Hamsujen kasvattaminen?

Tiiiiiiieeeeeetooa

Olen jo pitkään miettinyt että talvikkoni voisi saada poikasia. Olen monilta nettisivuista ja kirjoista lukenut kaikkea poikasista ja muusta. Tiedän kyllä millainen vastuu ja kaikki minulla olisi mutta enemmän mietityttää voisinko noin vain teettää poikaset. Tarkoitan siis, etten ole varma onko hamsterissani jotakin miksei poikasia voisi tehdä. Hamsu on terve. Osaisin hoitaa hamsuani ja poikasia oikein. Hamsuni ei ole käynyt missään näyttelyissä. Mistä tiedän että hamsullani ei olisi mitään perinnöllisiä juttuja??? Mitä mieltä olette?????







Kiitos jo valmiiksi vastauksista!

1

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taustattiedettävä

      No eihän sellaisella hamsterilla tietenkään poikasia teetetä, jonka taustoista ei mitään tiedetä. Jos poikasia haluaa kasvattaa, niin vanhemmat ostetaan kasvattajalta, jolle kerrotaan etukäteen, että tarkoitus on kasvattaa. Silloin saat varmasti kasvatukseen soveltuvan hamsterin. Jos myyjä ei ole tiennyt kasvatushaaveistasi, niin ei silloin tule alleviivanneeksi sitä, ettei hamsteri ole kasvatusmateriaalia. Jos ei ole varma, niin sitten ei lähdetä leikkimään, vaan toimitaan vastuullisesti ja hankitaan jalostuseläimet ihan alunperinkin jalostustasoisina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      131
      3960
    2. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      3485
    3. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      17
      3407
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3347
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      61
      3244
    6. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      49
      3021
    7. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2915
    8. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      79
      2717
    9. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2657
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2377
    Aihe