Tarkoitus on maalata 70-luvun kerrostaloasunnon sisäkatto. Ontelolaatta jossa ei varmaankaan mitään tasoitetta, saumat terävänä näkyvissä. Asunnossa tupakoitu ja paljon.
Mitä pohjatöitä suosittelette tekemään ja mikä maali pysyy kiinni? Ei taida olla muuta maalaustapaa kuin telaus?
Sisäkaton maalaus.
5
725
Vastaukset
- NickNailer
Itse ruiskuttaisin Tixomattia tupakan läpilkyönnin estämiseksi ja pohjan vahvistamiseksi. Vois sen telatakkin, mutta en lupaa etteikö vanhasta pohjasta lähtisi paloja telaan.
Lidlin peitemaali toimii sekin suhteellisen hyvin ja on halpaa tavaraa, mutta vanha pohja voi kyllä irrota telattaessa.- sisäkatto
Miten vanha pinta pitää kasitellä ennen tuota Tixomattia? Pestä? Miten katto yleensä pestään? Tuntuu aika sottaavalta hommalta :)
- Pytystämittaaja
sisäkatto kirjoitti:
Miten vanha pinta pitää kasitellä ennen tuota Tixomattia? Pestä? Miten katto yleensä pestään? Tuntuu aika sottaavalta hommalta :)
Kuten nakkenakuttaja sanoi, pohjan irtoaminen on ongelma. Sen takia tuota ei kannata käsitellä ettei rappaus lähde irtoamaan. Ripaus onnea ja pyhää henkeä, ja kevyesti ruiskutettu kalvo pysyy päällä ja vahvistaa pohjaa. Kattoonhan ei kohdistu enää kulutusta.
Vaihtoehtoisesti, jos olet varma että siinä on ontelolaatta eikä irtoavaa rappausta, voit vaikka pitkävartisella harjalla puhdistaa katon ja saada irtoavan aineksen pois. Yleensähän rasva on tartuntaa heikentävä aine, joten puhdistuksessa voi käyttää saippualiuosta, kunhan sen muistaa pestä pois ja antaa katon kuivua. Tämä on melkoinen urakka, joten päälle ruiskuttaminen on yleensä suositumpi vaihtoehto.
- Rudel
Akrostop eristysmaali vaikka 2x alle, ja sitten pintamaaliksi joku himmeä kattomaali.
- sisäkatto
Kiitos asiallisista/hyödyllisistä neuvoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1916722- 372434
- 1872139
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101433Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1201409- 731097
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241057Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,301035Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44961Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke13946