Koska on sitten se duunarien juhla?

juuden

Vappuhan on ylioppilaiden juhla.
Ihan turha väittää muuta.

2

905

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vappuna on luonnollisesti niin työläisten kuin opiskelijoidenkin juhla, vaikka katukuvaa katsomalla saattaisikin ajatella silloin olevan pelkästään opiskelijoiden juhla. Opiskelijat siis juhlivat näkyvämmin, mikä ei sinänsä ole mikään ihme.

      Jos ajatellaan sellaista yhteiskuntajärjestelmää, mikä sallisi orjuuden, ja jonka väestöstä suurin osa olisi orjia. Vuoden ympäri orjat raataisivat kaikissa ikävissä töissään, paitsi yhtenä päivänä, jota kutsuttaisiin ilonpäiväksi. Tällöin orjat olisivat vapaita juhlimaan. Samaisena päivänä juhlisivat myös orjien omistajat, koska varsinkin heillä olisi aihetta iloon.

      Kun tässä orjayhteiskunnassa katsottaisiin katunäkymää mainittuna ilonpäivänä, ei juhlijoiden joukossa näkyisi juurikaan orjia, koska kukapa nyt orjuuttaan haluaisi juhlia. Sitä vastoin kadut olisivat täynnä juhlivia ja örveltäviä orjien isäntiä, koska heidän sotkunsa tulisivat orjat taas seuraavana päivänä siivoamaan.

      Työläinen ei nykyajan Suomessa ole orjan asemassa, mutta eihän työ silti mitään herkkua ole. Jos se olisi, tekisivät herrat sitä itsekin, kuten sanonta kuuluu.

      Opiskelijoilla on puolestaan ennen valmistumistaan haaveita työelämän ihanuudesta ja omasta asemastaan siinä. Toiveikkain mielin on mukava juhlia, ja se näkyy.

      • Sulla on aika kivoja juttuja. Millanenhan ihminen oot...?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      39
      10563
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      126
      10132
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      21
      7921
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6334
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      30
      4902
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      55
      4727
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      117
      4066
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      124
      3423
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3137
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      221
      3060
    Aihe