Traktorin renkaat.

upr

Onkohan kaikki traktorin vyörenkaat täristäjiä? Edellisessä traktorissa oli Misukan vyörenkaat, ne täristi varsinkin hitaasti ajaessa, niin että tuntui hytti hajoavan. Sitten hankin alle uudet Alliance ristikudosrenkaat ja tärinä loppui täysin. Nyt vaihdettuani traktoria alla on Continental vyörenkaat, jälleen varsinkinkin hitaasti ajettaessa täristää hyttiä ja jopa ohjausta aika lailla. Renkaissa on vielä 90% kulutuspintaa jäljellä, eikä pykimääkään ole joten ei vielä viitsisi rengasvaihtoonkaan ryhtyä. En ole vielä kokeillut eri ilmanpaineilla auttaako mitään mutta pitää testata sekin. Lieneekö tämä tärinä vyörenkaiden ominaisuus mikä pitää vaan sietää vai voineeko asiaa korjata muuten kuin vaihtamalla ristikudosrenkaisiin.

7

4211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vyörenkaita_alla

      Ei ainakaan meikäläisen traktoreissa vyörenkaat täristä mitenkään erityisesti. Yhdessä traktorissa vyörenkaat, vanhimmat Stomil merkkiset olleet alla jo yli 20 vuotta. Kahdessa uudehkossa traktorissa alla Continental ja uusimmassa Mitas vyörenkaat. Jos jotain täristämistä on tietyissä olosuhteissa, niin kylmästä liikkeelle lähdettäessä Mitas vyörenkaat vatkuttaa hieman ennen kuin renkaat alaantuu. Jotain hieman samaa, kun ottaa kovalla pakkasella ristikudosrenkailla varustetun ajoneuvon, joka loikkii melkein hevosen lailla.
      Stomileihin olen ollut todella tyytyväinen, jotka ostin hieman vahingossa aikoinaan, kun ko. renkaiden edustus vaihtui ja niitä myytiin loppuvarastoista halvalla.
      Uusimman traktorini ostinkin tehtaalta Mitas vyörenkailla ihan tarkoituksella, kun kokemukset niistäkin oli hyvät. Misukoista on huonoimmat kokemukset traktorin renkaina, vaikka autoissa ne ovat olleet todella hyvät renkaat. Yhdessä puimurissa on Kleberin vyörenkaat alla, ei nekään täristä. Toisessa puimurissa Taurukset vyörenkaina, hyvät nekin, ei täristä.
      Nyt kysymys kuuluukin, että onko rengaspaineet kohdillaan traktorissasi niissä vyörenkaissa?

      • upr

        Millaista rengaspainetta käytätte Traktorin vyörenkaissa?


      • eisaaollaliikaa
        upr kirjoitti:

        Millaista rengaspainetta käytätte Traktorin vyörenkaissa?

        Valmistajan suosittamia kuormitukseen nähden. Liian suuri rengaspaine aiheuttaa täristämistä! Vyörengas ei todellakaan täristä traktorissa, jos rengaspaineet on oikeat.

        Sinulla on liian suuret rengaspaineet, jos täristää.


    • Jake_51

      Onko ne asettunu hyvin vanteelle laitettaessa, vie kone euromasterille sorvaukseen, niin saa heitot pois.

      • mikäihmeensorvaus

        Kyllä traktorin rengas asettuun vanteelle kunnolla, eli nousee jalalle, ei heitä! Tietty, jos ihan tumpelo on tehnyt rengastyöt, niin kaikki voi olla mahdollista. Kyllä nuo renkaat on pyöreitä, jotkut halpis autonrenkaat heittää, mutta traktorin renkaissa heitot aina olemattomia.


    • rattori

      On kyllä jo ihme , jos nykypäivänä ei osata tehdä enää pyöreätä rengasta. Levypyörissä pulttiliitoksissa voi löytyä heittoa, kun nykypäivänä rauta ei ole tiukasti rautaa vasten, niin kuin entivanhaan. Hitsatut levypyörät on sitten eri asia, niitten pitäisi olla täysin vailla heittoa. Renkaitten sorvaus on täysin hölmöläisten hommaa! 1960-70-80 luvulla P.A.W.T pikasäätövanteet sai heittämään väärällä kiristyksellä. Ne piti olla melko kohillaan, jos halusi laskea mäet vapaalla.

    • jwk

      Misukan vyörenkaat täristävät, johon syynä on hokkien harva jako. Tärinän vähentämiseen auttaa, jos vaihtaa etupyörien paikkaa keskenään. Hokit tulee ns. väärinpäin ja tärinä vähenee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      91
      7375
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3907
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3480
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      231
      2645
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2622
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      2413
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      129
      2349
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2239
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      20
      2115
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1932
    Aihe