Ennen ja nyt

Eipä ollut kadut ennen lumisateen jälkeen aurattu, kuten nyt, kun Kipa on hoitamassa niitä, aikaisempina vuosina ja entisten pomojen määrätessä lumet oli sateen jälkeen kaduilla useita päiviä. Ihan sama meininki on hiekoituksen kanssa, hiekkaa ei liukkaille kaduille saanut pyytämälläkään ja nyt hiekoitus toimii asiallisesti.
Ja kaikki hyvä saadaan samoilla rahoilla eli mihinkään ne katujen ylläpitoon myönnetyt rahat ennen menivätkään?
14398
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Ennen ne meni asiaan!

Äänestä

Köhöm! Hiekoitus on edellenkin päin perberiä!
Vähänkin keskustaa edempänä ei sitä prkl hiekkaa vaan näy! Ja jos näkyy on sekin ripoteltu väärin paikkoihin teelusikalla! Kunnolla sitä prkl hiekkaa tonne jäiselle tielle!

Äänestä
  • Ensin täytyy selvittää, miten hiekoituksesta saadaan mahdollisimman suuri poliittinen ja taloudellinen hyöty itselle.

    Äänestä

Hiekkahan on uusiutuva luonnonvara ,keväällä talteen korjattu hiekka toimii taas seuraavana talvena kuin venäläinenperseenpäristin ! No proplem !

Äänestä

Saisivat lopettaa munat pystyssä niillä tiekarhuilla pikkuteiden höyläämisen. Ei mitään järkeä, eikä hyötyä. Ainoastaan pihaliittymiin tulee kynnykset, kun tiekarhu höylää talven jäät asfalttiin asti.

Äänestä
  • Ihanko niillä on munat pystyssä?! Mitä jos jääs ratin väliin?

    Äänestä

Onhan tuo karhu käynyt meilläkin päin.
Mutta ei mitään kynnystä ole...meillä on lumikola, jota myös käytetään.
Lumet saa kolata oman liittymän kohdalta...

Äänestä
  • Juu, teidän pihalla varmaan on pihatie jatkuvasti asfaltissa/hiekassa asti sulana? Päälle kertyy talven aikana väkisin joitain senttejä paksu jääkerros, vaikka tekisit joka päivä lumityöt. Kertyy se autotiellekkin samanlainen jääkerros. Tiekarhulla ei aurata tietä normaalisti, vaan höylätään pintajäät asfallttiin, mistä ei ole mitään hyötyä pikkukaduilla. Ja pihaliittymiin tulee silloin se kynnys.

    Sinun 50 älykkyysosamäärällä tuo asia voi olla vaikea ymmärtää. Paitsi että noin typerällä tyypillä tuskin on edes omaa taloa.

    Äänestä

  • Voi kauheaa...jäinen kynnys MINUN tonttiliittymässä,sulaakohan Juhannukseksi pois kun vielä on näin kylmä ?

    Äänestä

Paperimiehellä on suuri kynnys kolata lumivalli oman liittymän kohdalta.

Äänestä

Ei tartte aurata kun on maasturi. Nelivedolla pääsee vähän huonommallakin kelillä. Työnnelkää te köyhät ooppeleitanne.

Äänestä
  • Eikös se vuosi tai pari sitten vaihtunut tuo tiemestari, niin muuttui linja eikä enää jatkuvaa säästölinjaa kai? Menkää käväsemään Lappeenrannassa, siellä vanha meininki jatkuu edelleen sen mikä Himmi se nyt olikaan, jatkaessa päättämistä.

    Äänestä

Kiitos Kipalle katujen hoidosta hienosti toimittu tänäkin talvena. Arvostelijoita riittää kannattais välillä miettiä miten haastavat olosuhteet ollu. Jatkakaa samaan malliin!

Äänestä

kevät tullee, kyllä ne lumet sullaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ENNENKIPAA kirjoitti:

Eipä ollut kadut ennen lumisateen jälkeen aurattu, kuten nyt, kun Kipa on hoitamassa niitä, aikaisempina vuosina ja entisten pomojen määrätessä lumet oli sateen jälkeen kaduilla useita päiviä. Ihan sama meininki on hiekoituksen kanssa, hiekkaa ei liukkaille kaduille saanut pyytämälläkään ja nyt hiekoitus toimii asiallisesti.
Ja kaikki hyvä saadaan samoilla rahoilla eli mihinkään ne katujen ylläpitoon myönnetyt rahat ennen menivätkään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu