Onko olemassa hyviä syitä btrfs osioinnille ?

Turbo-Urpo

Minulla on sellainen mielikuva että järjestelmän palauttaminen näillä btrfs osioilla vie pahimmillaankin vain 2 sekuntia. Eli houkuttaa tekemään palautuspisteen hyvin pienenkin ohjelmatestauksen tarpeessa.

Jos todellakin palautus on noinkin nopeaa, niin miksi asiasta ei löytynyt yhtään keskustelua. Onko kukaan tästä asiasta paremin perillä, kannattaako tuohon btrfs formaatissa olevaan osioon siirtyminen.

Onko jo kokemuksia ?

6

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turpo-Urpo

      No minä tein ensimmäisen palautuspisteen, ja se ei todellakaan kestänyt 2 sekuntia:
      http://storage3.static.itmages.com/i/18/0320/h_1521588796_8338033_f06f42fc3d.png

      Kun jotain noinkin isoa juttua tehdessä menee vajaat 2 sekuntia herää epäily meniköhän kaikki niinkuin piti, no se nähdään huommenna sitten kun tämä yön sotken järjestelmää, ja yritän palauttaa ennalleen palautuspisteeseen.

      En suosittele aloitteleville, kerron myöhemin miksi, nyt ei aika riitä.

    • Debianisti

      Btrfs ei ole vielä kypsä järjestelmä tuotantokäyttöön. Siihen on yhdistetty tiedostojärjestelmä, osiointi, LVM, RAID, salaus yms. Siksi se on monimutkainen eikä kaikkia osia ole edes vielä toteutettu.

      Jäädytetyn näkymän ottaminen takaisin ei välttämättä ole mitenkään erityisen järkevä systeemi. Siinähän menetetään kaikki jäädytyksen jälkeen tapahtunut. Mutta pikakuva sopii hyvin esimerkiksi varmuuskopiointiin. Ensin otetaan pikakuva, josta sitten kopioidaan jäädytetty näkymä samalla kun muut käyttävät konetta normaalisti. Lopuksi pikakuva poistetaan. Btrfs kokemusta ei tuosta ole mutta olen antanut itseni ymmärtää että se toimii samoin kuin LVM.

      • Turbo-Urpo

        ———————————————————————————————————————————
        Btrfs ei ole vielä kypsä järjestelmä tuotantokäyttöön
        ———————————————————————————————————————————

        Näin näyttää olevan. Kaikki onglmat näyttää keskittyvän siihen ettei mikään ohjelma ymmärrä tuon osion liittämistä GRUB käynnistysvalikkoon. Niin kauan kun mikään ohjelma millään osiolla ei tee muutoksia käynnistysvalikkoon kaikki menee hyvin.

        update-grub, ei liitä btrfs osiota valikkoon mukaan.
        Linux Kernelin päivittäminen millä tahaansa osiolla, poistaa valikosta btrfs osion .
        Boot-Repair ohjelma ei myöskään osaa liitosta tehdä.

        Ainut tapa pitää tuollaista osiota on että itse tekee muutokset käynnistysvalikkoon, vaikka näin:
        sudo xed /etc/grub.d/40_custom

        ja sisällöksi tämä:

        menuentry "BTRFS osio" {
        set root=(hd1,1)
        linux /@/vmlinuz root=UUID=xxx-xxx-xxx-xxx-xxxxx rootflags=subvol=@ ro quiet splash
        initrd /@/initrd.img
        }

        Tuo osion UUID tunnus, löytyy vaikka GParted ohjelmalla, osion ominaisuuksista.

        BTRFS osiota ei voi vielä ottaa käyttöön, lähinnä siksi ettei muut ohjelmat sitä ymmärrä.


      • Pienenä täsmennyksenä, BTRFS on osittain valmis tuotantokäyttöön. Esimerkiksi RAID ei ole valmis tähän, mutta jos käytät sitä vain tiedostojärjestelmänä ja sitten on joko softaraidi tai erillinen hardware hoitamassa itse datan levittämisen eri levyille...

        Silloin se toimii tarpeeksi hyvin tuotantokäyttöön ja on käytössä esim. Synology:n ammattilaistason laitteissakin defaulttina.


      • pellehommia

        Ei mitään järkeä, se saastuu jos konekkin saatuu.


    • t-hämähäkimies

      Mahdotonta tuo 2 s palautus, ellei kiintolevy/muu media ole joku "supermies".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1682
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1498
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      943
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      879
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      831
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      796
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      758
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      740
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      738
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      720
    Aihe