Auttaa talvikon kanssa!

Väinörakas

Eli siis meile tuli to iltana talvikko. Ny on pe ilta. Pitkään oon talvikkoa halunnu kun on aijjemmin kaks syrkkiä ollut.
No mietin että kyllä se vähän on "tylsä", että haluan talvikon. No nyt kun sain ni se on yotutellu ihan normaalisti. Nopestii tottunu ja utelias on! Mutta jos koitan laittaa käden sen häkkii ni näykkäsee vhä sormesta.
Tnä aamulla tein nii että laitoin se semmosee semi isoo laatikkoo... Laitoin pyyhkeen alle ja laitoin sinne sit sellasen puisen sillan ja sen muovisen kopin. Noh ku se siellä vipelti tutki paikkoi ni laitoin käteni sinne ja TULI mun kädelle sanoin äitille mu se oli menos töihi ja jtn sähläs, et “kato Mimmi on mun sylis ekaa kertaa" yms ja hyvin meni vhä olin jännittyny ja ei siis ollu korkeel kaikki mun mielest iha hyvin. No sitku pistin sen takas dunaa. Myöhemmi koitin laittaa mun kättä sinne nii se näykkäs muo sormesta. En ymmärrä olin just pessy kädet et ei voinu haista mikää sen ruoka!
No sit vhä ihmettelin. Sit myöhemmi se tuli syömää ja siis se on ihana utelias hauska ja antaa silittää. Mut ku taas laitoin rauhallisesti mun käden sinne näykkäs taas sormee. Siis auttakaa? Koska siit oli menny kauan ja olin pessy kädet varmaa aika monta kertaa.... Ja koitin tnä siis varmaan 3 kertaa ja sit en enää halunnu koittaa.
Täst tulee paska fiilis ku en haluu kertol äitille koska muute se ois tyylii sellai et no älä koske ja eipä enää osteta ja viiä lopetettavaks! Yms 😭 💕💕 kaikkee ihanaa tekee mut niinku täh?
Mä oon semmone et muo harmittaa aika helposti jos joku asia on vähänki huonosti. Tätä hamsuu on ootettu paljon ja antaa silittää mut miks ei kädelle. Ei kuitenkaa ryntää pakoo vaa tulee haistelee.. 😭😭❣️

4

353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokemuksiatalvikoista

      kannattaa pyöritellä käsiä hamsterin puruissa aluksi ja vaikka hanskoilla lähtä kokeilemaan! Kyllä se siitä kun jaksat kärsivällisesti totutella 😊

    • hamsuja

      Jotkut puolustavat omaa reviiriä, häkissä ei välttämättä kannata käsitellä vaan ulkopuolella. Jos se näykkää niin ota kopassa tms se pois ja anna kättä jaloitellessa.

    • Hamsuystävä

      Toinen on että laita jotkut hansikkaat ja nillä käsittele muista älä pidä väkisin kiinnin

    • Zedä

      Ei ole vielä tottunut käsiin, vaan ihmettelee niitä. Jyrsijät tutustuu luonnostaan asioihin maistamalla. Voi olla myös vähän sellaista reviirin puolustusta. Mut ylipäätääm ihan normaalia käytöstä, ja luultavasti loppuu pian (varmaan jo loppunut tähän mennessä).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4448
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      153
      3303
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      57
      2602
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2564
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      112
      2335
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1691
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      169
      1550
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1275
    Aihe