Aakkostus; tietyn joukon "lukitseminen"

avutonkirjastonhoitaja

Pidän luettelointia kotikirjastosta, ja aina kun lisään uuden nimikkeen, kirjoitan sen viimeiselle riville ja tämän jälkeen aakkostan koko taulukon. Ongelmana tällöin on, että haluaisin tietyissä tapauksissa pitää kuitenkin saman tekijän teokset ilmestymisjärjestyksessä, ei aakkosjärjestyksessä. Esimerkkinä mainittakoon vaikka Harry Potterit. Olisiko jotain näppärää kikkaa, millä tietyt rivit saisi lukittua niin, että tietty järjestys säilyisi aina niiden osalta vaikka aakkostaisi muuten koko luettelon?

6

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KolmellaLajittelulla

      Lajittele luettelo (Custom sort) 1. tekijän nimen, 2. ilmestymisvuoden ja 3. kirjan nimen mukaan.

      • avutonkirjastonhoitaja

        Kiitos! Tämä oli hyvä!


    • rivinlisääjä

      Jos sinulla ei ole samalla sivulla muuta kuin tuo kirjalista, niin kun lisäät uuden teoksen niin lisää se heti valmiiksi omalle paikalleen "Lisää rivi"-toiminnolla (kaksi hiiren klikkausta). Ei tarvitse enää lajitella.

      • laiska-ekselisti

        Itse olen niin laiska etten jaksa sohia hiirellä. Surffailen sopivalle riville esimerkiksi nuolinäppäimillä, jonka jälkeen valitsen koko rivin shift & välilyönti yhdistelmällä. Lopuksi lisään rivin ctrl & plus-merkki combolla. Rivin saa pois vastaavasti ctrl & miinus-merkki näppäimillä.


      • avutonkirjastonhoitaja

        Ei tämäkään hassumpi tapa ole, mutta itse olen vielä laiskempi ja usein kun on lisättävänä kymmeniä uusia teoksia, niin ei jaksa jokaista riviä lähteä lisäilemään erikseen oikeaan paikkaan satojen rivien joukosta...


      • Turpo-Urpo
        laiska-ekselisti kirjoitti:

        Itse olen niin laiska etten jaksa sohia hiirellä. Surffailen sopivalle riville esimerkiksi nuolinäppäimillä, jonka jälkeen valitsen koko rivin shift & välilyönti yhdistelmällä. Lopuksi lisään rivin ctrl & plus-merkki combolla. Rivin saa pois vastaavasti ctrl & miinus-merkki näppäimillä.

        Tämä oli hyvä vinkki, muistas vaan jatkossa soveltaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      278
      10149
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      221
      5838
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      170
      5346
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      82
      4979
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      15
      3276
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      5
      2642
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2519
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      15
      2367
    9. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      379
      2155
    10. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2154
    Aihe