Mistä tietää että kytkin luistaa mopossa???

DERBIDRDPROOOOO

Mulla on Derbi DRD PRO ja mulla ottaa kytkin vasta tosi myöhään vaikka säädänkin sen ihan herkimmälle/täysille siitä ruuvista kytkinkahvan vierestä ja mitään ei tapahdu yhtä huonosti ottaa ja oon aika uus näis mopo hommissa nii en tiiä et mistä on kyse luistaako kytkin vai mitä kertokaa

9

17922

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nääin

      Kytkimen luiston huomaa kun lähdet kiihdyttämään niin mopo nostaa kierrokset muttei kiihdy hyvin. Eli kytkinlevyt luistaa kun niiden pitäis olla toisissaan jämptisti kiinni kun kytkin ei ole painettuna. Kuulostaa vähän samalta kuin skootterilla kiihdyttäis.

      Tarkotatko tota myöhään ottamisella sitä että kahvassa on paljon "tyhjää aluetta" ennen kuin jäykistyy. Kytkinlevyt todennäköisimmin todella loppu jos sulla myös luistaa.

      • DERBIDRDPROOOOO

        Siinä on vain tosi paljon sitä tyhjää aluetta joten kannattaako mun sit hommaa uuet kytkin levyt kokonaa esim malossin kytkinlevyt? ja onko niitten asennus vaikeaa ja pitääkö ne kytkinlevyt olla tietyssä järjestyksessä jo välilevyjä ei lasketa?


      • DERBIDRDPROOOOO

        Eiku ei sitä tyhjää aluetta ei ole ollenkaan vaan sitä kireää kohtaa niin sanotusti ja kuitenkin saa päästää melkeen kokonaan kytkimen ennenkun ees reagoi


      • nääin

        Koita vaihtaa ainakin öljyt ensin. Ja säädä kahva sillai että siinä on vähäsen tyhjää ettei kytkin ole kokoajan vähäsen painettuna ja luista sen takia. Jossei toimi niin levyt vaihtoon.

        Levyjen vaihto on aika helppo homma ja netistä löytyy aika paljon videoita sen kasauksesta. Sen voin vaan sanoa että kannattaa työntää kiksin akselia koneeseen päin samalla kun vetää koppaa ulos ettei akseli lähe kopan mukana ja varo ettet pyöristä jousien ristipää ruuveja jos siellä sellaset vielä on ja laita niiden tilalle ihan normi pultit.
        Kitkalevyjen järjestyksellä ei ole väliä mutta ite ainakin pistin ne sillain päin että ne ns. kaavii öljyä sinne levyihin. En osaa oikeen paremmin selittää, mutta nuo malossin kytkinlevyjen kuvio on vissiin sellanen ettei ole mitään väliä miten päin ne sinne laittaa.


      • DERBIDRDPROOOOO

        Joo koitan vaihtaa öljyt sit ku kerkeen hakee ja säädin kytkimen niin täysille ku pystyin ja se alko toimii paremmin mut nyt siin on tosi paljon sitä tyhjää aluetta mut se tosin ottaa nyt paremmin mut ainoo ongelma on et siin on niin paljon sitä tyhjää aluet ja se alkaa pikku hiljaa ärsyttää joten kannattaako vaihtaa levyt ku mun mopol on ajettu 3700km ja en tiiä millon siihen on vaihettu levyt vai onko koskaan edes vaihettu joten olisikohan sillon jo se levyjen vaihto jos öljyjen vaihtokaan ei auta?


      • DERBIDRDPROOOOO

        Ja kun säädän kytkimen sillai et siin on pienesti sitä tyhjää aluetta niin kytkin ottaa vasta viime senteillä et se ei meinaakkaan liikahtaa ennen kuin päästän kytkimen ihan loppuun


    • jarrutusjäljet

      Sen kyllä tuntee, ja näkeekin, viimeistään kotona, kun on jarrutusjäljet kalsareissa.

    • Anonyymi

      Sulla voi olla liian rasvaiset ketjut, vetää sieltä yli rattaan.!!

      • Anonyymi

        Höhöö hauska äijä hauska


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      212
      7460
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      57
      2912
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      190
      2327
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1733
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      159
      1694
    6. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      20
      1386
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      74
      1240
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      38
      1173
    9. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      27
      1155
    10. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      50
      1029
    Aihe