Louhimiestä ja muita riiputeteaan jo ristillä

MaaOnSyntinenLaulu

Laajasalon ja Louhimiehen sekä muiden "valkoisten miesten" julkinen ajojahti ja mustamaalaaminen muistuttaa takavuosien törkykampanjaa Timo K Mukaa vastaan. Häntä herjattiin erotomaaniksi ja sexukseksi jne. "Riiput ristillä jo" kirjoitus mursi lopullisesti kirjailijan terveyden.

Mukka kuoli 1973, joten monet ovat unohtaneet tai eivät lainkaan tunne taitelijan kohtaloa. Hämmästyttävän yhdenkaltaista on seksuaalissävytteinen vihapuhe, anonyymit tuomitsijoiden joukkiot ja julkinen vainoaminen 1973 ja 2018.

Ei ole 45 vuodessa sivistys päässyt yllättämään.

3

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MedianRomahdus

      Suomalainen media
      1. hairahtui propagoimaan äärifeminismiä.
      2. Sen jälkeen alentui paasaamaan tieteen vastaista humpuukia lukemattomista sukupuolista ja
      3. lopulta romahti yksitttäisten ihmisten vainoamiseen ja vihapuheeseen epämääräisten joukkioiden äänitorvena.

      Vuosikymmenet on keskusteltu siitä, kuinka vanha sivistysvaltio: Saksa, romahti natsismiin 1930-luvulla. Tämän arvoituksen ratkaisua voisi tutkia arvioimalla prosessia, jolla suomalainen media hylkäksi terveeen jäjren, tieteen perusasiaat ja ammattietiikkansa ja päätyi nk. totuuden jälkeiseen aikaan.

      Suomalaisen median nopea romahdus on hämmästyttävimpiä ja surullisimpia "mustia joutsenia", joita kansallisessa kulttuurissa on vuosikymmeniin tapahtunut.

    • kovalaki

      Jussigaala oli katsojalle piinaavaa katsottavaa ja kiusantekoa, vaikka useat tapahtumaa taiteen riemujuhlana ylistivätkin. Oikeutta jaetaan nyt mediassa, ja jokainen kynnelle kykenevä saa osallistua tuomarointiin. Jos voittaa tahtoo, puoli on valittava oikein, sillä enemmistön voimalla lynkkaus onnistuu varmimmin. Lynkatun asemaa ei tarvitse miettiä eikä sääliä, sillä tässä tasa-arvon luvatussa maassa myös sääli myötätuntoineen koetaan joko toisen yläpuolelle asettumiseksi tai sairaudeksi ja siksi tuomittavaksi. Fyysistä ja psyykkistä sairautta meillä on enemmän kuin koskaan, eikä tämän toteamiseksi tarvita lääkäriä, pappia enempää kuin psykologiakaan, pelkkä maallikko riittää.

      Jussigaalassa liputettiin pehmeiden arvojen puolesta ja yllättäen lyötiinkin kovemmin kuin koskaan. Yritetään yhtä ja päädytään toiseen.

    • ööööååäöäååöäöp

      Suomen Media kuten länsimaissa on harhapoluilla toteuttamassa valkoisten joukkotuhoa Euroopassa ja muualla. Etelä,Afrikan valkoisista viedään väkisin maat ja henki.
      Mustat eivät osaa,viitsi kuin tapella ja tuhota maansa ja sen sekasorron juutalaisjohyoiset kohdistavat Eu alueelle.
      Arabikeväät oli suunnitelmallista kansojen rikkomista jotta saadaan kehittymättömät ajettua Eurooppaa tuhoamaan.
      Koska alkaa näkyä suvakin elämässä että mitä itse ovat aiheuttaneet?
      Maailmanrikkaat ja poliittinen eliitti ei välitä muusta kuin omista rahoistaa turvamiesten ympäröimänä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      275
      3504
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      139
      1911
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      304
      1661
    4. 85
      1530
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      88
      1524
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1196
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1160
    8. Uudessa testamentissa on kaksi ristiriidassa olevaa kastekäskyä

      Uusi testamentti käskee kastamaan kahdella eri tavalla. Näinhän ei voi olla. Ilmiselvään ristiriitaan on löytynyt selity
      Kaste
      267
      1146
    9. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      72
      1101
    10. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1031
    Aihe