Mistä tietää että kytkin luistaa mopossa???

DERBIDRDPROOOOO

Mulla on Derbi DRD PRO ja mulla ottaa kytkin vasta tosi myöhään vaikka säädänkin sen ihan herkimmälle/täysille siitä ruuvista kytkinkahvan vierestä ja mitään ei tapahdu yhtä huonosti ottaa ja oon aika uus näis mopo hommissa nii en tiiä et mistä on kyse luistaako kytkin vai mitä kertokaa

9

18166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nääin

      Kytkimen luiston huomaa kun lähdet kiihdyttämään niin mopo nostaa kierrokset muttei kiihdy hyvin. Eli kytkinlevyt luistaa kun niiden pitäis olla toisissaan jämptisti kiinni kun kytkin ei ole painettuna. Kuulostaa vähän samalta kuin skootterilla kiihdyttäis.

      Tarkotatko tota myöhään ottamisella sitä että kahvassa on paljon "tyhjää aluetta" ennen kuin jäykistyy. Kytkinlevyt todennäköisimmin todella loppu jos sulla myös luistaa.

      • DERBIDRDPROOOOO

        Siinä on vain tosi paljon sitä tyhjää aluetta joten kannattaako mun sit hommaa uuet kytkin levyt kokonaa esim malossin kytkinlevyt? ja onko niitten asennus vaikeaa ja pitääkö ne kytkinlevyt olla tietyssä järjestyksessä jo välilevyjä ei lasketa?


      • DERBIDRDPROOOOO

        Eiku ei sitä tyhjää aluetta ei ole ollenkaan vaan sitä kireää kohtaa niin sanotusti ja kuitenkin saa päästää melkeen kokonaan kytkimen ennenkun ees reagoi


      • nääin

        Koita vaihtaa ainakin öljyt ensin. Ja säädä kahva sillai että siinä on vähäsen tyhjää ettei kytkin ole kokoajan vähäsen painettuna ja luista sen takia. Jossei toimi niin levyt vaihtoon.

        Levyjen vaihto on aika helppo homma ja netistä löytyy aika paljon videoita sen kasauksesta. Sen voin vaan sanoa että kannattaa työntää kiksin akselia koneeseen päin samalla kun vetää koppaa ulos ettei akseli lähe kopan mukana ja varo ettet pyöristä jousien ristipää ruuveja jos siellä sellaset vielä on ja laita niiden tilalle ihan normi pultit.
        Kitkalevyjen järjestyksellä ei ole väliä mutta ite ainakin pistin ne sillain päin että ne ns. kaavii öljyä sinne levyihin. En osaa oikeen paremmin selittää, mutta nuo malossin kytkinlevyjen kuvio on vissiin sellanen ettei ole mitään väliä miten päin ne sinne laittaa.


      • DERBIDRDPROOOOO

        Joo koitan vaihtaa öljyt sit ku kerkeen hakee ja säädin kytkimen niin täysille ku pystyin ja se alko toimii paremmin mut nyt siin on tosi paljon sitä tyhjää aluetta mut se tosin ottaa nyt paremmin mut ainoo ongelma on et siin on niin paljon sitä tyhjää aluet ja se alkaa pikku hiljaa ärsyttää joten kannattaako vaihtaa levyt ku mun mopol on ajettu 3700km ja en tiiä millon siihen on vaihettu levyt vai onko koskaan edes vaihettu joten olisikohan sillon jo se levyjen vaihto jos öljyjen vaihtokaan ei auta?


      • DERBIDRDPROOOOO

        Ja kun säädän kytkimen sillai et siin on pienesti sitä tyhjää aluetta niin kytkin ottaa vasta viime senteillä et se ei meinaakkaan liikahtaa ennen kuin päästän kytkimen ihan loppuun


    • jarrutusjäljet

      Sen kyllä tuntee, ja näkeekin, viimeistään kotona, kun on jarrutusjäljet kalsareissa.

    • Anonyymi

      Sulla voi olla liian rasvaiset ketjut, vetää sieltä yli rattaan.!!

      • Anonyymi

        Höhöö hauska äijä hauska


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      153
      7830
    2. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      61
      4390
    3. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      140
      4013
    4. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      23
      3922
    5. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      42
      3310
    6. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      32
      3287
    7. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      38
      3228
    8. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      48
      2963
    9. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      42
      2741
    10. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      49
      2484
    Aihe