Mitä siä on?

Jos suunnittelen Tampereelta lähtöä niin kannattaako sinne Saloon muuttaa? Saako siä aikansa kuluun ja onko mitään järkevää tekemistä?
5177
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Lapset joutuivat laturaivon kohteeksi, hiihtäjä huitoi sauvalla – ”Käsittämätöntä, kuinka aikuinen voi käyttäytyä näin”.Pitkä, hoikka ja vaaleansiniseen asuun pukeutunut iäkkäänpuoleinen mies Tupurist vaihtoi muutaman sanan ryhmää johtaneen opettajan kanssa, mutta poistui sitten. Lopputuloksena välikohtauksesta oli muun muassa kahdeksan senttimetrin nirhauma erään oppilaan kylkeen.

– Lapset olivat hiihtäneet ladulla. Hänen mielestään lapset olivat nähtävästi olleet hänen tiellänsä, Salo koulun apulaisrehtori Janne Salone kertoo.

Äänestä

Saloon ei kannata muuttaa.

Äänestä

En suosittele.
Täällä aktiviteetteina on paskanpuhuminen ja ryyppääminen niissä parissa paikassa mitkä auki ovat ja eivät ulos heitä.
Ulkopaikkakuntalaiset eivät myöskään ole tervetulleita.

Äänestä

Älä muuta. Kuoleva kylä.

Äänestä

Tampere on iso kylä, siellä on ravintolaa ja teatteria ja monta museota. Tääll on kaikkee sitte vaa vähempi myös ihmistä ja talojakin paljon vähemmän yliopisto kaupunkina mun mielestä Tampere on kivempi mutta loppujenlopuksi en tiedä onko sit kauheest kuitenkaa eroo muuten kuin koossa. Paikallisbussit ei Salos viikonloppuna eikä iltasin kulje mut keskusta alue eli Salon kaupunkialue on melko kompaktikin. Kettumaista ja mukavaa ihmistä taitaa olla suhteessa melko samassa suhde luvussa molemmissa?. En osaa sanoa kumpi paikka olis mukavampi? Salost pääsee kyl nopeaan isompaan paikkaan Turkuun käväisemään melko nopeaan kun on 60km päässä jos pienestä paikasta välillä haluaa tuulettumaan. Ikä ihmisiä Salossa on aika paljon. Niin täällä on pienempiä teattereita pari, leffateattereita on pari (pienehköjä, mut on), kahviloita on (ei o niitä läheskään Tampereen verran), kuntosalia on, uimahalli on, sulkapalloa voi pelata yms vastaavaa. Kirjasto on ja kauppoja. Tori on kesällä elävä paikka. Jos on auto käytössä niin lähialueilla on ulkouimapaikkoja talvellakin. Baarejakin on niin kuin joku sanoikin. Että onhan sitä pienessäkin paikassa sentään jotain olemassa. Meri täällä on lähempänä kuin siellä Tampereella.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


sdfkilö kirjoitti:

Jos suunnittelen Tampereelta lähtöä niin kannattaako sinne Saloon muuttaa? Saako siä aikansa kuluun ja onko mitään järkevää tekemistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu