan. Siinä sitä pankkiautomaattia vasten olisit ukkoa jyrskäytellyt ihan kylämänviileesti ja yleisön nähden!

    Äänestä

  • Kirjoitit_väärin kirjoitti:

    Eipäs, vaan sinä tunnettuna hoppelina olisit antanyt k y r p ä ä, eikä turpaan. Siinä sitä pankkiautomaattia vasten olisit ukkoa jyrskäytellyt ihan kylämänviileesti ja yleisön nähden!

    No, onhan se tuokin eräänlaistantoisen alistamista. Mutta en ole homo, enkä haluaisi saada tuomiota raiskauksesta, eli nyrkillä menisin edelleen.

    Äänestä

No ,oisit sanonut sille turjake ukolle silloin heti,ois varmaan mennyt sana perille,vaan tuskin tämän palstan kautta.Antaapa näiden mattien ja mikkojen istua siellä ,se on nimittäin ihan luvallista vielä toistaiseksi,etkä sinä voi sille mitään ,tai kanna ulos jos luulet pystyväsi.

Äänestä

Aika hoitaa. Väestöennusteen mukaan kiteellä on viimeistään v 2035 Suomen 331 kunnasta seitsemännex huonoin huoltosuhde (työssä käyvät verrattuna verovaroilla elätettäviin), liekö kauppojakaan kylässä silloin?

Äänestä
  • K-markettia tuskin on, S-ryhmä menee ylivoimaisena ohi.

    Äänestä

  • asiakkaatsiirtyy kirjoitti:

    K-markettia tuskin on, S-ryhmä menee ylivoimaisena ohi.

    Jos olisi kylässä LIDL, väestökato loppuisi välittömästi, mutta eihän se ole Lidlin asia harjoittaa yhteiskuntapolitiikkaa.

    Äänestä

Ei tuontiruoka pelasta taloutta eikä työpaikkoja. Lähiruoka suosioon ja matkailu euroopasta tänne hiljaisuuteen, jos olisi luonnon aktiviteetit tuotteistettu, vois pitää seutuu asuttuna ja tuoda rahaa. Paikallinen keti osin ja elinkeinopomon ottaminen ratkasux vasta nyt taitaa olla mennyttä maailmaa some-aikaan. Asukkaiden valinnat ratkaisevat, aina.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaupanpenkitkäytössä kirjoitti:

Kyllä on aiheuttanu kaupan penkeillä istujat päänvaivaa paikkakunnan ihmisille. Paikallislehessä ja facepookissa asti mietittään mitä näihen kanssa pitäs tehä! Liekkö syöneet jonkun murot vai mikä mättää!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu