Mihin hävisivät LRn perussäädöt? Kirkkaus, kontrasti, huippukohdat ja varjot yms. eivät näy, eivätkä toimi. Paitsi, kun valitsen säädettävän alueen maalaten tms., jolloin voin tehdä ko alueille säädöt. Mitä olen napsauttanut huomaamattani?
Lightroom perussäädöt hukassa
4
238
Vastaukset
- öönotota
Tuo säädettävän kohdan maalaaminen viittaisi "adjustment brushiin", mutta ei sekään kyllä poista perussäätöjä. Pitäisi ne siitä alapuolelta löytyä skrollaamalla, ellet sitten ole klikannut "Basic" säätöjä kiinni. No, siitä Basicista klikkaamalla ne saa takaisin auki. Ja sen adjustment brushin saa auki/kiinni K-näppäimellä, tai hiirellä siitä säätöjen yläreunassa olevasta kuvakkeesta, joka näyttää minusta kepin päässä olevalta pallolta, vaikka esittää kai oikeasti jotain paksupäistä pensseliä.
- Erdgas
Ei ole, en löydä basic -säätöjä. Adjustment -brushilla ja graduated filterillä pääsee jotenkin etiäppäin, samoin tone curvella ym oikean reunan alaosan työkalulla pystyn toimimaan.
- Öönotota
Löysin vielä sellaisen ohjeen, että noita säätöpaneeleja voi saada piiloon ja näkyviin oikealla hiiren napilla avautuvasta valikosta, tai sitten menusta Window > Panels > Histogram / Basic / Tone Curve etc.
https://forums.adobe.com/message/5487260#5487260#5487260 - Erdgas
Kiitos, sieltä löytyivät! Tremolokäsi vipattaessaan hallitsemattomasti oli aiheuttanut tämän minulle ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522165
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3401401Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941365- 1681271
- 681061
- 35968
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31929Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59910Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta27862Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46839