Löytyykö porukalta hinta haarukkaa veneen maantie / tai siirtopurjehdukselle Ranskasta Suomeen.
Vene olisi pogo 850 ja mitat 850x360cm ja painoa noin 3tn, maston pituus noin 13m.
Vene olisi pogo 850 ja mitat 850x360cm ja painoa noin 3tn, maston pituus noin 13m.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ranska on aika suhteellinen käsite. Jostain Nizzasta tai Biskajanlahdelta maksaa 1.5 kertaisesti verrattuna Saksan rajalta.
Siirtopurjehdus voi onnistua hyvinkin edullisesti, jos kesäloman aikaan tehdään. Maantiekuljetus maksaa varmaan 10 000 euroa yksistään, tai puolet siitä jos ottaa paluukuormaksi jollekin joka vie rekalla Ranskaan tavaraa.
Hintojahan pystyy kilpailuttamaan rekka-penojen nettisivuilla.
Vaikea uskoa että tuohon kuljetukseen saa menemään 20000€ erittäin kilpailluilla kuljetusmarkkinoilla. Yhteen suuntaan polttoainekulut ovat n. 1000€ ja matka kestää 2-3 päivää. EU-maiden välisessä rekkaliikenteessä kuljettajille maksetaan jopa vain 20€ päivässä (!), tämä on hinta mitä esim. Ikea on maksanut romanialaisille kuljettajilleen. No sanotaan reilusti että 200€ päivä kuluineen. Näin nettokulut yhteen suuntaan ovat vain n. 1500€. Tuohon sitten voi lisätä erilaisia lisäkuluja ja katteita mutta ei varmasti mene 10000€/siivu. Tai siis varmasti joku voi pyytääkin mutta ei kannata maksaa.
Eikös tuossa sanottu, että 10 000 euroa yksin tai puolet jaettuna eli 5000 euroa/suunta.
Varmaan kannatasisi kysyä kuljetuksen hintaa virolaiselta firmoilta.
http://www.etslogistika.ee/jahi-purjeka-kaatri-paadi-transport-leia-lahendus-siit/
Varmaan mukavin ja edullisin tapa kuljettaa maanteitse Saksaan ja sieltä purjehtimalla oman kesäloman puitteissa kotiin. Tuossa ainakin yksi kuljetusfirma joka toimii koko Ranskan alueella http://www.transboat.fr/
Meidän tapauksessa kuljetettiin saman kokoinen moottorivene (9x3m, 3400 kg) Ranskan Charteretista Suomeen ja kuljetuksen hinnaksi tuli 5000 euroa. Kuljetusfirma oli Be-Ge Trans ja hinta oli noinkin edullinen koska olivat menomatkalla vieneet veneitä Eurooppaan.
Tuolla pitää maksaa jokin Ranskan sisäinen tiemaksu (1700€) joka nostaa hintaa.
Kiitos vinkeistä, maantiekuljetus lienee siis fiksusti hankittuna 5-7 tonnin luokkaa, miten siirtopurjehdus vieraalla porukalla, voisiko olla oleellisesti halvempi? Ja tarkennus vielä alkuperäiseen kysymykseeni paikasta, todennäköisesti Biskajan pohjoisosasta - Jersey. Tuolta väliltä löytyy tarjontaa useammassakin kappaleessa, muualta ei juurikaan.
Tuo Carteret on juuri tuolla suunnalla.
Kirjoitatko nim. " vaihtoonn " sähköpostiini tiedot halaumastasi siirtopurjehduksesta niin keskustellaan lisää veneesi siirrosta. [email protected]
Tuon kokoisen veneen kuljetus maksaa Ranskan etelärannikolta vakuutuksineen 7600 euroa. Rekka venelavetti. Toimitettuna Stadin rannikolle. Oma veneeni on 9x3 m. Jos vene ylittää 3 m leveyden huomio autosta tulee hieman lisäkuluja muutama satanen. Reititys oli ylä kautta, ei Italian läpi. Ajankohta kevät 2020.