Apumies Anterosta

Jeesus ei todellakaan ole tällainen muhammedille, Jeesuksessa Kristuksessa on tie totuus ja elämä. Muhammed oli väärässä. Jeesus on tie pelastukseen ei muhammed. Jeesus itse sanoi että uusia ilmoituksia ei hänestä tule joten muhammed on väärässä. Piste . Ja samoin koraani.
2127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jokaisella on oma uskontonsa. Eikä se tee välttämättä toisesta uskonnosta väärää, että se on jostakin syytä ajautunut vähän nokka pokkaan kristinuskon kanssa. Koraani on armeliaasti melko myötämielinen myös kristinuskon hahmoja kohtaan sekä hyväksyi jonkin verran gnostilaisuutta mukaan joukkoonsa???

Jos me annamme jonkin säkeen unohtua tai korvaamme sen toisella niin annamme tilalle saman veroisen tai paremman säkeen!

Mun mielestäni alunperinkin tarkoitus oli, että islam olisi vähän erillään muista uskonnoista. Se muodostui Ismaelille luvatuksi suureksi kansakunnaksi, mutta siitäkin kun islam ei käännä koraania jokaiselle mahdolliselle kielelle näkee että islamin tarkoitus ei ole aktiivisesti kilpailla kristinuskon kanssa evankelioimistyössä.

Islam on ratkaisu kristittyjen kirkkoisien nostattamiin kiistakysymyksiin, se on evankeliumi ja se on johdatus, ymmärryksen avain sekä paljon muuta. Ilman islamia maailma olisi paljon köyhempi monessa suhteessa.

Profeetta Danielin kirjan 11. luvussa kerrotaan, että Etelän kuningas ja Pohjoisen kuningas aika ajoin suurin sotajoukoin pyyhkivät toistensa alueiden ylitse. Tuo vuorottainen sota epäilemättä johtuu jostakin ja siihen on omat syynsä. Esimerkiksi kerrotaan vuonna 1852 alkaneesta imperialistisesta hyökkäyksestä etelään, jossa Etelän Kuninkaan aarteet (vanilija, kaakao, peruna, kahvi, kulta, timantit, Australia, Etelä-Afrikka, arkeologiset aarteet etc.) varastettiin. Sitä seuraa Etelän kuninkaan vastavuoroinen hyökkäys ja lopulta Pohjoisen kuningas sortuu ilman, että kukaan auttaa häntä.

Jeesus on sana, henki ja profeetta ja hänen Jumalalta saamansa kirja on innoittanut monia elämään siveellisesti puhdasta ja vanhurskasta elämää. Mutta islam on toiminut moottorina maailmassa monelle asialle kuten tieteen ja talouden kehitykselle. Kristillinen kirkko jäi vähän lähtökuoppiinsa ja oli äärikonservatiivinen. Niinpä vasta kun monet luopuivat kristillisestä kirkosta alkoi ilmaantua toimeliaisuutta maailmaan ja esim. lääketiede kehittyi.

Mun mielestäni islam on selkeästi parempi monessa suhteessa kuin kaiken perustana toimiva kristillisyys, mutta epäilen että sitäkin parempaa on esim. Krisna tietoisuus sekä Antiikin filosofiaan pohjautuva nykytiede.

Islam kykenee nostamaan esiin 1000 pyhää kirjoitusta, mutta nykytiede 2000. Sitä en tiedä paljonko kirjoja on Krishna tietoisuudella?

Äänestä
  • Pyhiksi väitettyjä kirjoituksia löytyy sankoin joukoin, mutta yhä on se jumala kateissa.

    Ihmisen mielikuvitusjumalastaan kirjoittamat tekstit voivat olla arvokkaita, mutta niiden kuvaamat jumalat täysin arvottomia, koska ne ovat ihmisen luomia epäjumalia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eugen04 kirjoitti:

Jeesus ei todellakaan ole tällainen muhammedille, Jeesuksessa Kristuksessa on tie totuus ja elämä. Muhammed oli väärässä. Jeesus on tie pelastukseen ei muhammed. Jeesus itse sanoi että uusia ilmoituksia ei hänestä tule joten muhammed on väärässä. Piste . Ja samoin koraani.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu