En olekaan mummoontumassa.
Minulla alkoi kuukautiset jälleen
MaijuMummu
5167
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minä taas toivoisin että olisin mummoontumassa.
On rankkaa kun on menkat kerran kuussa ja aina se helv 5-7 piina viikot.
Olis nyt edes sitten kivuttomat 3 päiväiset niin kuin joillain kavereillani mutta ei! 7 päivää ja niistä ensimmäiset 3 päivää sellainen helv kipu ja tulva että ihmettelen miten en kärsi raudanpuutteesta jo!
Eikä ne muutama päivä ennen menkkojen alkuakaan mitään juhlaa ole.
Jos ole räjähdys herkkä, pahan tuulinen, äkkipikainen hermokimppu jolla pinna vetelee todella kireällä ja ja joka vuoroin räjähtää ja vuoroin pillahtelee itkuun kaikesta tosi oudosta kuten siitä että vaatteet vituttaa kun tuntuu et oon läski (menkkoja ennen turvottaa ja tissitkin turpoo ) ja migreeni vaivaa jatkuvasti on minulla enää muutama päivä siihen kun tulva alkaa!
Ne hormooooonit nyt pistää koko naisen flippaan ja joskus naurattaa ja samalla itkettää töissä kun yritän pidätellä tulista ja räiskähtelevää hormoni tuultani että nyt olen aivan ilmiselvä kävelevä hormonimyrskypilvi jota ennen pitäis tulla 200 metrin päässä varoituskolmiot että ”varoitus!! Käsittele varovasti mikäli et halua joutua keskellä hormoniräjähdystä”
Se on meinaan 10 sec kun pinna kestää ja sit posahtaa
Estrogeeni myrskyt heittelee
Onneksi tää alkaa tältä kuukaudelta taas oleen loppupäässä jo ja tässä vaiheessa alkaa päänkiristys helpottaan samaa tahtia kun alaselkä ja alavatsa kipu sekä päänsärkykin
2-3 viikkoa niin uus lähtö tähän hommaan
Kiintoisaa sinällään että mitä kovempi stressi on ollut menneillä viikoilla ennen menkkoja sitä kovemmat pms oireet tulee olemaan ja sitä helvetillisempi olo
Välillä oon ihan kade mun kavereille jotka sanoo että niillä on kivuttomat, lyhyet, niukka vuotoiset ja pms-oireettomat menkat kun itse käyn tämän kierroksen läpi joka kuukausi tuskaillen miten rankkaa olla nainen
Me2,määmöös
taas myllyyn. Siitä se lähtee.
Naisen tulee olla raskaana koko ajan tai sitten imettää toisen ajan niin ei ne hormoonit niin piinaa. Kunnes ei enää.
Minullakin näköjään alkoi kuukautiset.