Itselläni alkaa taas jossain vaiheessa tuo tulevan syksyn (matka ajoittunee jonnekkin Syys-Marraskuun tietämille, ja kesto taasen joku 10-15pv.) Thaimaan matkakohteen mietintä.
Viime syksynähän olin pohjois-Thaimaan Chiang Maissa, josta käsin sitten tein moottoripyörällä eripituisia ajolenkkejä, mutta kuitenkin aina niin, että illaksi palasin takaisin Chiang Main hotellilleni. Etukäteen olin ajatellut että olisin vain pitänyt tuota Chiang Main hotelliani "tukikohtana" mistä olisin lähtenyt sitten useamman päivän ajomatkoille, joissa olisin yöpynyt reitin varrella. Mutta tämä suunnitelma kariutui sitten hyvin nopeasti, kun tajusin että ajo/matkavarusteeni eivät olleet kaikkein sopivimmat kyseisenlaiseen matkustukseen.
Nyt alkanut käymään mielessä että voisin toteuttaa alkuperäiset suunnitelmani hieman paremmalla tietämyksellä ja kokemuksella noista Pohjois-Thaimaan olosuhteista.
Mutta mielessä on käynyt vielä myös se, että nyt kun olen kahdesti (edellinen Chiang main reissu kolme-neljä vuotta aikaisemmin) tuolla Chiang Maissa aikaani viettänyt, niin minkälainen vaihtoehto tuolle Chiang Maille olisi tuo Chiang Rai, koska sinne on myös kohtuullisen hyvät lentoyhteydet Bangkokista, eli mielipiteitä/vinkkejä sille asialle, että ottaisinkin "tukikohdan" tuolta Chiang Raista Chiang Main sijasta kaipailisin (haluan ottaa koko reissun ajaksi yhden hotellin jossa voin pitää tavaroitani, ja ottaa sitten 1-2 yön ajoreissuille mukaani vain siinä tarvitsemat tavarat).
Itse Chiang Raitahan ei tosiaan kauheasti "kehuta" suhteessa erittäinkin viehättävään Chinag Maihin joten siinä mielssä tuo "vaihto" ei oli plussaa matkan kannalta, mutta kun Chiang Maissa on kahdesti jo tullut oltua, niin aina uusi paikka kiehtoisi...
Chiang Mai vs. Chiang Rai
6
432
Vastaukset
- Aviomiess
Se on kuules Santtu sellanen juttu nyt, että tuo tuon Chiang Rain minä tunnen aika hyvin myös, koska meillä on siellä myös kaksi toimipistettä.
Yksi liittyy kukkiin ym. puutarhan rakentamiseen ja ylläpitoon, sekä tämä toinen pienimuotoisesti työllistää muutaman vähäosaisen henkilön turvaten heille parempaa elämää heidän palvellen nälkäisiä ja janoisia thaimaalaisia ilman alkoholi- ja oheispalvelujen tarjontaa.
En tällä kertaa nyt osallistu opastamiseen tässä asiassa, koska tahdon sivusta seurata pysyykö edes tämä Sinun ainakin tähän mennessä 0-kiinnostusta aiheuttanut asianmukainen aloituksesi asianmukaisena jatkossakin.
Tiedossahan kuitenkin aiempia kirjoituksia tulkiten ainakin Pattayan matkailijat ovat täällä pohjoisessa paljonkin matkailleet ja valokuviakin ottaneet, jopa ihan muutama viikko sitten Herra 42x, joten varmaankin saat opastusta kun muilta kiireiltään ehtivät.
Mukava että suuntaat matkasi usemmin tutustumaan oikeaan Thaimaahan vaikka seuraavaksi vietätkin aikaasi Pattayalla. Chiang Rai on ränsistyneen näköinen kaupunki. Hyvä pitää tukikohtana jos ajelee moottoripyörällä maaseudulla ja vuoristossa. Päivän retkiehdotuksena esimerksi käydä Myanmarissa ja kultaisessa kolmiossa. Kultaisesta kolmiosta on kiva ajella Mekong joen vartta alaspäin ja takaisin tukikohtaan hotellille.
Valkoinen temppeli Chiang Rain lähellä on mielestäni mailman kaunein rakennus ja tutustumisen arvoinen.- Vuorille
Hyviä reittivaihtehtoja myöskin Pai, Mae Hong Song (sinne pääsee myös lentäen BKK:sta), upeaa vuoristoa. Mae Sae Burman raja ja siitä Mekong jokea alas Kultaiseen kolmioon hyvä reitti. Yllätys: jokirannassa västäräkki!
Yleensäkin tuo Burman raja Mae Sot- Mae Sariang-Mae Hong Son-Mae Sae on kaunista ja mielenkiintoista seutua. Yritäpä ottaa selkoa noista vuoristolaisheimoista, minkä pohjoisemmaksi menee, sen pienempiä ihmiset ovat! Hienoja seutuja, hienoja ihmisiä.
Siellä taivaski on niin lahellä maata, ettei mahu ku kaksi jauhoa päällekkäin! (Nätti-Jussi sanoi Norjasta)
Ai niin, Joulu-Tammikuun illat ja yöt voivat olla hyvin kylmiä, vuorilla voi olla pakkasasteita, joten vaatteitakin tarvitaan.Kiitoksia vinkeistä. Nyt alkaa matkan ajankohta hahmottumaan (osuu viikoille 38-40) ja kun viimeiset asiat ratkeavat, niin varmaan lennon varaaminen nyt 2-3 viikon sisällä. (tällähetkellä näyttää lentojen hinnat ihan hyviltä, Finskilla Bangkokiin reilu 600€ ja Qatarilla jopa luokkaa 460e). Sitten pääsee taas suunnittelemaan mitä tekee ja missä kohteissa. Tosin matkan kesto taasen vain 9-11 päivää, joten ihan kauheita siihen ei mahdu.
Vuoristoheimojen tapaaminen on varsin mielenkiintoinen kokemus. Itse kävin Long Neck Karen heimon kylässä. Hieman häkellyttivät heidän naisten kaularenkaat.
Itse olen muuten Thaimaassa tällä hetkellä täällä Mekong joen varrella.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.958110Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m906098Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875577Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot685521Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134750Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232518Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys442400Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e61369Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71364Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa451204